Naturalne metody na łagodzenie bólu po ukąszeniu

Jest piękny weekend, pogoda w końcu dopisuje, wybierasz się na wycieczkę, spacer po lesie, czy po prostu na grilla do znajomych. Dobrze się bawisz i nagle zostajesz użądlony przez pszczołę lub osę. W miejscu użądlenia pojawia się ból, który towarzyszy Ci kilka godzin. Dodatkowo na skórze pojawia się obrzęk. Nie zawsze w pobliżu jest apteka.

Na szczęście okazuje się, że z bólem można poradzić sobie nie tylko poprzez apteczne specyfiki, ale i dzięki domowym sposobom. Pomogą one zmniejszyć ból i opuchliznę po ukąszeniu pszczoły, osy, trzmiela czy czerwonych mrówek. Ukąszenie przez komara lub innego owada również nie należy do najprzyjemniejszych, a można sobie z nim poradzić. Nie zawsze mamy przy sobie apteczkę, dlatego warto sprawdzić, które artykuły użytku codziennego pomogą nam w tej niekomfortowej sytuacji.

Wystarczy otworzyć swoją kosmetyczkę. Jednym ze sposobów na złagodzenie bólu jest pasta do zębów. Może to zaskakiwać, gdyż nie jest to pierwszy specyfik, po który sięgnęlibyśmy po ukąszeniu. Pasta do zębów ma właściwości zasadowe, które neutralizują kwasy, zawarte w jadzie. Mięta w paście łagodzi ból, a gliceryna, którą znajdziemy w składzie prawie każdej pasty wysuszy toksyczny jad.

W poszukiwaniu ukojenia warto również sprawdzić swoją lodówkę, gdyż znajduje się w niej wiele produktów, które ukrócą nasze cierpienia. Na miejsce ukąszenia warto przyłożyć lód, który złagodzi ból i obrzęk. Nie zawsze jednak mamy pod ręką zamrażarkę. Warto zapamiętać kilka innych produktów, które przyniosą nam ukojenie i pozwolą dalej cieszyć się wolnym czasem:

  • liść białej kapusty – przyłóż go w miejsce ukąszenia, gdyż łagodzi on uczucie swędzenia, którego winowajcą jest komar lub inny owad.
  • cytryna – nacieranie plasterkiem cytryny miejsca ukąszenia kilka razy dziennie łagodzi stan zapalny, który wytworzył się na skórze.
  • natka pietruszki – dzięki zawartym w niej lotnym olejkom, które mają działanie przeciwzapalne, sprawdzi się idealnie w takiej sytuacji. Wystarczy przygotować papkę, którą później nałożysz na miejsce ukąszenia lub użądlenia. Ukoi ona ból i sprawi, że infekcja nie będzie się rozprzestrzeniać.
  • czosnek – to warzywo sprawdzi się nie tylko w przypadku przeziębień. Pomoże Ci również w razie ukąszenia, a wszystko dzięki właściwościom antybakteryjnym. Pasta przygotowana ze zmiażdżonego czosnku i łyżki oliwy zmniejszy obrzęk na skórze i ukoi ból.
  • ziemniak – skrobia zawarta w warzywie zmniejsza ból i poczucie dyskomfortu nie tylko po zbyt długim opalaniu, ale i podczas ukąszenia. Przekrojony na pół, surowy ziemniak złagodzi ból i pomoże przy opuchliźnie.

Domowych sposobów jest mnóstwo, warto jednak zapobiegać ukąszeniom, np. poprzez nie zbliżanie się do mrowisk, czy gniazd, jak i ostrożne picie słodkich napojów na powietrzu. Miej przy sobie coś, co złagodzi ból po ukąszeniu, ponieważ owady to nierozłączna część pięknej pogody i wakacji, czyli czasu naszego odpoczynku.

Ada