Alternatywne metody leczenia astmy

Medycyna niekonwencjonalna wywodzi się już z czasów starożytnych i w głównej mierze opiera się otaczającym nas wszechświecie oraz wiedzy o człowieku. Istnieje wiele alternatywnych metod leczenia astmy. Na ile metody te są skuteczne i czy mogą stanowić jedyną formę terapii?

Alternatywa dla medycyny konwencjonalnej

Medycyną niekonwencjonalną nazywa się te metody lecznicze, które medycyna tradycyjna, oparta na licznych badaniach naukowych, wcale lub słabo akceptuje. Lekarze bardzo często mówią o tych metodach jako o zdecydowanie mniej wiarygodnych od klasycznej farmakoterapii. Do alternatywnych metod leczenia astmy zalicza się przede wszystkim homeopatię, akupunkturę, ziołolecznictwo, jonizację powietrza, czy ćwiczenia oddechowe.

Akupunktura

Akupunktura jest jedną z niekonwencjonalnych metod leczenia astmy oskrzelowej. Polega ona na wkłuwaniu cienkich igieł w pewne miejsca na skórze (tzw. meridiany), przez które przepływa energia. Osoba wykonująca taki zabieg decyduje o tym, w jakie punkty wkłuwane będą igły.

Homeopatia

Homeopatia to najbardziej znana forma uzupełniająca medycyny konwencjonalnej, która polega przede wszystkim na stosowaniu naturalnych preparatów leczniczych. Wprowadzono ją w 1796 roku, a jej prekursorem był Samuel Hahnemann. Homeopatia od samego początku opierała się na obserwacji pacjenta i doświadczeniu leczącego.

Jonizacja powietrza

O pozytywnym wpływie zjonizowanego powietrza na zdrowie i samopoczucie człowieka wie chyba każdy z nas. Obecnie wykorzystuje się je w balneologii, a więc w uzdrowiskowym lecznictwie. Jonizacja powietrza uważana jest za najbardziej bezpieczną alternatywną metodę wspomagającą leczenie astmy.

Mimo licznych badań, które zostały do tej pory przeprowadzone, niestety nie udało się ocenić skuteczności przedstawionych powyżej alternatywnych metod leczenia astmy. Lekarze nie odradzają ich stosowania, ale stosowane jako jedyna forma terapii, mogą okazać się niewystarczające. Dlatego zaleca się, aby metody te stanowiły swego rodzaju uzupełnienie lub wsparcie metod medycyny konwencjonalnej.

Ada C.