Odchudzające właściwości Yerba Mate

Właściwości Yerba MateYerba mate w ciągu kilku ostatnich lat pokochało bardzo dużo Polaków. To odpowiednik herbaty, który cieszy się popularnością na całym świecie, a szczególnie w krajach Ameryki Południowej i na Bliskim Wschodzie. Ten napar z liści ostrokrzewu paragwajskiego nie tylko smakuje bardzo dobrze, ale przede wszystkim ma dużo dobrych właściwości, m.in. wspomaga odchudzanie. Napój jest bogaty w witaminy i składniki mineralne. Wielu miłośników Yerba Mate twierdzi, że picie go pozwala im utrzymać wewnętrzną równowagę organizmu.

Bogata w odżywcze składniki

Liście yerba mate, z których powstaje napar przypominający herbatę, zawierają szereg witamin, takich jak A, C,H, PP, B1 i B2 oraz składników mineralnych. Po zaparzeniu herbaty do naparu przechodzą flawonoidy, w postaci kwasu chlorogenowego i cynamonowego. Działają one antyoksydacyjnie na cały organizm. Usuwają wolne rodniki, co pomaga zatrzymać starzenie się skóry i tak nielubiane przez wiele kobiet zmarszczki. Dodatkowo Yerba Mate pobudza układ nerwowy, poprawia koncentrację i pamięć. Aktywną substancją, która znajduje się w tym naparze, jest mateina, jedna z odmian kofeiny.  Działanie Yerba mate różni się jednak od działania kawy. Efekt nie jest chwilowy i tak intensywny.. Regularne picie yerba mate odżywia organizm długotrwale, a oprócz tego ma właściwości przeczyszczające, ściągające, stymulujące, przeciwgorączkowe, moczopędne i napotne. Napój ten bogaty jest w magnez, wapń, żelazo, potas, sód czy mangan. To istna odżywcza bomba dla naszego organizmu. Wiele osób twierdzi, że Yerba Mate pomaga im tolerować ciepłą i wilgotną pogodę, jak i zmniejsza zmęczenie psychiczne i fizyczne.

Jak parzy się yerba mate?

 Napar podawany jest w naczyniach, które nazywają się guampa lub mate. Wykonane są one ze specjalnego materiału – z tykwy, mogą być ceramiczne lub drewniane. Susz, z którego powstaje napój wsypuje się do 3/4 objętości naczynia i odpowiednio układa zmielone liście. Stos musi utworzyć skos, dlatego trzeba dokładnie ustawić naczynie. Następnie wkłada się bombillę, czyli rurkę, która służy do picia. Ostatni etap to zalanie liści wodą. Nie może być ona wrząca, optymalna temperatura waha się między 65 a 80 stopni Celsjusza. Susz musi całkowicie wchłonąć wodę, gdy to się stanie, dolewa się wody do pełna. Jest kilka metod parzenia yerby i różną się one między sobą naczyniem i sposobem ułożenia bombilli, czyli rurki.

Yerba Mate, a odchudzanie

Na całym świecie ludzie szukają “diety cud”, o odchudzaniu i zdrowym trybie życia mówi się ciągle i to w przeróżnych aspektach. Yerba Mate temat odchudzania nie ominął. Przeprowadzono szereg badań, żeby odkryć właściwości związane z odchudzaniem. A efekty są naprawdę zadziwiające. Substancje zawarte w naparze obniżają zawartość kwasów tłuszczowych i cholesterolu w organizmie, a także zmniejszają poziom otłuszczenia wątroby. Yerba Mate zabija uczucie głodu. Składniki wzbogacające napój oddziałują na mózg, wysyłając do niego sygnały o sytości po posiłku. Yerba oszukuje nasz mózg i daje nam wrażenie pełnego żołądka. Tą właściwość znali już Indianie, którzy używali Yerby podczas długich wypraw, czy w trakcie polowań. Dzięki temu usuwali nieprzyjemne poczucie głodu. W dzisiejszych czasach używamy tego w innym, odwrotnym celu. Przez to, że jest za dużo jedzenia, chcemy powstrzymać się od podjadania i staramy się oszukać mózg wysyłający sygnały o głodzie.

Yerba, dzięki zawartości katechiny wpływa również na metabolizm cukrów i tłuszczów w naszym organizmie. Katechiny mają zdolność ograniczania rozkładania wielocukrów. Japończycy badając oddziaływanie yerby na organizm doszli do wniosku, że jest ona skuteczna w walce z cukrzycą. Spożywana regularnie obniża poziom glukozy we krwii.

Wywar przyspiesza odchudzanie, ale i minimalizuje przyrost masy ciała, ponieważ ogranicza napełnianie komórek tłuszczem. Jest nieoceniona przy walce z “efektem jojo”, zapobiega szybkiemu przyrostu wagi zaraz po zakończeniu diety.

Trzeba jednak pamiętać, że przy odchudzaniu bardzo ważna jest również zrównoważona dieta i aktywność fizyczna. Yerba mate wspomaga odchudzanie, ale samo spożywanie jej niewiele zmieni w naszym organizmie. Rozsądne odchudzanie, z pomocą Yerby daje niesamowite efekty na długie lata. Nie tylko zmieni naszą sylwetkę, ale poprawi stan naszego organizmu.

Ada