Domowe sposoby na białe zęby

Domowe wybielanie zębówPiękne i białe zęby to marzenie niejednej z nas, jednak spożywanie niektórych pokarmów, a także nieprawidłowa higiena jamy ustnej to czynniki, które przyczyniają się nie tylko do rozwoju próchnicy, ale również zmiany zabarwienia szkliwa. Już samo usunięcie kamienia nazębnego daje widoczną poprawę, jeśli jednak zależy ci na hollywoodzkim uśmiechu, powinnaś nieco bardziej skupić na swoim uzębieniu. W każdej aptece możesz wprawdzie dostać wybielające pasty, żele oraz paski, jednak zawierają one wiele chemicznych substancji, które nie są obojętne dla twojego szkliwa. W takiej sytuacji możesz skorzystać z domowych sposobów, które są w pełni naturalne i z reguły nie wpływają zbyt negatywnie na szkliwo.

Kolor kolorowi nierówny
Naturalny kolor zębów nie u wszystkich jest taki sam. Zazwyczaj waha się od bieli, poprzez kość słoniową aż po zabarwienie żółtobrunatne lub szaroniebieskie. Co jednak wpływa na kolor twoich zębów? W pierwszej kolejności są to geny, które odpowiadają za skład chemiczny oraz mineralizację tkanek, a także za odcień szkliwa i kolor zębiny, natomiast w drugiej kolejności są to czynniki, na które bez problemu możemy wpływać. Spożycie produktów zawierających ciemne barwniki (kawa, herbata, buraki, czerwone wino), palenie papierosów, niewłaściwa higiena jamy ustnej, a także przyjmowanie niektórych leków to główne czynniki wpływające zarówno na wygląd, jak i stan naszego uzębienia. Niestety ciemne przebarwienia nie dodają nam urody, jednak można zmniejszyć ich widoczność, sięgając po produkty spożywcze, które z pewnością znajdują się w twojej kuchni.

Soda oczyszczona
Jednym z najtańszych produktów do domowego wybielania zębów jest soda oczyszczona, która wykazuje właściwości oczyszczające i bakteriobójcze. Niestety nieumiejętne stosowanie tego produktu, może zaszkodzić twoim zębom, dlatego też nie sięgaj po nią zbyt często. Odrobinę sody możesz wymieszać z pastą do zębów lub też zastosować ją solo, nakładając na szczoteczkę i myjąc nią zęby kilka razy w tygodniu.

Sól
Kolejnym produktem, którym możesz wybielić zęby jest roztwór solny, jednak podobnie jak ma to miejsce w przypadku sody, nie powinnaś po niego sięgać zbyt często. Dlaczego? Z tego względu, ponieważ sól wykazuje właściwości zakwaszające i jej nadmiar może doprowadzić do powstawania w szkliwie ubytków. W roztworze solnym możesz zamoczyć swoją szczoteczkę, szczotkując nią następnie swoje zęby.

Cytryna
Kwas askorbinowy w postaci witaminy C znajdujący się w cytrynie wykazuje właściwości wybielające, dlatego też co najwyżej dwa razy w tygodniu możesz nim przemywać zęby. Pamiętaj jednak tym, aby nie pocierać zębów świeżą cytryną a wyłącznie wyciśniętym z niej sokiem. Odrobinę cytryny możesz również dodać do herbaty lub wody, wypijając mieszankę wtedy, gdy masz na to ochotę. Nie aplikuj jednak soku z cytryny na swoje zęby zbyt często, ponieważ znajdujący się w nim kwas może doprowadzić do erozji twoich zębów.

K. Pacwa