Jak stosować olejki eteryczne?

Olejki eteryczne to prawdziwy skarb natury, który wykorzystywany w umiejętny sposób może przynieść wiele korzyści. Produkowane są z tych części roślin, które zawierają największe ilości cennego dla zdrowia i urody olejku. Lecznicze właściwości olejków eterycznych znane były już tysiące lat temu, a zabiegi przy użyciu tych lotnych substancji wykonywane były w starożytnym Egipcie praktycznie każdego dnia. To właśnie w tym kraju wynaleziono specjalną maszynę destylacyjną, przy pomocy której zaczęto pozyskiwać olejki eteryczne na szerszą skalę, dzięki czemu w dzisiejszych czasach możemy korzystać z niezwykłego dorobku naszych przodków. Aby jednak czerpać jak największe korzyści z tego dobrodziejstwa natury, olejki eteryczne należy stosować tylko na trzy sposoby, z którymi można zapoznać się poniżej.

Aromaterapia

Zastosowanie olejków eterycznych w aromaterapii poprzez wprowadzenie ich do organizmu np. drogami oddechowymi to najstarsza metoda leczenia wielu dolegliwości. Przy pomocy specjalnego dyfuzora można w domowym zaciszu przygotować leczniczą inhalację, która z pewnością przyniesie ulgę w przeziębieniu oraz grypie. Przy bólach głowy, w stanach depresyjnych czy też przy bezsenności kilkoma kroplami np. olejku lawendowego można skropić poduszkę, jednak warto również skorzystać z kominka do aromaterapii lub miski wypełnionej gorącą wodą, gdyż unoszące się opary danego olejku mogą pomóc przy wielu dolegliwościach.

Wcieranie w skórę

Olejki eteryczne mogą oddziaływać na organizm nie tylko poprzez drogi oddechowe, ale również za pomocą dotyku poprzez wcieranie ich w powierzchnię skóry. Substancje aktywne znajdujące się w olejkach w ciągu kilkunastu sekund dostają się do krwiobiegu, przynosząc tym samym ulgę w chorobach reumatycznych, czy zapaleniach stawów, a także pomagając uporać się z cellulitem i poszarzałą skórą. Niektóre olejki eteryczne są jednak dosyć silne w działaniu, przez co mogą podrażnić skórę, dlatego też przed użyciem należy je rozcieńczyć w proporcji 1:6, co oznacza, iż na 1 kroplę olejku eterycznego należy zmieszać z 6 kroplami olejku bazowego.

Doustnie

Niektóre olejki eteryczne mogą być stosowane doustnie, jednak taka informacja powinna znajdować się na opakowaniu danego produktu. Aplikacja natomiast uzależniona jest głównie od danej dolegliwości, z którą olejek ma sobie poradzić, gdyż można go rozcieńczyć w odrobinie wody i wypić lub też zakropić pod język. W przypadku ostrego bólu gardła najczęściej zaleca się wymieszanie kilku kropli olejku z 1/2 szklanki ciepłej wody płucząc gardło tak przygotowaną mieszanką co najmniej dwa razy dziennie.

Katarzyna Pacwa