Ryż czerwony

Czerwony ryż jest bogaty w przeciwutleniacze, cenne aminokwasy, błonnik, węglowodany, niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy z grupy B oraz w witaminy A i E, a  także mikroelementy: cynk, magnez, potas żelazo.

Cena brutto 14,50 zł

Wybierz wariant

  • Dostępność:
  • dużo

Wysyłka od: 5.00 zł

Czerwony ryż to żaden wynik eksperymentów genetycznych. Jest to jak najbardziej naturalny ryż, tyle że z pozostawioną łuską koloru czerwonego. Czerwony ryż jest twardszy i bardziej sypki niż jego biały odpowiednik, dlatego trzeba go nieco dłużej gotować. Środek nasionka jest miękki, a łupinka – twarda. Delikatny, słodkawy smak z nieco orzechową nutą wyróżnia na pewno to pożywienie. Pozostawia uczucie sytości na dłużej niż ryż biały. 

Czerwony ryż jest bogaty w przeciwutleniacze, cenne aminokwasy, błonnik, węglowodany, niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy z grupy B oraz w witaminy A i E, a  także mikroelementy: cynk, magnez, potas żelazo. Czerwony ryż wspiera pracę układu sercowo-naczyniowego, opóźnia procesy starzenia, ma działanie przeciwnowotworowe, zwiększa odporność organizmu, reguluje poziom cholesterolu, obniża ciśnienie tętnicze krwi.

Opakowanie 500 g

Dowiedz się więcej...

Zbilansowana dieta – o co w tym chodzi?

2021-02-02

Zbilansowana dieta – o co w tym chodzi?

Do prawidłowego funkcjonowania organizm ludzki potrzebuje odpowiednich składników odżywczych. Liczy się ich ilość, jakość, skład oraz dobór menu do poziomu aktywności fizycznej prowadzonej przez [...]

Czytaj więcej

Selen

2020-03-31

Selen

Selen zapobiega: zapaleniu stawów, chorobie wieńcowej, marskości wątroby oraz nowotworom. Zawartość tego pierwiastka w pokarmie zależy od jego zawartości w glebie.

Czytaj więcej

Mangan

2020-03-31

Mangan

Zapobiega osteoporozie i chroni przed zapaleniem kości oraz stawów. Jest szczególnie istotny dla prawidłowego rozwoju dziecka. Zawartość tego pierwiastka w naszej diecie zależy od zawartości w glebie.

Czytaj więcej

Witamina B6

2020-03-31

Witamina B6

Jest składnikiem wielu enzymów biorących udział w metabolizmie aminokwasów i tłuszczów. Jej niedobory prowadzą do wielu dolegliwości. Także tych, które dotyczą układu nerwowego.

Czytaj więcej

Cynk

2020-03-31

Cynk

Cynk jest niezbędny dla funkcjonowania około 200 enzymów – w tym enzymów biorących udział w przenoszeniu informacji genetycznej. Jego najlepszymi źródłami są owoce morza.

Czytaj więcej

Opinie (0)

Dodaj opinię

Oceniasz jako: