Endorfiny – zdrowy “narkotyk”

Aktywność fizyczna, która leczy

 

Nasz organizm potrafi wytwarzać swoisty „narkotyk”, wywołujący odczucie euforii i poprawiający nastrój. Działa podobnie jak opium, ale za to bez zgubnych skutków. To endorfina, która jest wydzielana podczas wysiłku fizycznego, np. intensywnego treningu. Wydziela ją przysadka mózgowa, a jej pierwsza porcja pojawia się już po 30 minutach biegu i jest uwalniana do krwi jeszcze przez  pół godziny po treningu. Aktywność fizyczna jest oceniana przez nasz mózg jako sytuacja stresująca i dlatego następuje wydzielanie endorfin  powodujących zmniejszenie uczucia bólu, poprawiających samopoczucie oraz samozadowolenie. Intensywne ćwiczenia pomagają w ten sposób uwolnić się od negatywnych myśli, gniewu, frustracji i niepokoju. W naszej pamięci magazynujemy informacje o tym, co sprawia nam przyjemność i dlatego mamy ochotę  powtarzać te czynności, co prowadzi do swoistego uzależnienia :-).

Organizm uwielbia ruch w każdej postaci –  możesz biegać, uczęszczać w zajęciach fitness, pływać jeździć na rowerze lub uprawiać Nordic Walking. Dzięki temu będziesz mieć możliwość decydowania o stanie swojego samopoczucia i możliwość produkcji endorfin „na życzenie”. Wystarczy tylko trochę chęci i pół godzinki wolnego czasu, który spożytkujesz dla zdrowia oraz kondycji.

Endorfiny nazywane są hormonami szczęścia i mają wpływ zarówno na nasze zdrowie jak i urodę. Poprawiają przepływ krwi w organizmie oraz usprawniają pracę naszego mózgu. Ich wysoki poziom wzmacnia także system immunologiczny, będący odpowiedzialnym za naszą odporność na choroby.

A.S.