Gimnastyka i masaż leczniczy – wsparcie w walce o zdrowie

Gimnastyka lecznicza i masaż leczniczy to dwa obszary, które mają moc łagodzenia naszych dolegliwości i minimalizowania bólu. Odpowiedni wybór ćwiczeń oraz intensywność i sposób przeprowadzania masażu będą nieocenionym wsparciem przybliżającym nas do dobrej kondycji zdrowotnej. Zarówno gimnastyka, jak i masaż pełnią funkcję środka leczniczego oddziałującego na nasz organizm. Dlaczego?

Masaż leczniczy

Profesjonalny masaż leczniczy wykonywany przez wykwalifikowanego specjalistę będzie niczym plaster miodu dla zmęczonych mięśni. Dzięki określonym ruchom stosowanym przez masażystę odczujesz ulgę i odprężenie. Oprócz masażu klasycznego rozluźniającego ciało i poprawiającego funkcjonowanie układu krążenia pacjenci wybierają masaż limfatyczny. Pamiętaj o tym, że do jego wykonywania są uprawnieni doświadczeni fizykoterapeuci. Masaż leczniczy pozytywnie wpływa na oczyszczenie organizmu z produktów przemiany materii oraz łagodzi opuchliznę i ból. Masażysta uciska ciało i powolnym ruchem przesuwa palce w kierunku serca. Dzięki ruchom uciskowym ustąpi ból kręgosłupa, karku i mięśni. Poprawnie wykonany masaż nie tylko wzmocni naszą odporność, ale poprawi wygląd skóry i upora się z niechcianym cellulitem. W przypadku rwy kulszowej warto zdecydować się na masaż segmentalny, który zmniejsza bóle neurologiczne i poprawi naszą sprawność. Popularnością cieszy się również masaż wodny wirowy polecany osobom cierpiącym na bóle reumatyczne oraz kontralateralny dedykowany pacjentom, którzy przez długi czas miały unieruchomioną w gipsie nogę czy też rękę. Masaż kontralateralny jest bolesny, jednak niezwykle skuteczny – z powodzeniem przyspiesza zrastanie się kości.

Wpływ gimnastyki leczniczej na nasz organizm

Aktywności związane z gimnastyką leczniczą oddziałują na pracę naszego organizmu. W jaki sposób? Oddając się dopasowanym ćwiczeniom pozytywnie wpływamy na mięśnie, układ oddechowy, nerwowy, trawienny, krążenia i moczowo-płciowy. Pobudzamy przy tym poszczególne narządy, dzięki czemu zwiększamy ich wydajność. Gimnastyka lecznicza uchroni nas przed zaburzeniami układu kostnego, niedowładem, zaburzeniami reagowania na bodźce ruchowe czy niewydolnością wątroby i nerek.

W trakcie ćwiczeń istotne jest zwrócenie uwagi na to, by wykonywać je świadomie. Każdy ruch powinien być zgodny z naszą anatomią i osią fizjologiczną. Kluczowe jest indywidualne podejście do pacjenta, które umożliwi dopasowanie terapii do potrzeb organizmu. Gimnastyka lecznicza przede wszystkim pozwoli zapobiec schorzeniom układu ruchu oraz zanikom mięśni spowodowanych bezczynnością, dlatego jeśli któraś ze wspomnianych dolegliwości jest Ci bliska rozważ pomoc specjalisty i rozpoczęcie serii zabiegów.

Ada