Domowe sposoby na piekący ból pochwy

Higiena intymnaPiekący ból pochwy to problem, z którym przynajmniej raz w życiu każda z nas zmagała się lub też będzie musiała sobie jakoś poradzić. Zazwyczaj pojawia się znienacka, powodując znaczny dyskomfort i utrudniając codzienne funkcjonowanie w społeczeństwie. Jeśli podejrzenie padnie na infekcję grzybiczą lub bakteryjną, to konieczna będzie wizyta u ginekologa, natomiast w sytuacji, gdy pojawi się reakcja alergiczna na jakieś substancje znajdujące się w stosowanym proszku do prania lub kosmetyku, ulgę w cierpieniu powinny przynieść domowe sposoby, które od wieków pomagały niejednej kobiecie. Sprawdź, które domowe sposoby na pieczenie pochwy powinny pomóc uporać ci się z problemem.

Odpowiednie kosmetyki do higieny intymnej

W walce z piekącym bólem pochwy ulgę powinny przynieść odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne, które pomogą utrzymać prawidłowy poziom ph w pochwie. Z tego też względu należy sięgać po żele i płyny do higieny intymnej, które zawierają w swoim składzie kwas mlekowy ochraniający pochwę przed atakiem patogenów. Aby załagodzić pojawiające się infekcje intymne, należy stosować emulsje o ph wynoszącym około 3,5, natomiast w codziennej pielęgnacji najlepiej sprawdzają się płyny o ph zbliżonym do 5. Niektóre kobiety sięgają bardzo często po mydło, co jest bardzo dużym błędem, ponieważ wykazuje ono silne działanie wysuszające, a także zmienia odczyn ph na zasadowy a jak wiadomo, w pochwie panuje kwaśne środowisko.

Zioła

W medycynie naturalnej w celu łagodzenia piekącego bólu pochwy stosowano i nadal poleca się stosowanie ziół, z których można z powodzeniem przygotowywać kąpiele, nasiadówki oraz lecznicze okłady. Aloes, krwawnik, rumianek czy też kora dębu wykazują silne właściwości antybakteryjne, przeciwświądowe oraz przeciwzapalne, dlatego też warto przygotowywać na ich bazie leczniczy napar, który można wykorzystać na wiele przeróżnych sposobów.

Środki higieniczne

W czasie miesiączki należy unikać perfumowanych podpasek, a także wkładek, ponieważ substancje zapachowe przyczyniają się do powstawania nieprzyjemnego pieczenia. Podobnie wygląda sytuacja z papierem toaletowym, ponieważ powinien być nie tylko bezzapachowy, ale również wykonany z papieru, który nie zawiera żadnych sztucznych barwników. Z tego też względu kolorowym i przyjemnie pachnącym papierom toaletowym należy podziękować.

Depilacja miejsc intymnych

Całkowita depilacja miejsc intymnych nie jest wskazana, ponieważ włoski łonowe tworzą pewnego rodzaju barierę, która ochrania pochwę przed atakiem chorobotwórczych bakterii. Niestety zbyt długie włoski nie pozwalają skórze oddychać, przyczyniając się tym samym m.in. do swędzenia oraz pieczenia okolic intymnych, dlatego też, aby tego uniknąć, warto co jakiś czas podcinać nieco włosy lub usuwając je całkowicie z pozostawieniem jedynie tych, które znajdują się na wargach sromowych.

Kwas borowy lub soda oczyszczona

W celu załagodzenia pieczenia lub swędzenia warto przygotować leczniczą kąpiel z dodatkiem sody oczyszczonej (3 łyżki sody na 10 l wody) lub płukankę na bazie kwasu bornego, którą należy przemywać problematyczne miejsca co najmniej dwa razy dziennie.

Proszek do prania

Bielizna to część garderoby, która nie tylko najbardziej przylega do miejsc intymnych, ale również bardzo często trafia do prania. Niestety zdecydowana większość detergentów może prowadzić do pojawiania się nieprzyjemnego pieczenia okolic intymnych, dlatego też najlepiej korzystać z proszków do prania, które przeznaczone są dla alergików oraz niemowląt.

Dieta w walce z piekącym bólem pochwy

Dieta jak wiadomo jest dobra na wszystko, a wprowadzając do niej odpowiednie produkty spożywcze, można w skuteczny sposób załagodzić pojawiające się dolegliwości intymne. Z tego też względu w codziennym menu nie powinno zabraknąć fermentowanych produktów mlecznych takich jak maślanka, kefir oraz jogurt naturalny. Niestety samo wprowadzenie wspomnianych produktów może okazać się niewystarczające, dlatego też z codziennego jadłospisu należy pozbyć się przede wszystkim cukru, ponieważ stanowi on idealną pożywkę dla grzybów i bakterii.

Katarzyna Pacwa