Borowina i jej właściwości lecznicze

Lecznicze właściwości borowiny znane są nam już od początku XIX wieku, kiedy to zaczęto wykorzystywać ją do celów terapeutycznych. Od tego czasu ten naturalny torf będący najcenniejszym darem natury stosowany jest na potęgę nie tylko w sanatoriach i uzdrowiskach, ale również w wielu gabinetach kosmetycznych. Substancję tę możemy ponadto znaleźć w wielu produktach kosmetycznych oraz leczniczych, mając zatem możliwość korzystania z niezwykłego działania tego produktu w domowym zaciszu. Jeśli chcesz poznać niezwykłe właściwości borowiny, a także sposoby jej użycia, koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem.

Borowina: co to takiego?

Borowina to rodzaj torfu, czyli osadowej skały, której złoża składające się ze szczątków roślin zostały uformowane kilka tysięcy lat przed naszą erą. Nie bez przyczyny nazywana jest naszym „czarnym złotem”, ponieważ odznacza się bardzo wysoką jakością, a także krystaliczną czystością. Największe jej złoża znajdują się na terenie środkowo-wschodniej Europy, w tym również w Polsce, dlatego też na dosyć szeroką skalę wykorzystujemy ją (po rozdrobnieniu i zmieszaniu z wodą) w różnych zabiegach leczniczych i pielęgnacyjnych. Jej leczniczy wpływ na nasz organizm zawdzięczamy bogactwu takich cennych substancji jak kwasy huminowe, humusowe, fulwolonowe, hymatomelanowe, pektyny, garbniki, żywice, woski oraz minerały (krzem, potas, wapń, żelazo, sód, magnez).

Borowina i jej wpływ na nasze zdrowie

Borowina z uwagi na zawartość wymienionych powyżej substancji wykazuje szereg niezwykle cennych dla naszego zdrowia i wyglądu zewnętrznego właściwości. Powinniśmy po nią sięgać w szczególności wtedy, gdy zmagamy się z takimi problemami, jak ból kręgosłupa i zapalenie jego stawów, reumatyzm, zapalenie przydatków, nadżerki, różnego rodzaju stany zapalne narządu ruchu, menopauza, rwa kulszowa, wrzody żołądka lub dwunastnicy, miażdżyca, a także starzenie się skóry. Borowina to prawdziwe remedium na wiele kobiecych dolegliwości takich jak stany zapalne pochwy i można ją z powodzeniem stosować po operacjach ginekologicznych. Jeśli chodzi o wspomnianą wcześniej menopauzę, to borowina pomaga załagodzić jej objawy, nawilżając oraz regenerując śluzówkę pochwy. Jeśli zatem problemy te nie są ci obce, koniecznie sięgnij po borowinowe tampony dopochwowe, które są dosyć łatwe w aplikacji, a wprowadza się je przy pomocy specjalnej tubki wyposażonej w kapturek dopochwowy. Po borowinę możemy również sięgać z powodzeniem, aby poprawić swój wygląd zewnętrzny, ponieważ pomaga ona zmniejszyć widoczność cellulitu, ujędrnia ciało, wspomaga regenerację włosów, a także redukuje zmarszczki.

Przeciwwskazania do zabiegów borowinowych

Zabiegi borowinowe, które przeprowadzane są w sanatoriach i uzdrowiskach, zaliczane są do tzw. grupy fizykalnych zabiegów cieplnych. Co to jednak oznacza? Zabiegi te wywierają wpływ na nasz organizm poprzez działanie wysokiej temperatury, w efekcie czego dochodzi do przekrwienia tkanek na skutek kontrolowanego ich przegrzaniach. Z tego też względu zabiegi przy użyciu borowiny nie są wskazane u osób, które mają żylaki, a także zmagają się z zapaleniem żył, niewydolnością krążeniową, a także zbyt wysokim lub zbyt niskim ciśnieniem. Wśród pozostałych przeciwwskazań możemy również wymienić ciężki choroby układu oddechowego, choroby nerek i pęcherza moczowego, ostre stany zapalne, różnego rodzaju rany i zapalenia skóry, cukrzycę, ciążę, choroby serca, choroby zapalne narządu wzroku, łagodne i złośliwe nowotwory, a także zaburzenia czucia.

Lecznicze i pielęgnacyjne zabiegi z wykorzystaniem borowiny

Borowina znalazła dosyć szerokie zastosowanie zarówno w tradycyjnej medycynie naturalnej, jak i w zabiegach typowo pielęgnacyjnych. Największą popularnością w uzdrowiskach cieszą się oczywiście kąpiele borowinowe, jednak naturalny torf możemy również zastosować, przygotowując okłady na ciało, a także maseczki na twarz. Borowinę możemy również spotkać w postaci tamponów, a także plastrów stosowanych na zimno. Jak jednak wyglądają poszczególne rodzaje zabiegów z zastosowaniem borowiny?

Borowinowa kąpiel

Taka kąpiel powstaje poprzez wymieszanie borowiny razem z dosyć ciepłą wodą, która powinna mieć temperaturę ok. 45 stopni Celsjusza. Jeśli chodzi o proporcje borowiny oraz wody to muszą one być takie, aby powstała dosyć gęsta i błotnista konsystencja. Gdy lecznicza kąpiel jest już gotowa, to można w niej zanurzyć całe ciało, co oczywiście wspomoże prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Jeśli jednak zmagasz się z konkretnym problemem, to możesz zastosować tzw. półkąpiel, czyli zamoczenie wyłącznie problematycznej części ciała, pamiętając jednak o tym, że taka kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 20 minut.

Borowinowe okłady

Kolejnym dosyć popularnym zastosowaniem borowiny są przygotowywane na jej bazie okłady, których z reguły nie stosuje się na całe ciało (tak jak ma to miejsce w przypadku kąpieli) a jedynie na określoną jego partię. W tym celu wykorzystuje się specjalną pastę borowinową, którą w pierwszej kolejności podgrzewa się do temperatury wynoszącej od 42 do nawet 46 stopni Celsjusza. W następnym kroku aplikuje się ją na wybraną partię ciała, owijając ją na koniec folią, ręcznikiem oraz dosyć grubym kocem. Dzięki temu przez cały czas trwania zabiegu borowina utrzymuje wysoką temperaturę, przez co jej działanie charakteryzuje się wysoką skutecznością. Po upływie ok. 30 minut preparat zostaje dokładnie usunięty, jednak aby efekty zabiegu były jak najlepsze, konieczne jest przeprowadzenie serii ok. 2-4 okładów na tydzień przez 1 miesiąc. Lecznicze okłady możesz z powodzeniem przygotować również w domu, zaopatrując się jedynie w dostępną w każdej aptece pastę borowinową.

Borowinowa maseczka, plastry na zimno i tampony

Borowina to substancja, która w skuteczny sposób pomaga dogłębnie oczyścić skórę, wygładzając ją, a także zmniejszając widoczność zmarszczek. Skóra po zastosowaniu maseczki borowinowej odzyskuje swój dawny blask i jest w pełni gotowa na to, aby przyjąć substancje aktywne znajdujące się w preparatach pielęgnacyjnych. Przed aplikacją maseczki borowinowej musimy jednak pamiętać o tym, aby dokładnie usunąć z powierzchni skóry martwe komórki naskórka, dzięki czemu działanie preparatu będzie jeszcze lepsze. Borowinę możemy również zakupić w formie tamponów, które stosuje się dopochwowo lub doodbytniczo, a także w postaci specjalnych plastrów. Przy pomocy tamponów możemy pozbyć się problemu np. suchości pochwy, jednak stosując ten produkt, musimy pamiętać o tym, aby usunąć go po upływie co najwyżej 30 minut. Jeśli chodzi natomiast o plastry, to przed użyciem należy schłodzić je w lodówce do temperatury wynoszącej mniej więcej 5 stopni Celsjusza, zawijając je następnie w gazę oraz przykładając do problematycznego miejsca.

 

K.P.