Naturalne sposoby pielęgnacji skóry

Dieta na zdrową ceręSkóra to nasza wizytówka. Narażona jest na negatywne działanie wielu bodźców wewnętrznych oraz zewnętrznych. Na to, jak szybko pojawią się na niej oznaki starzenia, wpływ ma nie tylko upływający czas, ale także sposoby jej  pielęgnacji.

 W jakiej kondycji jest Twoja skóra?

 Cera dojrzała dotyczy wszystkich typów skóry. Proces starzenia skóry zaczyna się po 25 roku życia. Po przekroczeniu trzydziestki skóra starzeje się w coraz szybszym tempie. W wieku około 45 lat mówi się o tak zwanej: „cerze dojrzałej”, a to wszystko za sprawą hormonów żeńskich: estrogenu i progesteronu, których poziom z wiekiem zaczyna się obniżać. Dochodzi w tym czasie do uszkodzeń ścian naczyń krwionośnych, które odpowiedzialne są za prawidłowe ukrwienie skóry. W momencie ich naruszenia, elastyczność skóry pogarsza się.

Co wpływa na pogarszanie się stanu skóry?

Na kondycję naszej cery wpływ ma szereg czynników. Aby spowolnić proces starzenia się skóry należy: systematycznie ją nawilżać, oczyszczać w prawidłowy i sprawdzony sposób, odpowiednio się odżywiać, unikać zbyt dużych ilości cukru, ograniczyć spożywanie alkoholu oraz palenie papierosów, w trakcie opalania stosować kosmetyki ochronne oraz to, z czym we współczesnym świecie wszyscy mamy największy problem – ograniczyć czynniki stresogenne.

Co zrobić, aby spowolnić starzenie się skóry?

Sposobów jest wiele, tak samo zresztą jak typów skóry. To, co zadziała na daną osobę, pozostaje  kwestią indywidualną. Należy zatem szukać, aż do skutku. Pytanie tylko czego? Zanim wybierzemy się do drogerii i skuszą nas nowości, promocje, rekomendacje, warto zainwestować we własny domowy sklep. Największą popularnością i powodzeniem wśród kobiet, u których pojawiły się oznaki starzenia się skóry, są naturalne sposoby jej pielęgnacji. Tu wyróżnia się między innymi: maseczki, peelingi, okłady, toniki.

W pierwszej kategorii na szczególną uwagę zasługuje maseczka cytrynowa, czyli połączenie soku z połówki owoca wraz z żółtkiem jajka. Maseczka ta ma działanie rozjaśniające oraz wygładzające. Warto wspomnieć również o maseczce z aspiryny, która w zestawieniu z wodą mineralną, nabiera właściwości przeciwzapalnych. Wśród peelingów na pierwszy plan wysunął się zdecydowanie peeling cukrowy, czyli mix drobnoziarnistego cukru, miodu i oliwy z oliwek. Posiada on właściwości nawilżające oraz oczyszczające. Mówiąc o okładach, należy wspomnieć o preparatach, które w swoim składzie posiadają ogórek lub rumianek. Okłady na bazie ogórka świeżego często są ratunkiem na opuchnięte, podkrążone oczy. Rumianek z kolei, ze względu na wysoką zawartość bisabololu, posiada właściwości kojące i rozjaśniające. Toniki naturalne to kolejny z domowych sposobów na walkę z procesem starzenia się skóry. Na miano najefektywniejszego zasługuje preparat wykonany z natki pietruszki – bogaty jest w witaminę A oraz C i dzięki temu przypisuje mu się właściwości zwalczające zaczerwienienia oraz niwelujące zszarzały koloryt cery.

Czy naturalne sposoby pielęgnacji skóry wystarczą?

Warto w tym momencie wspomnieć o najważniejszym czynniku, który wpływa na to, jak wyglądamy i jak się czujemy – odżywianie. Wiele osób inwestuje w drogie kosmetyki i  zabiegi upiększające z nadzieją, że któreś z dostępnych możliwości, okażę się strzałem w dziesiątkę. Owszem, często tak jest i oba wyjścia są jak najbardziej prawidłowe, warto jednak zastanowić się, na jak długi okres czasu one wystarczają. Zdrowe odżywianie, czyli zbilansowane posiłki na bazie naturalnych, niemodyfikowanych produktów są kluczem do sukcesu. Nie wszechobecna moda na: „dietę”, tylko zdrowe nawyki żywieniowe, które wyrabia się przez dłuższy okres. To one są uzupełnieniem pielęgnacji kosmetycznej i razem mogą zdziałać cuda. Posiłki spożywane w ciągu dnia, bogate w białka, tłuszcze oraz węglowodany należy wzbogacić w spożywanie dużej ilości wody mineralnej. Nawadnianie organizmu to podstawa.

Czy to pomoże?

Naturalne sposoby pielęgnacji skóry, stosowane umiejętnie i regularnie, mogą okazać się bardzo skuteczne. Warto jednak podkreślić, że aby osiągnąć satysfakcjonujące nas efekty, trzeba sięgać również po inne rozwiązania.Należy w tym samym czasie pielęgnować skórę zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Dopiero wtedy nasza skóra zmieni się: znikną zaczerwienienia, opuchlizna i nierównomierny koloryt – krótko mówiąc: nasza skóra podziękuje nam za to, co dla niej zrobiliśmy.

Ada