Alternatywne metody walki z bólem

W celu zwalczenia bólu najczęściej sięgamy po tabletki, których zażywanie wywołuje niestety wiele skutków ubocznych, jednak czy istnieje jakiś zdrowszy sposób na pozbycie się męczącego bólu? Oczywiście, że tak! Leki przeciwbólowe nie działają miejscowo, ponieważ oddziałują na cały organizm, co niestety jest bardzo niekorzystne dla naszego zdrowia, dlatego też lepiej skorzystać z alternatywnych metod walki z bólem, które okazują się bardzo pomocne w określonych sytuacjach. Sprawdź, jakie zalety płyną ze stosowania termoterapii, krioterapii, ultradźwięków, termolezji, stymulacji oraz relaksacji.

Termoterapia

To zabieg polegający na leczeniu ciepłem, które przedostaje się do tkanek skóry najczęściej przy pomocy rozgrzanej parafiny lub specjalnego koca. Efektem tego zabiegu jest poprawa ukrwienia, przyspieszenie metabolizmu, a także zmniejszenie napięcia, co bardzo często towarzyszy bólom reumatycznym. Z tego też względu z termoterapii powinny korzystać przede wszystkim osoby cierpiące na przewlekłe bóle reumatyczne oraz zwyrodnieniowe.

Krioterapia

Polega ona na leczeniu zimnem, a wskutek utraty przez ciało ciepła dochodzi do zwężenia naczyń krwionośnych zarówno w skórze, jak i w tkance podskórnej. Zabieg ten sprawia, że krew płynie dużo wolniej, a skóra zyskuje blady odcień, pokrywając się nawet gęsią skórką. Krioterapia to stosunkowo krótki zabieg, który jednak powoduje, iż pacjent przestaje odczuwać ból, a wszelkiego rodzaju obrzęki zaczynają stopniowo zanikać. Krioterapia całego ciała wykonywana jest w specjalnej komorze, w której panuje temperatura ok. minus 140 stopni Celsjusza, natomiast w przypadku mniejszych powierzchni ciała stosuje się nawiew przy użyciu aparatu wypełnionego ciekłym azotem. W jakich jednak przypadkach warto skorzystać z krioterapii? Najlepiej sprawdza się ona w przypadku leczenia nerwobólu, a także bólów kręgosłupa oraz bólów reumatycznych.

Ultradźwięki

Fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości to kolejny bardzo dobry sposób walki z bólem mięśni, ścięgien oraz stawów. Miejsce, w którym pacjent odczuwa ból, zostaje nasmarowane żelem (takim jak przy usg), a następnie wodzi się po skórze specjalną głowicą, która emitując fale ultradźwiękowe, uszkadza włókna nerwowe odpowiedzialne za pojawienie się bólu. Aby jednak efekty były widoczne, konieczne jest przeprowadzenie serii około 8-10 zabiegów w równych odstępach czasowych.

Termolezja

To całkowicie bezbolesny zabieg, podczas którego w nerw odpowiedzialny za pojawienie się bólu wkłuwa się specjalną elektrodę (bardzo cienką igłę), która połączona jest z generatorem prądu. Gdy elektroda zostaje podgrzana do około 45 stopni Celsjusza, to po zetknięciu z nerwem dochodzi do jego koagulacji, w wyniku czego zostaje on zniszczony. Oczywiście nerw ten może z czasem się zregenerować, jednak nie będą do niego dochodziły żadne bodźce bólowe. Z jakim jednak bólem może sobie poradzić termolezja? Głównie z bólem kręgosłupa i potylicznym bólem głowy, jednak można ją również zastosować przy określonych bólach towarzyszących nowotworom, a zwłaszcza tym, które zostały wywołane przez niebezpiecznego raka trzustki.

Stymulacje

Polegają na przykładaniu do określonego miejsca na ciele specjalnych elektrod podłączonych do prądu o niskim natężeniu, w wyniku czego dochodzi pobudzenia danego nerwu do działania. Stymulacje najczęściej wykorzystuje się do minimalizowania nerwobóli, bólów krzyża, napięcia i zmęczenia mięśni oraz do eliminacji bólów, które pojawiają się po operacji dyskopatii.

Relaksacja

Podstawową techniką pomagającą uporać się z bólem jest relaksacja, która zmniejsza aktywność układu nerwowego, a także pomaga wyeliminować stres, który w wielu sytuacjach wzmacnia odczucia bólowe. Techniki relaksacyjne można z powodzeniem stosować w domu, jednak w celu ich prawidłowego wykonania należy skonsultować się ze specjalistą w tej dziedzinie.

Katarzyna Pacwa