Jaki olej do olejowania włosów?

Olejowanie włosów stało się w ostatnim czasie bardzo popularne, ponieważ to jeden z najskuteczniejszych sposobów na regenerację suchych i zniszczonych włosów. Olejować można praktycznie każdy rodzaj kosmyków, jednak wybierając odpowiedni olejek, należy przede wszystkim określić bardzo dokładnie typ swoich włosów, ponieważ każdy olej charakteryzuje się innymi właściwościami. Wybór tego najlepszego oleju nie jest wcale taki prosty, jednak zapoznając się z poniższym poradnikiem, z pewnością znajdziesz ten, który będzie dla ciebie najodpowiedniejszy.

Jaki olej wybrać?

Wydawać by się mogło, iż olej olejowi równy, jednak tak naprawdę różnią się one między sobą nie tylko zawartością składników odżywczych, ale również właściwościami zdrowotnymi oraz kosmetycznymi. Oleje zasadniczo dzieli się na trzy rodzaje, a mianowicie na jednonienasycone (olej migdałowy, oliwa z oliwek), wielonienasycone (olej z orzechów włoskich, olej słonecznikowy), a także nasycone (olej palmowy). W celu ustalenia, który olej sprawdzi się najlepiej na włosach, konieczne jest ustalenie ich porowatości, od której uzależnione jest to, czy dany olej zostanie przyswojony, czy też nie.

Porowatość włosów

Włosy można podzielić na niskoporowate, średnioporowate, a także wysokoporowate. Te pierwsze z racji tego, iż są gładkie, to niestety trudno je upiąć a do tego dosyć długo schną, a wszelkie próby stylizacji kończą się zazwyczaj niepowodzeniem. Włosy średnioporowate dużo łatwiej poddają się stylizacjom, natomiast te wysokoporowate bardzo często się puszą a pod wpływem suszarki lub prostownicy stają się suche i zniszczone. Decydując się na olejowanie włosów oprócz określenia ich porowatości należy również dobrać odpowiedni olej. Z tego też względu warto wiedzieć o tym, iż włosy wysokoporowate preferują oleje jednonienasycone, włosy niskoporowate lubią oleje wielonienasycone oraz nasycone, natomiast dla włosów średnioporowatych najlepiej stosować różnego rodzaju mieszanki.

Olej kokosowy

To jeden z najpopularniejszych olejów, który najlepiej sprawdza się w przypadku włosów niskoporowatych oraz średnioporowatych. Olej kokosowy zbytnio nie obciąża włosów, dlatego też sprawdza się idealnie w przypadku cienkich i łamliwych kosmyków. Dobry jakościowo olej kokosowy charakteryzuje się przepięknym zapachem, jednak na jego opakowaniu powinna znajdować się informacja, iż jest on nierafinowany. Obecnie w sklepach można również zakupić olej rafinowany, jednak jest on pozbawiony większości cennych dla urody właściwości. Olej kokosowy bardzo dobrze nawilża włosy, dzięki czemu stają się one lśniące oraz niezwykle miękkie w dotyku.

Olej arganowy

W ostatnim czasie zrobił prawdziwą furorę w pielęgnacji, ponieważ mogą go stosować posiadaczki każdego rodzaju włosów. Olej arganowy to bogactwo kwasów tłuszczowych, witamin, polifenoli oraz karotenoidów, czyli składników odżywczych, które odbudowują zniszczone włosy, wzmacniają ich strukturę, a także ochraniają przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych takich jak wiatr, zanieczyszczenie powietrza oraz wysoka temperatura.

Olej migdałowy

To bogactwo witamin, a także dwóch kwasów tłuszczowych, a mianowicie oleinowego oraz linolenowego. Po olej migdałowy mogą w zasadzie sięgać posiadaczki wszystkich rodzajów włosów, jednak w szczególności polecany jest dla włosów średnioporowatych oraz wysokoporowatych. Olej migdałowy tworzy na powierzchni włosów niewidoczny filtr ochraniający je przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych, a także dogłębnie je odżywia, regeneruje oraz dogłębnie wzmacnia.

Olej lniany

To bardzo dobre źródło kwasów tłuszczowych, minerałów oraz witamin, które dogłębnie odżywiają włosy, zapobiegają rozdwajaniu się końcówek oraz łamliwości włosów. Olej lniany polecany jest do każdego rodzaju włosów, a zwłaszcza do tych zniszczonych i osłabionych, ponieważ sprawia, iż stają się mocniejsze i rosną w dużo szybszym tempie.

Olej z pestek śliwki

W celu pozyskania oleju z pestek śliwki potrzebna jest spora ilość surowca, przez co olejek ten nie należy może do najtańszych, jednak jego działanie powinno zrekompensować dosyć wysoką cenę. Olej z pestek śliwki to bogactwo kwasów tłuszczowych a w szczególności oleinowego i linolenowego, jednak można w nim również znaleźć wiele witamin oraz innych cennych dla włosów składników odżywczych. Olej ten sprawdza się idealnie w przypadku włosów wysokoporowatych, ponieważ dosyć szybko się wchłania, nie obciąża włosów i bardzo dobrze zabezpiecza kosmyki (a zwłaszcza ich końcówki) przed uszkodzeniami.


Katarzyna Pacwa