Nawadnianie organizmu w czasie upałów. Co warto pić, a czego należy unikać?

Latem temperatura na zewnątrz dosyć często balansuje na granicy 30 stopni Celsjusza i jeśli utrzymuje się na takim poziomie przez co najmniej kilka dni, to musimy zadbać o odpowiednie nawodnienie naszego organizmu. Woda w organizmie każdego z nas spełnia niezwykle istotną funkcję, ponieważ to właśnie dzięki niej mogą zachodzić niezbędne do życia reakcje biochemiczne i procesy fizjologiczne. Z tego też względu lekarze zalecają, aby każdego dnia wypijać co najmniej 2 litry płynów, pamiętając jednak o tym, iż w trakcie upałów zapotrzebowanie naszego organizmu na wodę wzrasta. Aby zatem uniknąć niebezpiecznego odwodnienia organizmu, musimy do swojej codziennej diety wprowadzić większe ilości płynów, jednak bardzo ważne jest nie tylko to ile, ale również co pijemy.

Odpowiednie nawodnienie organizmu w czasie upałów

Afrykańskie upały, które latem docierają do naszego kraju, powodują, że zaczynamy coraz mocniej się pocić, ponieważ w taki właśnie sposób nasz organizm broni się przed nadmiernym przegrzaniem. Niestety razem z potem z naszego organizmu zostaje usunięta nie tylko woda, ale również dwa bardzo ważne składniki mineralne, a mianowicie sód i potas, których ubytek może doprowadzić do zachwiania stanu równowagi naszego organizmu. Co to jednak oznacza? Skutkiem takiego zjawiska może być np. spadek koncentracji, zwiększone ryzyko pojawienia się udaru lub zawału, czy też wzrost ciśnienia krwi. Takie objawy mogą niestety stanowić bardzo poważne zagrożenia dla naszego zdrowia i życia, dlatego też, aby tego uniknąć, należy podczas upałów zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Co jednak powinniśmy pić w czasie upałów a jakich napojów musimy się wystrzegać?

Podczas upałów nie bez znaczenia jest to, po jakie napoje sięgamy, ponieważ nie każdy produkt, który gasi nasze pragnienie, pomaga nawodnić nasz organizm. Co zatem powinniśmy pić w czasie upałów?

Woda mineralna

Podstawowym napojem, po który powinniśmy sięgać w czasie upałów jest oczywiście woda, jednak najlepiej, aby była ona średniozmineralizowana lub wysokozmineralizowana, ponieważ tylko taka woda zawiera wysokie stężenie niezbędnych podczas upalnego lata niektórych składników mineralnych. Jeśli jednak smak czystej wody mineralnej nie przekonuje nas do jej wypicia, to można go w bardzo prosty i zdrowy sposób podkręcić, dodając do wody kilka listków świeżej mięty lub odrobinę świeżo wyciśniętego soku z cytryny. Dosyć ważną kwestią jest również temperatura samej wody, ponieważ zbyt duża różnica temperatur, czyli lodowata woda i wysoka temperatura na zewnątrz, może doprowadzić do szoku termicznego, którego możemy uniknąć, sięgając po lekko schłodzoną wodę lub taką, która ma temperaturę pokojową. Z uwagi jednak na fakt, iż woda nie jest w stanie dostarczyć naszemu organizmowi niektórych składników mineralnych takich jak np. potas, to w trakcie upałów musimy zaopatrzyć się również w inne napoje.

Soki i koktajle

Świetnym źródłem i prawdziwą skarbnicą potasu jest sok pomidorowy, po który w trakcie upałów powinniśmy sięgać absolutnie każdego dnia, pamiętając o tym, iż już jedna szklanka tego soku dziennie pokrywa nasze zapotrzebowanie na potas (uzupełnia jego niedobór). Podczas upałów warto do swojego menu wprowadzić również świeżo wyciskane soki owocowe i warzywne oraz koktajle, które dostarczą naszemu organizmowi nie tylko wodę, ale również cennych dla zdrowia witamin i minerałów. Bardzo dobrym sposobem na ugaszenie pragnienia może być również spożycie arbuza, melona oraz świeżego, zielonego ogórka, ponieważ produkty te niemal w 100% składają się z wody oraz z pewnej ilości soli mineralnych.

Izotoniki oraz herbata z mięty

Napoje izotoniczne wbrew obiegowej opinii można pić nie tylko po to, aby uzupełnić niedobór elektrolitów po zwiększonej aktywności fizycznej, ale również w trakcie upałów. Izotoniki pomogą wyrównać poziom wody w organizmie, a także dostarczą mu wszystkich niezbędnych witamin i minerałów. Świetnym pomysłem nie tylko na ugaszenie pragnienia, ale również na ochłodzenie organizmu w czasie upałów jest przygotowanie słabego naparu ze świeżych liści mięty, ponieważ znajdujący się w nich mentol pomaga dosyć szybko obniżyć temperaturę naszego ciała.

Gdy żar leje się z nieba zdecydowana większość z nas, aby ugasić pragnienie i ochłodzić nieco temperaturę ciała sięga zazwyczaj po schłodzone gazowane napoje lub zimne piwo nie mając świadomości tego, iż takie napoje mogą paradoksalnie przyczynić się do odwodnienia organizmu. Jakich zatem napojów należy wystrzegać się latem?

Kawa i mocna herbata

Kawa wypita o poranku pomaga nam się obudzić, a także dodaje nam energii do działania, jednak z uwagi na zawartość kofeiny nie powinniśmy sięgać po nią, gdy temperatura na zewnątrz dobija do niemal 30 stopni. Dlaczego jednak wypicie filiżanki kawy nie jest wskazane? Z tego względu, gdyż zawarta w kawie kofeina pomaga podnieść ciśnienie, a także działa moczopędnie, wypłukując tym samym z naszego organizmu cenne minerały. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku mocnej herbaty, która zamiast kofeiny zawiera podobnie do niej działającą teinę, która również przyczynia się do utraty cennych elektrolitów.

Alkohol

Promienie słoneczne w połączeniu z alkoholem to bardzo niebezpieczna mieszanka, która powoduje znaczne wahania ciśnienia. Jeśli zatem podczas upałów sięgasz po zimne piwo, czy też inne wyroby alkoholowe to narażasz swój organizm na pojawienie się zaburzeń rytmu serca. W związku z wysoką temperaturą panującą na zewnątrz wypicie nawet niewielkiej ilości alkoholu zwiększa ryzyko udaru cieplnego, a także odwodnienia organizmu (alkohol wypłukuje wiele cennych dla zdrowia pierwiastków).

Kolorowe, gazowane napoje

Gdy latem wysoka temperatura zaczyna nam doskwierać, aby ugasić pragnienie, sięgamy bardzo często po schłodzoną coca-colę lub inne tego typu napoje gazowane co jest oczywiście bardzo dużym błędem, ponieważ zamiast zapewnić sobie odpowiedni poziom nawodnienia, narażamy się raczej na odwodnienie naszego organizmu. Napoje takie jak pepsi czy coca-cola zawierają w sobie nie tylko kofeinę, która wypłukuje z naszego organizmu cenne substancje mineralne, ale również regulatory kwasowości, które wchodząc w reakcję z wapniem, doprowadzają do wypłukiwania się tego pierwiastka. Warto również wiedzieć o tym, iż gazowane napoje nafaszerowane są sztucznymi barwnikami oraz sporą ilością cukru, czyli substancjami, które bardzo negatywnie wpływają na nasze zdrowie.

Katarzyna Pacwa