Metoda Nishi. Porady wschodu dla ludzi zachodu

Autor: Daniel Rose

Z mądrości Wschodu czerpiemy pełnymi garściami we wszystkich dziedzinach życia. I słusznie, gdyż właśnie na Wschodzie żyją najbardziej długowieczni mieszkańcy naszej planety i to właśnie Japończycy cieszą się najlepszym zdrowiem i najrzadziej zapadają na choroby nowotworowe czy cierpią na otyłość.

Autor przeanalizował wszystkie podstawowe dziedziny życia, w których można zastosować mądrość Wschodu. Podjął próbę implementacji wschodnich zwyczajów żywieniowych w warunkach panujących w Europie.

Cena brutto 39,00 zł

Wybierz wariant

14 dni
od 249 zł

Metoda Nishi. Porady wschodu dla ludzi zachodu. Autor: Daniel Rose

Z mądrości Wschodu czerpiemy pełnymi garściami we wszystkich dziedzinach życia. I słusznie, gdyż właśnie na Wschodzie żyją najbardziej długowieczni mieszkańcy naszej planety i to właśnie Japończycy cieszą się najlepszym zdrowiem i najrzadziej zapadają na choroby nowotworowe czy cierpią na otyłość.

Autor przeanalizował wszystkie podstawowe dziedziny życia, w których można zastosować mądrość Wschodu. Podjął próbę implementacji wschodnich zwyczajów żywieniowych w warunkach panujących w Europie. Opisał zdrowe żywienie, zwyczaje towarzyszące spożywaniu posiłków, ćwiczenia oddechowe, sposoby na utrzymanie sprawności kręgosłupa, wpływ aranżacji wnętrza na zdrowie człowieka oraz poprawę zdrowia przy pomocy dźwięków i muzyki.

W książce czytelnik znajdzie zestaw ćwiczeń, przepisy kulinarne, afirmacje i medytacje, które są gotowe do zastosowania już w trakcie lektury.

Zawarte w publikacji zalecenia zdrowotne zaczerpnięte są w dużej mierze z doświadczeń japońskiego lekarza i myśliciela – Katsuzo Nishiego.

Katsuzo Nishi (1884–1959) stworzył system przywracania zdrowia, na podstawie którego wielu autorów napisało książki. W istniejącej po dziś dzień klinice stworzonej przez Nishiego leczyło się lub leczy wiele znanych osobistości (np. przyjeżdżał tam regularnie nieżyjący już Borys Jelcyn – wolał zawierzyć doświadczeniu japońskiej kliniki niż rosyjskiej medycynie, która na pewnym etapie życia prezydenta okazała się bezsilna). Sam profesor Nishi urodził się jako słabowite dziecko i bardzo często chorował. Lekarze postawili mu diagnozę – gruźlica jelitowa i limfatyczne zapalenie szczytu płuca. Pewien autorytet medyczny powiedział jego rodzicom, że Katsuzo nie dożyje 20. roku życia. Nishi opracował styl życia zgodny z prawami przyrody. Stworzenie systemu poprzedzała dokładna i żmudna analiza około 70 tysięcy różnych publikacji na temat zdrowia. Z ogromnej ilości materiału wybrał to, co uznał za najważniejsze i możliwe do zastosowania przez każdego, niezależnie od płci, narodowości i wieku. Po raz pierwszy opublikował swój system w 1927 roku, a następnie po angielsku w 1936 roku.

Wstęp

Każdy chory chce być zdrowy. Jednak dopóki nie wiesz, po co Ci to zdrowie, jaki masz cel w życiu i jak chcesz z niego korzystać, nie masz zbyt wielkich szans na cieszenie się pełnym zdrowiem.

Twą świadomość i podświadomość można porównać do komputera. Każdy komputer posiada system operacyjny, oprogramowanie i zdolny jest do generowania wyniku. System operacyjny jest środowiskiem, w którym działa oprogramowanie. Czy jest możliwe, by na przykład komputer z określonym systemem operacyjnym odtworzył plik filmowy z rozszerzeniem avi, jeśli wcześniej nie wgrano do niego kodeków (oprogramowania) do odtwarzania filmów? Oczywiście plik z tym rozszerzeniem zostanie przez komputer zauważony, lecz równocześnie uznany za nieznany. Odtworzenie tego pliku stanie się dla komputera niemożliwe. Lecz czy Ty uznasz, że zgodnie z Twoją wiedzą odtworzenie pliku avi faktycznie jest niemożliwe?

Przyjmijmy, że Twoja świadomość stanowi system operacyjny, a Twoje przekonania są wgranym oprogramowaniem. Wynikiem przetwarzania danych w świadomości przy pomocy przekonań jest Twoja rzeczywistość i to, co dzisiaj uznajesz za możliwe lub niemożliwe.

Czy w takim razie, podobnie jak w wypadku komputera, wystarczy wgrać dodatkowe oprogramowanie (nowe przekonania), by świadomość zaczęła postrzegać nową rzeczywistość? Tak! Podobnie jak możliwości komputera zależą od oprogramowania, Twoja rzeczywistość zależy od Twoich przekonań. To przekonania decydują o tym, co jest dla Ciebie możliwe, a co nie.

Jak bardzo ograniczające potrafią być przekonania wpojone nam w trakcie naszego dotychczasowego życia, można dostrzec, analizując kilka z nich. Załóżmy, że człowiek przekonany jest, że jest biernym obserwatorem zdarzeń, nie ma mocy wywierania wpływu na otoczenie ani dokonywania wyboru. W wielu religiach uważa się, że „taka jest wola nieba, z nią się zawsze godzić trzeba”. Jedni wyjaśniają to w ten sposób, że w poprzednim wcieleniu zapracowali sobie dobrymi uczynkami na lepsze życie w teraźniejszości lub grzechami na obecną niedolę. Drudzy widzą swe miejsce w boskim planie, który realizowany jest według ściśle określonego scenariusza. Wszyscy oni idą pokornie przez życie, godząc się ze wszystkim, co ich spotyka, mając nadzieję na rekompensatę po śmierci. Być może przekonanie to daje spokój ducha, ale z pewnością ogranicza.

To prawda, że większość naszych przekonań to stereotypy oparte na tym, co dowiedzieliśmy się w przeszłości. Nie decydujemy o tym, jaki zestaw przekonań nam wpojono. Traktujemy je jednak jak integralną część swojej osoby i kierujemy się nimi w życiu.

Zastanów się: czy odpowiada Ci życie, które w tej chwili wiedziesz? Czy jesteś całkowicie zadowolony z celów, które osiągasz? Czy jesteś szczęśliwy? Czy cieszysz się zdrowiem, które pozwala Ci osiągać postawione przed sobą cele? Odpowiadając na te pytania, opisujesz rzeczywistość, którą sobie zbudowałeś dzięki dotychczasowym przekonaniom. Jeśli nie odpowiada Ci rezultat, który dotychczas osiągasz, to musisz zmienić przekonania, które stanowią program, według którego działa Twoja świadomość.

W książce, którą masz przed sobą, znajdziesz wiele porad, jak zmienić ograniczające Cię stereotypy i przywrócić sobie zdrowie.

Z mądrości Wschodu czerpiemy pełnymi garściami we wszystkich dziedzinach życia. I słusznie, gdyż właśnie na Wschodzie żyją najbardziej długowieczni mieszkańcy naszej planety, i to właśnie Japończycy cieszą się najlepszym zdrowiem i najrzadziej zapadają na choroby nowotworowe czy cierpią na otyłość.

Autor przeanalizował wszystkie podstawowe dziedziny życia, w których można zastosować mądrość Wschodu. Podjął próbę implementacji wschodnich zwyczajów żywieniowych w warunkach panujących w Europie. Opisał zdrowe żywienie, zwyczaje towarzyszące spożywaniu posiłków, ćwiczenia oddechowe, utrzymanie sprawności kręgosłupa, wpływ aranżacji wnętrza na zdrowie człowieka oraz poprawę zdrowia przy pomocy dźwięków i muzyki.

W książce Czytelnik znajdzie zestaw ćwiczeń, przepisy kulinarne, afirmacje i medytacje, które są gotowe do zastosowania już w trakcie lektury.

W dużej mierze zawarte w książce zalecenia zdrowotne zaczerpnięte są z doświadczeń japońskiego lekarza i myśliciela – Katsuzo Nishiego.

Katsuzo Nishi, który żył w latach 1884–1959, stworzył system przywracania zdrowia, na podstawie którego wielu autorów napisało książki czerpiące z jego mądrości. W istniejącej po dziś dzień klinice stworzonej przez Nishiego leczyło się lub leczy wiele znanych osobistości (np. regularnie leczył się tam nieżyjący już Borys Jelcyn, który wolał zawierzyć doświadczeniu japońskiej kliniki niż rosyjskiej medycynie, która na pewnym etapie życia prezydenta była bezsilna). Sam profesor Nishi urodził się jako słabowite dziecko i bardzo często chorował. Lekarze postawili mu diagnozę – gruźlica jelitowa i limfatyczne zapalenie szczytu płuca. Pewien autorytatywny lekarz powiedział jego rodzicom, że nie dożyje 20 roku życia. Nishi opracował styl życia zgodny z prawami przyrody. Stworzenie systemu poprzedzała dokładna i żmudna analiza około 70 tys. różnych publikacji na temat zdrowia. Z ogromnej ilości materiału wybrał to, co uznał za najważniejsze i możliwe do zastosowania przez każdego niezależnie od płci, narodowości i wieku. Po raz pierwszy opublikował swój system w 1927 roku, a następnie po angielsku w 1936.

Najlepszym lekarzem jest przyroda

We wczesnym dzieciństwie lekarze uznali, że Katsuzo Nishi nie dożyje nawet do 20 lat. W wieku 50 lat stwierdził, że ma wszelkie podstawy, by stać się jednym z najbardziej długowiecznych ludzi na świecie. Medycyna odwróciła się od niego, pozbawiając nadziei nie tylko na zdrowie, lecz także na życie. Wówczas zaczął on swe poszukiwania własnej drogi do zdrowia. Nie miał nic do stracenia, gdyż został przecież skazany na śmierć. Dlatego nie bał się eksperymentować na sobie, odkrywać nowe środki – nowe dla niego i dla współczesnej medycyny, lecz świetnie znane ludzkości od najdawniejszych czasów i zwyczajnie zapomniane przez współczesne cywilizacje. Chociaż to paradoksalne, to właśnie utrata wszelkiej nadziei zmusiła go do samodzielnego działania. Gdyby lekarze pozostawili mu choćby iskierkę nadziei, to może siedziałby bezczynnie i czekał na wyzdrowienie, szczęśliwy przypadek, lekarstwo przepisane przez lekarzy. Lecz nie dano mu nadziei. Tam zaś, gdzie brak nadziei, istotną rolę zaczyna odgrywać wola, chęć wyzdrowienia i tam zaczyna się prawdziwa walka o życie i zdrowie.

Nie warto wierzyć lekarzom, kiedy mówią, że Twoja choroba jest nieuleczalna. Nie ma nieuleczalnych chorób, jeśli w grę wchodzi siła ludzkiej woli. Nie siedź z założonymi rękami, nie czekaj, aż coś samo minie. Każda choroba jest uleczalna, lecz tylko jeśli gotowi jesteśmy dołożyć wszelkich starań, by przeobrazić się, zbudować od nowa swego ducha i swe ciało oraz by zacząć całkiem inne życie. Życie zbudowane na zasadzie harmonii z przyrodą.

Jeśli chorujemy, to znaczy, że naruszamy prawa harmonii przyrody. Nie istnieją inne powody chorób. Człowiek jest częścią przyrody. Kiedy tylko o tym zapominamy, kiedy tylko przestajemy czuć się jej częścią i stajemy się samotnymi wyspami na bezbrzeżnym oceanie harmonii, ocean ten natychmiast zaczyna nas zalewać i topić, aby nie została naruszona harmonia otaczającego świata. Aby odzyskać zdrowie, można i trzeba przywrócić w sobie naturalną harmonię i stać się kwitnącym sadem w oceanie wszechświata, zamiast pozostawać kupą śmieci. Prawa życia i zdrowia opierają się na harmonii, czystości, świetle i radości. Wrócić do zdrowia może każdy człowiek, który chce się uczyć od przyrody i stać się nieodłączną jej częścią. Uczy tego doświadczenie naszych przodków. Nam, ludziom współczesnym, przychodzi teraz od nowa odkrywać odwieczne prawa harmonii. Bez tego trudno nam będzie zachować zdrowie, a co za tym idzie – trudno będzie żyć. Wszystko biegnie do przodu, wszystko się zmienia. Przyroda przystosowuje się do zmiennych warunków. My również musimy nadążać za zmianami i przystosowywać ciało oraz ducha do zmian zachodzących w przyrodzie. Musimy żyć świadomie.

Dowiedz się więcej...

Czym jest energia qi (chi)?

2022-04-27

Czym jest energia qi (chi)?

Termin qi (czyt. czi) nie ma dosłownego odpowiednika w zachodnich językach, może dlatego jest to pojęcie dość odległe i trudne do wytłumaczenia racjonalistom z Zachodu, którzy na wszystko mają go [...]

Czytaj więcej

Opinie (0)

Dodaj opinię

Powiązane artykuły na blogu