Naturalny balsam do ciała – przygotuj go sama

Naturalna pielęgnacja ciałaNa sklepowych półkach nie znajdziesz, niestety, balsamu do ciała, który będzie w 100 procentach naturalny. Dlaczego? Ponieważ produkt kosmetyczny musi przejść drogę od producenta do dystrybutora i na dodatek poczekać na półce drogerii na ciebie. Niektóre okazy stoją na niej miesiącami, a nawet latami, zanim znajdą swojego właściciela. Z tego powodu komercyjne produkty muszą zawierać konserwanty.

Niektórzy producenci kosmetyków pielęgnacyjnych zapewniają, że w ich produktach wszystkie składniki pochodzą z natury, jednak w pewnym sensie są one przetworzone. Nie istnieje bowiem naturalny składnik, który byłby konserwantem doskonałym. Pod etykietę kosmetyków naturalnych mogą podszywać się kremy, w których substancje roślinne stanowią zaledwie 1 procent składu preparatu. Z tego powodu warto kupować kosmetyki mające certyfikaty organizacji ekologicznych.

Zanim zdecydujesz się na zakup kosmetyku, najpierw przeczytaj jego skład na etykiecie. Często podstawowym składnikiem mleczka do ciała jest paraffinum liquidum, czyli ciekła parafina. Składnik ten sprawia, że skóra od razu staje się wygładzona, gdyż tworzy na niej cienką powłokę. Parafina wnika tylko do górnej warstwy skóry i, powodując jej nabrzmienie, pozornie redukuje zmarszczki, a ponieważ po jakimś czasie wysycha, w efekcie końcowym może nawet przyczynić się do ich pogłębienia. Warto dodać, że skóra potrafi się uzależnić od mleczka do ciała czy balsamu, więc co jakiś czas należałoby zmienić kosmetyki.

Główną zaletą kosmetyków naturalnych jest przede wszystkim brak chemii: sztucznych barwników i syntetycznych kompozycji zapachowych oraz mniejsza ilość lub wręcz brak konserwantów. Naturalne kosmetyki wspaniale nadają się do pielęgnacji skóry suchej. Ich bazą są olejki lub masła roślinne, które dobrze nawilżają i natłuszczają skórę.

Jeśli chcesz używać kosmetyku, który ma być w 100 proc. naturalny, zrób go sobie sama. Nie jest to żadna nowość – już od tysiącleci ludzie robili balsamy, więc ty też możesz!

Kremowy balsam do ciała

Składniki:

75 g masła shea, najlepiej nierafinowanego,

1 łyżka oleju kokosowego,

3 łyżki oleju migdałowego,

2 łyżki oleju konopnego.

Sposób przygotowania balsamu:

Do większej miski z gorącą wodą wstaw mniejszą – najlepiej porcelanową miseczkę, w której umieść masło shea i olej kokosowy, i stopniowo je rozpuść. Następnie dodaj pozostałe oleje i dokładnie wymieszaj, np. za pomocą miksera. Kiedy mieszanina osiągnie kremową konsystencję, przełóż ją do szklanego pojemnika.

Trwałość takiego samodzielnie wykonanego balsamu jest uzależniona od zastosowanych olei płynnych. W związku z tym najbezpieczniej zużyć balsam w okresie 2–3 miesięcy od momentu jego przygotowania. Dobrze jest dodać do balsamu witaminę E, która jest naturalnym przeciwutleniaczem.

B.B