Jak upał wpływa na nasze zdrowie?

Po mroźnej zimie wielu z nas z niecierpliwością wyczekuje nadejścia lata, jednak upały, które zaczynają się wówczas pojawiać, mogą być dla części z nas bardzo niebezpieczne. Ogólne osłabienie, spadek energii, a także obrzęki, to dolegliwości, które mogą pojawić się w czasie upałów a w przypadku osób, które zmagają się z poważnymi chorobami, może niestety dojść do nasilenia się nieprzyjemnych objawów. W jaki jednak sposób upał wpływa na nasze zdrowie?

Upał: dla kogo jest niebezpieczny?

Afrykańskie upały, na które wielu z nas nie może się wprost doczekać, stanowią niestety bardzo poważne zagrożenie nie tylko dla naszego zdrowia, ale również życia. Gdy temperatura powietrza na zewnątrz balansuje na granicy 30 stopni Celsjusza, to automatycznie nasze samopoczucie zaczyna drastycznie spadać, jesteśmy zmęczeni, brakuje nam energii i najchętniej cały dzień przeleżelibyśmy w łóżku. Niektórzy z nas w czasie upałów poszukując ochłody, decydują się na zakup klimatyzatora, jednak nie jest to zbyt dobrym rozwiązaniem, ponieważ zbyt chłodny nawiew powietrza może doprowadzić do szoku termicznego, a także bólu głowy i mdłości. Wysokie temperatury panujące na zewnątrz wpływają negatywnie na zdrowie nie tylko starszych osób, ale również młodych ludzi, którzy na co dzień nie narzekają na żadne problemy zdrowotne. Niezależnie od tego, czy ma się 30, czy 60 lat zbyt wysoka temperatura panująca latem na zewnątrz niekorzystnie odbija się na zdrowiu w szczególności tych osób, które chorują na:

  • nadciśnienie tętnicze,
  • niewydolność układu krążenia,
  • otyłość,
  • nadczynność tarczycy,
  • astmę i alergię na pyłki roślin,
  • niewydolność żylną.


Osoby, które najbardziej narażone są na negatywne skutki działania wysokiej temperatury, w czasie upałów nie powinny w ogóle wychodzić z domu, jeśli jednak nie jest to możliwe, to należy pamiętać o tym, aby zabrać ze sobą butelkę niegazowanej wody mineralnej, która pomoże ugasić pragnienie i zapobiegnie odwodnieniu. Niezwykle ważny jest również odpowiedni ubiór, dlatego też musimy pamiętać o tym, aby w czasie upałów zakładać luźne i wykonane z bawełny bluzki, okulary przeciwsłoneczne, które ochronią nasz wzrok przed niekorzystnym działaniem promieni słonecznych, a także nakrycie głowy, dzięki któremu unikniemy udarowi słonecznemu.

Negatywne skutki upałów

Temperatury przekraczające 30 stopni Celsjusza mogą przyczynić się do rozwoju wielu bardzo poważnych chorób, jednak w czasie upałów wzrasta gwałtownie ryzyko odwodnienia, pojawienia się obrzęków, a także udaru cieplnego. Czy możemy jednak w jakiś sposób ustrzec się tych negatywnych skutków upałów? Oczywiście, że tak, unikając przebywania na słońcu, jeśli jednak nie jest to możliwe i zaczniemy się gorzej czuć, to musimy czym prędzej podjąć odpowiednie działania. Na jakie jednak problemy jesteśmy narażeni w czasie upałów?

Odwodnienie organizmu

Jeśli przez wiele godzin jesteśmy narażeni na działanie wysokiej temperatury (niezależnie od tego, czy przebywamy na słońcu, czy nie), to nasz organizm zaczyna się stopniowo nagrzewać i aby powrócić do prawidłowej temperatury, zaczyna wydzielać coraz większe ilości potu. Niestety wraz z potem zaczynamy tracić nie tylko wodę, ale również cenne dla naszego zdrowia pierwiastki, dlatego też, aby uniknąć odwodnienia, musimy podczas upałów wypijać co najmniej 3 litry płynów w postaci niegazowanej wody mineralnej, świeżo wyciskanych soków warzywnych, koktajli, a także naturalnych izotoników. Co, jeśli nie będziemy stosować się do tych zaleceń? Zwiększamy wówczas ryzyko pojawienia się odwodnienia, a pierwszym tego sygnałem jest wzmożone pragnienie. W dalszej kolejności może się pojawić nieuzasadnione pobudzenie oraz lęk i jeśli w odpowiednim momencie nie uzupełnimy płynów (utraconych minerałów), to mogą pojawić się wymioty, drgawki, spadek ciśnienia a w najgorszym przypadku nawet utrata świadomości. Aby nie doprowadzić do takich problemów, musimy pamiętać o tym, aby podczas upałów wypijać co kilkanaście minut niewielkie ilości płynów, aby na bieżąco uzupełniać niedobory.

Obrzęki

Kolejnym nieprzyjemnym objawem związanym z wysoką temperaturą powietrza panującą na zewnątrz mogą być obrzęki pojawiające się głównie w okolicach nóg, kostek, a także palców u dłoni. Obrzęki powstają wskutek rozszerzenia naczyń krwionośnych, co jest niestety efektem oddziaływania wysokiej temperatury, dlatego też kobiety, które są najbardziej narażone na ich powstawanie, przechodzą prawdziwą mękę podczas upałów (dotyczy to w szczególności kobiet, które zmagają się z przewlekłą niewydolnością żylną lub pań, które przez wiele godzin pozostają w jednej pozycji). W jaki jednak sposób możemy poradzić sobie z obrzękami, które pojawiają się latem? Pierwszym skutecznym sposobem jest moczenie nóg przez kilka minut w wodzie z odrobiną soli, ponieważ przez rozszerzone naczynia nadmiar wody zostanie usunięty. Po tym zabiegu musimy pamiętać o tym, aby nogi na pewien czas ułożyć wyżej niż resztę ciała, ponieważ taka pozycja ułatwi odpływ krwi. Kolejnym skutecznym sposobem, który pomoże uchronić się przed powstawaniem obrzęków w czasie upałów jest ruch, dlatego też, zamiast korzystać z windy, powinnyśmy wybierać schody, natomiast po pracy możemy wybrać się na krótki spacer, przejażdżkę rowerem, czy też na aerobik.

Udar słoneczny

Unikanie bezpośredniego nasłonecznienia w czasie upałów jest niezwykle ważne, ponieważ w ten sposób możemy ochronić naszą głowę przed przegrzaniem, zapobiegając tym samym udarowi słonecznemu. Niestety wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że wystawianie głowy na słońce w czasie upałów stanowi bardzo poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. Czym jednak może objawiać się udar słoneczny? W pierwszej kolejności możemy spodziewać się zawrotów i bólu głowy, a także odczucia znużenia i nudności, natomiast wraz z biegiem czasu może pojawić się przyspieszone tętno oraz wysoka gorączka, co może niestety doprowadzić do utraty przytomności. W takiej sytuacji należy bardzo szybko działać, kładąc na ciało ręczniki zamoczone w zimnej wodzie. Oczywiście udarowi słonecznemu można w bardzo prosty sposób zapobiec, unikając wystawiania głowy na działanie promieni słonecznych w czasie upałów a w sytuacji, gdy musimy wyjść z domu, nie możemy zapominać o odpowiednim nakryciu głowy.

K. Pacwa