Leczenie przez dotyk – akupresura

Medycyna WschoduMedycyna Wschodu posiada wielu entuzjastów na całym świecie. Wszystko za sprawą skuteczności i posługiwania się mniej inwazyjnymi metodami, wdzięcznymi dla naszego organizmu. Jedną z tradycyjnych metod jest akupresura, pochodząca z Chin. Stosowana od kilku tysięcy lat, niezmiennie popularna i warta Twojej uwagi.

Siła ucisku

Mówi się, że naturalne i tradycyjne metody leczenia mogą działać na nas tak, jak przyjmowane leki przeciwbólowe. Reguły rządzące medycyną chińską mówią, że nasz organizm funkcjonuje dzięki energii życiowej, nazywanej chi. Energia ta płynie przez kanały, odpowiadające za pracę konkretnej części ciała. Jeżeli dany kanał, zwany zamiennie meridianem, jest niedrożny, a jego praca zakłócona, wówczas cały narząd zaczyna niedomagać. W naszym organizmie znajdują się tzw. punkty akupunkturowe, na które można oddziaływać poprzez dotyk i odpowiednią siłę ucisku.

Terapeuta, który leczy pacjentów poprzez akupresurę, znajduje miejsce zablokowania energetycznego i w dalszej kolejności poddaje je uciskaniu. W porównaniu z akupunkturą, czyli nakłuwaniem ciała, metoda ta jest bardziej komfortowa i nie wymaga zastosowania dodatkowych elementów w postaci igieł. Tak naprawdę podstaw akupresury możesz nauczyć się sama i stosować ją w domowym zaciszu. Jej wdrożenie nie wymaga od Ciebie wieloletniego doświadczenia czy też podręcznikowej wiedzy.

Właściwy ucisk oraz ruchy głaskania są w stanie zmniejszyć odczuwany ból i spowodować ustąpienie niektórych schorzeń. Dzięki niemu doprowadzamy do pobudzenia zakończeń nerwowych. W dalszej kolejności powstałe impulsy przechodzą do ośrodkowego układu nerwowego, kory mózgowej i na końcu drogami nerwowymi do osłabionego czy chorego narządu.

Dlaczego warto?

Akupresura bardzo dobrze radzi sobie w przypadku nagłego, silnego bólu. Skuteczność zabiegów zawdzięczamy produkowanym przez nasz organizm hormonów o działaniu znieczulającym. Hormony te zostają wydzielane w wyniku odpowiedniego ucisku ciała. Kiedy warto zdecydować się na akupresurę? Na pewno wtedy, kiedy zmagasz się ze stresującymi sytuacjami w domu czy w pracy i potrzebujesz rozluźnienia zwłaszcza w okolicy karku. Akupresura może pełnić rolę lekarstwa na przeziębienie, ból głowy i brzucha, a także ból pleców i kłopoty z koncentracją. Jeżeli masz możliwość poświęcenia swojego czasu na naukę podstaw akupresury, podejmij wyzwanie i zrób coś dla siebie. Samodzielność w radzeniu sobie z uporczywym bólem lub dolegliwościami bez wątpienia będzie dużym komfortem.

Ada