Naturalne sposoby na zmycie makijażu

Makijaż to najszybszy sposób na to, aby poprawić wygląd swojej cery, dlatego też niejedna z nas każdego poranka poświęca co najmniej kilka minut na upiększenie swojego wizerunku. Wieczorem jednak należy przeprowadzić bardzo dokładny demakijaż, aby pozbyć się resztek kosmetyków, gdyż pozostawienie ich na skórze blokuje ujścia gruczołów łojowych, doprowadzając tym samym do wysypu niezbyt miłych niespodzianek. Demakijaż skóry i silne jej pocieranie drogeryjnymi kosmetykami może doprowadzić do silnego podrażnienia, przez co lepiej sięgnąć po naturalne specyfiki, które nie tylko pomogą zmyć resztki kosmetyków i zanieczyszczenia, ale również poprawią kondycję skóry.

Klasyczne produkty do demakijażu

Zanim poznasz listę naturalnych specyfików do demakijażu, musisz zrozumieć, dlaczego nie warto sięgać po tradycyjne płyny dwufazowe, płyny micelarne, żele, mleczka i pianki do twarzy. W składzie wspomnianych produktów znajdują się w większości chemiczne środki, które wzbogacone są o silnie drażniące substancje takie jak konserwanty, parabeny, SLS-y, SLES-y, a także alkohol. Niestety bardzo często doprowadzają one do usunięcia z powierzchni skóry jej warstwy ochronnej, przez co staje się ona bardziej wrażliwa na działanie nieprzyjaznych czynników zewnętrznych. Wiele z drogeryjnych produktów zawiera również w swoim składzie specjalne substancje rozpuszczające tłuszcze, które mogą zmyć nawet wodoodporny makijaż, jednak równocześnie naruszają barierę lipidową skóry, przez co staje się ona sucha i podrażniona. Z tego też względu warto zainteresować się naturalnymi specyfikami, które równie dobrze zmyją makijaż, a przy tym nie wyrządzą szkód na powierzchni skóry. W co zatem warto się zaopatrzyć?

OCM

OCM, czyli oil cleansing method to jeden ze sposobów na zmycie makijażu przy pomocy naturalnych olejków, który jakiś czas temu stał się bardzo popularny wśród wielu kobiet. Może zabrzmi to dosyć dziwnie, ale ta metoda opiera się na bardzo prostej zasadzie, a mianowicie na tym, że tłuszcz rozpuszcza tłuszcz, co zostało nawet potwierdzone licznie przeprowadzonymi eksperymentami. Metoda OCM jest nie tylko bardzo skuteczna, ale również niezwykle delikatna dla każdej skóry. Demakijaż skóry przeprowadza się mieszanką oleju rycynowego oraz oleju bazowego np. olejku arganowego, jojoba lub oliwy z oliwek. Mieszankę przygotowuje się w różnych proporcjach, co uzależnione jest przede wszystkim od typu skóry, jednak warto wiedzieć o tym, iż im cera jest tłustsza, tym większa ilość olejku rycynowego powinna zostać użyta.

Rękawica do demakijażu

Specjalna rękawica wykonana z wyjątkowo cienkich mikrowłókien to kolejny sprawdzony sposób na usunięcie makijażu, który również jest bardzo delikatny dla skóry i nie powoduje nieprzyjemnego uczucia ściągnięcia. W trakcie oczyszczania skóry rękawicą nie jest konieczne używanie jakichkolwiek kosmetyków, ponieważ wystarczy sama woda. Podczas zmywania makijażu włókna rękawicy bardzo dokładnie zbierają cząsteczki zanieczyszczeń, dzięki czemu skóra staje się bardzo dobrze oczyszczona, jednak niepodrażniona.

Mydło z Aleppo lub czarne mydło

Syryjskie mydło z Aleppo produkowane jest wyłącznie z naturalnych olejów, jednak w działaniu przypomina klasyczne mydła i kostki myjące. Bardzo dobrze sprawdza się w przypadku skóry tłustej, mieszanej i trądzikowej, a także tej pokrytej bardzo mocnym makijażem. Użycie mydła z Aleppo jest niezwykle proste, ponieważ wystarczy spienić je w dłoniach, wetrzeć delikatnie w skórę i zmyć letnią wodą. Jeśli chodzi natomiast o czarne mydło, to składa się ono wyłącznie z rozdrobnionych oliwek wymieszanych z oliwą (bardzo często dodaje się również wodorotlenek potasu), a swoją konsystencją przypomina bardzo gęstą pastę. Pod wpływem ciepła rozpuszcza się jednak w dłoniach, umożliwiając wykonanie szybkiego i delikatnego demakijażu.

Napar z bratka

Bratek wykazuje właściwości kojące, jednak przygotowany z niego napar pomaga oczyścić skórę z resztek makijażu, dodatkową ją matując. Po oczyszczający napar z bratka powinny w szczególności sięgać kobiety z cerą suchą i wrażliwą, ponieważ bardzo delikatnie zmywa makijaż, nie podrażniając przy tym skóry. Aby jednak pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń, wacik kosmetyczny należy zanurzyć w przygotowanym wcześniej naparze, po czym przetrzeć nim skórę aż do całkowitego zmycia make-upu.

Mydło Dudu-Osun

Afrykańskie czarne mydło powstaje na bazie m. in. oleju palmowego, popiołu ze spalonych strąków kakaowca, masła shea oraz aloesu i wykazuje bardzo silne właściwości oczyszczające. Z tego też względu mydło Dudu-Osun pomaga zmyć nawet bardzo trwały makijaż, nie uszkadzając przy tym naturalnej warstwy chroniącej skórę przed działaniem czynników zewnętrznych. Aby pozbyć się makijażu, skórę należy umyć bardzo dokładnie mydlaną pianą, po czym zmyć niewielką ilością ciepłej wody.

Sól fizjologiczna

Sprawdza się bardzo dobrze nie tylko jako specyfik nawilżający śluzówkę nosa, ale również jako idealny środek do demakijażu. W swoim działaniu przypomina płyn micelarny, jednak nie powoduje podrażnień oraz uczucia ściągnięcia skóry. W jaki jednak sposób należy używać soli fizjologicznej? Należy ją zaaplikować na wacik, po czym przetrzeć bardzo dokładnie twarz do momentu usunięcia wszystkich zanieczyszczeń.

K.P.