Czy można leczyć zapachem? Jakie tajemnice kryje w sobie aromaterapia?

Aromaterapia, mimo iż stosowana od czasów najdawniejszych, nadal budzi wiele kontrowersji. Ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników – podobnie zresztą jak każda metoda stosowana w ramach medycyny alternatywnej. Mimo tego jednak, zainteresowanie aromaterapią stale rośnie. Od wielu lat przeprowadzane są  badania nad tą metodą leczenia, wykorzystującą jeden z najbardziej rozwiniętych zmysłów człowieka, jakim jest węch. Na czym polega leczenie zapachem i jakie tajemnice kryje w sobie tego rodzaju terapia?

Na czym polega aromaterapia?

Aromaterapię wykorzystywali już Sumerowie, a doskonałym tego potwierdzeniem są wzmianki pochodzące z około 3000 roku p.n.e. i dotyczące receptur powstałych z mieszanek roślinnych. Termin “aromaterapia” powstał dopiero w XX wieku, za sprawą francuskiego chemika Rene-Maurice Gatefosse’a, który badał olejki eteryczne i opisał ich wpływ na zdrowie, procesy poznawcze oraz nastrój człowieka w książce wydanej pod tym samym tytułem w 1937 roku. Aromaterapia to nic innego, jak wprowadzanie do organizmu czynnych biologicznie substancji zapachowych pochodzących z olejków eterycznych, a więc wonnych substancji pochodzenia roślinnego, które pozyskuje się przede wszystkim z kwiatów, owoców, łodyg, liści, korzeni, kory i nasion. Olejki, charakteryzujące się bardzo intensywnym zapachem, łagodzą objawy przeziębienia, odprężają i relaksują, przyspieszają także proces gojenia się ran. Ze względu na zapach, dzieli się je na ziołowe, cytrusowe, kwiatowe, drzewne, leśne i korzenne.

Aromaterapia i jej zastosowanie

Olejki eteryczne mogą działać leczniczo, łagodząco, pobudzająco, relaksująco, uspokajająco i orzeźwiająco. Terapię stosuje się na dwa sposoby: zarówno poprzez drogi oddechowe (na przykład za pomocą inhalacji), jak i bezpośrednio na skórę (w formie kąpieli lub masażu). Jedną z najczęściej stosowanych metod jest aromaterapia wziewna. Popularne są w tym przypadku specjalnie do tego stworzone kominki aromatyczne, do których wlewa się ciepłą wodę i kilka kropel olejku, podgrzewane następnie za pomocą ustawionej w kominku świeczki. Aby wykonać aromaterapeutyczną inhalację, wystarczy pochylić się nad miseczką z gorącą wodą wymieszaną z kilkoma kroplami olejku, następnie przykryć głowę ręcznikiem i wdychać opary przez kilka minut.  Jeżeli zależy nam na bezpośrednim oddziaływaniu olejków na skórę, możemy za ich pomocą wykonać relaksujący masaż, zarówno miejscowo, jak i na całym ciele. Olejek eteryczny wystarczy wymieszać z olejem roślinnym lub oliwą z oliwek w proporcji 15-30 kropli na każde 50 ml oleju, a następnie nanieść na ciało. Kolejny sposób to leczniczy kompres. Wystarczy wymieszać pół szklanki wody z 5-10 kroplami olejku, a następnie nasączyć tą mieszanką ręcznik lub watę i przykładać do bolącego miejsca na ciele. Co powiesz na półgodzinną, relaksującą kąpiel z dodatkiem olejków eterycznych? Wlej 10 kropli ulubionego olejku do wanny i czekaj na efekt odprężenia oraz nawilżenia Twojego ciała.

Mimo dobroczynnych właściwości olejków eterycznych, zarówno zdrowotnych, jak i relaksacyjnych, niestety nie wszyscy mogą poddawać się tej pachnącej terapii. Z aromaterapii powinni zrezygnować alergicy, kobiety w ciąży oraz małe dzieci.

 

 Ada