Czym jest energia qi (chi)?

Czym jest energia qi (chi)?


Termin qi (czyt. czi) nie ma dosłownego odpowiednika w zachodnich językach, może dlatego jest to pojęcie dość odległe i trudne do wytłumaczenia racjonalistom z Zachodu, którzy na wszystko mają gotową odpowiedź, odrębnie postrzegając zjawiska materialne i niematerialne. Qi najprościej można wytłumaczyć jako życiową energię ciała i  ducha o różnej sile natężenia.


Pojęcie qi w tradycyjnej medycynie chińskiej można porównać do hinduskiej prany - siły witalnej, „tchnienia życia”. Qi można poczuć wewnętrznie, zmysłami – jest to niewidoczna siła. Qi to potencjał, inspiracja, czynnik motywujący do działania. Qi jest zmienna, nie jest z góry określona i konkretnie zdefiniowana. Ilość qi zmienia się zależnie od stanu zdrowia człowieka, jego wieku, stylu życia, jak również ekspozycji na stres, przebywania w zanieczyszczonym środowisku lub przebytych traum.


Choć qi nie da się zauważyć „gołym okiem”, to niedobory tej energii manifestują się w formie zastojów (chorób czy zwyrodnień narządowych), chronicznego zmęczenia, odczuwanego bólu  czy też braku pasji i zaangażowania, wypalenia, braku celów życiowych. Praktycy TCM przy stawianiu diagnozy określają qi poszczególnych narządów, posługując się takimi określeniami jak np. nadmiar qi wątroby lub niedobór qi nerek.


Jeśli natomiast człowiek posiada silną qi, na co dzień funkcjonuje dobrze.
W Tradycyjnej Medycynie Chińskiej ciało, emocje i duch człowieka są wyrazem tego samego qi – są jednym bytem.
Qi jest zaliczana do podstawowych rodzajów substancji, krążących w naszym ciele.


Funkcje qi


Qi wg TCM (Tradycyjna Medycyna Chińska) jest obecna w pierwszym oddechu wydawanym przez człowieka, który przychodzi na  świat. Qi, choć niewidoczna, jest pełna mocy i wpływa na wszystko, co żyje.
Chiński znak qi przedstawia parę unoszącą się nad garnkiem ryżu oznaczającą energię gotującego się pożywienia.
Qi pełni kilka podstawowych ról w organizmie – transformuje, transportuje i podtrzymuje. Jeśli qi krąży harmonijnie po naszym ciele, czujemy swobodę i energię. Według TCM wyróżnia się pięć funkcji qi w organizmie.


1. Transformacja

Uważa się, że qi jest czynnikiem motywującym – przekształca wdychane powietrze i spożywany pokarm w substancje witalne karmiące ciało: qi, krew oraz płyny ustrojowe.


2. Poruszanie i transport
Moc i potencja qi generuje ruch w całym ciele. Przy niedoborze qi czujemy się zmęczeni i wtedy substancje witalne nie mogą być transportowane do tkanek i komórek.


3. Ogrzewanie
Qi motywuje do działania, aktywizuje, rozgrzewa, normalizuje temperaturę ciała.


4. Ochranianie
Kiedy qi jest silna, służy za tarczę chroniącą ciało przed zewnętrznymi wpływami klimatycznymi: przed zimnem, wiatrem, suchością czy gorącem. Ochronny aspekt qi można utożsamiać z zachodnią koncepcją układu odpornościowego.


5. Unoszenie
Qi porusza się we wszystkich kierunkach – w górę, w dół, do wewnątrz i na zewnątrz. Energia qi utrzymuje wszystko na swoim miejscu, czyli np. krew w naczyniach krwionośnych.


Bunt qi


Qi czasem może się zbuntować, a zaobserwować to można podczas spożywania pokarmu, kiedy treść w sposób naturalny przesuwa się w dół do żołądka i do dalszych organów układu trawiennego. Bunt żołądka, jak wiemy, może objawiać się w różnym sposób: czkawką, odbijaniem, nudnościami czy wymiotami. Może dojść także do rozdrażnienia lub zawrotów głowy. Aby uniknąć buntu qi, medycyna chińska zaleca: unikać spożywania alkoholu, picia napojów wysoko kofeinowych, jedzenia potraw tłustych, rozgrzewających czy pikantnych. Potrawy działające uspokajająco i harmonizująco na qi  to warzywa gotowane, np. marchew czy seler, lekkie zupy warzywne, kleiki lub napar z imbiru.


Jak pielęgnować nasze qi


Dla zapewnienia optymalnego zdrowia powinniśmy pielęgnować swoje qi, jedząc dobrej jakości pożywienie, odpoczywając i wykonując ćwiczenia fizyczne. Harmonię energii qi zaburzają choroby, nierozwiązane problemy, napięcie emocjonalne, a człowiek jest spięty, rozdrażniony, często wybucha złością. Wszystko to powoduje zablokowanie qi, prowadząc do zaburzeń trawiennych czy różnych bólów. W celu poprawienia energii qi chińscy praktycy zalecają unikanie pokarmów wysoko przetworzonych, fast foodów – po prostu zrezygnowanie z niezdrowej żywności, bowiem kwestia, jak i co jemy, wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie.


Opracowała Agata Majcher

Inne wpisy w tej kategorii

Festiwal Kultury Zdrowia - Pełnia Zdrowia bez Leków już 2.03.2024 w Katowicach

2024-02-14

Festiwal Kultury Zdrowia - Pełnia Zdrowia bez Leków już 2.03.2024 w Katowicach

Festiwal Kultury Zdrowia Pełnia Zdrowia bez Leków to największe w Polsce spotkanie poświęcone medycynie naturalnej, klasycznej, ziołolecznictwu i profilaktyce prozdrowotnej. Zapraszamy!

Czytaj dalej

Tłuszcze trans – czym są i jak wpływają na nasze zdrowie

2024-02-09

Tłuszcze trans – czym są i jak wpływają na nasze zdrowie

Tłuszcze trans od lat wzbudzają kontrowersje, a badania naukowe potwierdzają ich negatywny wpływ na zdrowie. W związku z tym ważne jest, abyśmy mieli świadomość ich obecności w produktach, które jemy.

Czytaj dalej

Bądź aktywny fizycznie niezależnie od pory roku

2024-02-08

Bądź aktywny fizycznie niezależnie od pory roku

W miejscu, w którym na co dzień przebywasz, możesz stworzyć własną oazę ruchu. Ściany naszego mieszkania skrywają wiele wspierających możliwości w utrzymaniu formy i dobrego samopoczucia. Sprawdź sam.

Czytaj dalej

Czy karma wraca?

2024-02-02

Czy karma wraca?

W artykule przybliżamy pojęcie karmy. Nikt z nas nie ucieknie przed konsekwencjami swoich czynów, a więc skoro tak, to czym są konsekwencje? Czy może być dobra karma i zła karma? Zapraszamy do lektury

Czytaj dalej

Dieta ketogeniczna - w jakich przypadkach znajduje szczególne zastosowanie?

2024-01-30

Dieta ketogeniczna - w jakich przypadkach znajduje szczególne zastosowanie?

W ostatnich latach dieta ketogeniczna, stała się bardzo popularnym sposobem na odchudzanie oraz na terapię różnych schorzeń. Jednak nie w każdym przypadku jest ona skuteczna. Wyjaśniamy dlaczego.

Czytaj dalej