Domowe sposoby na katar

Katar to częste i kłopotliwe utrapienie dotykające ludzi w każdym wieku. Przyczyny kataru mogą być różne, jednak najczęstszym powodem są infekcje wirusowe, które rozwijają się przy obniżonej odporności. Wszyscy znamy porzekadło, które mówi, że katar leczony trwa tydzień, a nieleczony siedem dni.

Stałe siąkanie i wycieranie nosa może podrażniać śluzówkę, dlatego warto podjąć kroki, które powinny przynieść ulgę w tej niegroźnej, aczkolwiek uciążliwej sytuacji. Zamiast od razu kierować się do apteki, zastosuj domowe sposoby na udrożnienie zatkanego nosa. Są łatwe, tanie, a dzięki nim szybko przygotujesz proste w użyciu oraz oparte na naturalnych składnikach środki lecznicze. Do wyboru masz sprawdzone preparaty do inhalacji czy krople, które przynoszą znaczną ulgę.

W inhalacjach sprawdzą się olejki eteryczne, np. eukaliptusowy, sosnowy czy miętowy lub napary z ziół, rumianku lub szałwii. Dzięki nim rozrzedzisz wydzielinę, udrożnisz drogi oddechowe i zapobiegniesz gromadzeniu się bakterii (olejki działają odkażająco).

Aby przygotować inhalację, do miski z wrzątkiem należy wkropić 5 lub 6 kropli olejku na litr wody, nachylić nakrytą ręcznikiem głowę nad parą i przez pięć minut wdychać powietrze nosem, a wydychać ustami. Można także zastosować inhalator.

Olejki eteryczne można dodawać do kąpieli, skropić nimi chusteczki higieniczne czy pościel, co również pomoże w swobodnym oddychaniu.

Krople do nosa z naturalnych składników znane są i stosowane od bardzo dawna i zazwyczaj w szybkim czasie przynoszą upragnione efekty. Zmniejszają obrzęk śluzówki, udrażniają przewody nosowe oraz rozrzedzają wydzielinę, ułatwiając jej odpływ.

Oto kilka prostych przepisów na naturalne krople na katar, które przygotujesz samodzielnie, korzystając z ogólnie dostępnych w sklepach produktów.

  • Krople solne
    Jedną łyżkę soli rozpuść w szklance ciepłej wody. Za pomocą kroplomierza aplikuj po jednej kropli do każdej dziurki. Spróbuj wziąć głęboki wdech. Następnie dokładnie wysmarkaj nos. Woda z solą to dobry sposób, aby pozbyć się z nosa szkodliwych toksyn i go udrożnić. Zmniejsza przekrwienie i obrzęk, powodując poprawę drożności nosa.
  • Krople cytrynowo-pieprzowe
    Wyciśnij sok z cytryny, dodaj ćwierć łyżeczki czarnego pieprzu i szczyptę soli. Wpuść po 1–2 krople do każdej dziurki. Dzięki temu będziesz mógł swobodniej oddychać.
  • Olej z gorczycy
    Przede wszystkim zmniejszy przekrwienie błony śluzowej nosa. Zakropl obie dziurki po 1 kropli.

Aby zmniejszyć uciążliwe dolegliwości wynikające z kataru, warto także pamiętać o regularnym wydmuchiwaniu zalegającej w przewodach nosowych wydzieliny. Jej usuwanie będzie ułatwione, jeżeli zadbamy o dobre nawodnienie organizmu. Dlatego w czasie infekcji należy przyjmować odpowiednią ilość płynów. Dobrze sprawdzą się herbatki owocowe z dodatkiem domowego soku z malin. Istotna jest również odpowiednia wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Nawilżone powietrze chroni błonę śluzową nosa przed wysychaniem i hamuje gęstnienie wydzieliny. Warto używać, zwłaszcza w sezonie grzewczym, nawilżaczy powietrza lub kłaść na rozgrzanym kaloryferze mokre ręczniki albo pojemniki z wodą.

I.D.