Naturalne sposoby na zatoki – jak sobie z nimi poradzić?

Naturalne terapie na zapalenie zatokOkres jesienno-zimowy dla wielu z nas oznacza problemy z zatokami. Zatkany nos, katar, ból w okolicach nosa, skroni i czoła – to jedne z głównych i najbardziej uciążliwych objawów zapalenia zatok. Gdy Twój stan się pogarsza, niezbędna będzie natychmiastowa wizyta u lekarza. Warto jednak pamiętać o kilku sprawdzonych, domowych sposobach, które jeśli nie pokonają choroby, to z pewnością zwalczą część towarzyszących jej dolegliwości. Oto najważniejsze z nich:

Inhalacje

Jednym z najpopularniejszych sposobów na rozrzedzenie zalegającej wydzieliny w nosie, a tym samym ułatwienie oddychania i zredukowanie bólu, są inhalacje. To nic innego jak wdychanie pary wodnej wraz z aromatem ziół, czy olejków eterycznych. Bardzo znanym sposobem, jeśli najbardziej dokuczliwym objawem jest ból u nasady nosa, jest wsypanie do gorącej wody około 7 łyżek soli kuchennej. W momencie, gdy sól rozpuści się w wodzie, należy pochylić się nad powstałym roztworem, przykryć głowę ręcznikiem i oddychać parą przez kilka minut. Pamiętaj jednak, aby zamknąć oczy i nie trzymać twarzy zbyt blisko gorącej wody. Taki proces możesz powtarzać raz dziennie przez okres 5 dni.

O cudownych właściwościach ziół i ich wpływie na zdrowie wie już chyba każda z nas. Jeśli dodatkowym objawem zapalenia zatok jest katar, warto pamiętać, które z nich posiadają właściwości rozkurczowe, a więc m.in.: rumianek, mięta pieprzowa, tymianek, szałwia, skrzyp polny. Inhalacja z ich udziałem polega na dodaniu 50 gram jednego lub też kilku ziół i parzeniu ich w około litrze wody. Ten zabieg należy powtarzać raz dziennie przez okres tygodnia. Należy jednak pamiętać, że sposób ten nie jest wskazany dla osób z cerą naczynkową.

Ciepłe okłady

Inną formą domowej terapii jest stosowanie ciepłych okładów, które przyniosą ukojenie w przypadku bólu u nasady nosa. Do najbardziej znanych należy m.in. okład z grochu. Wystarczy, że do lnianego woreczka wsypiemy kilka łyżek grochu, a następnie umieścimy go na kilka minut w nagrzanym do 60 stopni piekarniku. Tego typu okład należy stosować kilka razy dziennie, na czoło, policzki oraz oczy. Oczywiście uważaj, aby woreczek nie był zbyt gorący.

Innym popularnym sposobem jest ciepły kompres z soli jodowo-bromowej, którą z łatwością kupisz w aptece, a która dzięki swoim właściwościom leczniczym przyniesie ukojenie w przypadku zapalenia zatok. Wystarczy, że podgrzejesz na patelni kilka garści gruboziarnistej soli, następnie zawiniesz ją w płócienny materiał oraz przyłożysz do czoła. Możesz być pewna, że dzięki uwalniającym się związkom jodu i bromu nastąpi szybkie oczyszczenie nosa.

Nalewka z czosnkiem i kwiatami dziewanny

Być może nazwa tego trunku nie jest Ci jeszcze dobrze znana. Warto jednak zapoznać się z tym, co za sobą kryje, gdyż od dawna w medycynie naturalnej ten typ nalewki stosowany jest w celu udrażniania zatkanych zatok, ale także przypisuje mu się działanie bakteriobójcze i udział w regeneracji górnych dróg oddechowych. I chociaż proces jej przygotowania nie należy do najkrótszych, z pewnością nie jest zadaniem skomplikowanym.

Wystarczy, że zmieszasz 10 posiekanych ząbków czosnku z garścią suszonych kwiatów dziewanny, a następnie całość zalejesz szklanką spirytusu. Powstałą mieszaninę przelej do słoika, po czym dokładnie zakręć i ustaw w ciemnym, chłodnym miejscu na okres 2-3 tygodni. Po upływie tego czasu przecedź zawartość słoika przez gazę i rozlej do butelek. Po 5 miesiącach leżakowania nalewka jest gotowa do spożycia, warto więc sporządzić ją odpowiednio wcześniej przed nastaniem okresu jesienno-zimowego.

Aby nie dopuścić do tak uciążliwej dolegliwości jaką jest zapalenia zatok, warto mieć na uwadze profilaktyczne działanie. W chłodne dni nie zapominaj o czapce, natomiast w mieszkaniu zadbaj o zachowanie odpowiedniej wilgoci i temperatury. W innym wypadku pamiętaj o wymienionych tutaj domowych sposobach, które stosowane od wielu lat z pewnością przyspieszą powrót do zdrowia.  

Ada C.