Soda oczyszczona i jej właściwości lecznicze

Pomaga usunąć nieprzyjemne zapachy z lodówki, może być stosowana zamiennie z proszkiem do pieczenia i służy w wielu domach jako wybielacz do prania. O czym jednak mowa? Oczywiście o sodzie oczyszczonej, która znalazła bardzo szerokie zastosowanie jako środek czyszczący, neutralizujący kwasy, a także pochłaniający zapachy. Niewielu z nas ma jednak świadomość tego, iż soda oczyszczona wykazuje szereg właściwości leczniczych, którym powinniśmy się przyjrzeć nieco bliżej.

Soda oczyszczona: co to takiego?

Soda oczyszczona, czyli właściwie wodorowęglan sodu to biała substancja występująca naturalnie nie tylko w osadach wód gruntowych, słodkich wodach oraz w złożach mineralnych, ale również w organizmie każdego z nas. Wpływa ona na utrzymanie w naszym krwiobiegu odpowiedniego stopnia kwasowości, wykazując przy tym szereg innych właściwości leczniczych. Jakich? Jeśli chcesz się o tym przekonać, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.

Soda i jej działanie antynowotworowe

Przeciwnowotworowe działanie sody oczyszczonej wykazuje specjalny napój, który przygotowany jest na bazie wspomnianej substancji z dodatkiem wody oraz świeżo wyciśniętego soku z cytryny. Cytryna z uwagi na zawartość witaminy C, czyli bardzo silnego przeciwutleniacza pomaga zahamować zachodzące w naszym organizmie procesy oksydacyjne doprowadzające do rozwoju wielu niebezpiecznych chorób, w tym nowotworów. Z kolei dodatek sody oczyszczonej nasila antynowotworowe działanie witaminy C, przyczyniając się do unormowania pH w naszym organizmie. W jaki sposób możemy przygotować antynowotworowy płyn? Wystarczy, że zmieszamy ze sobą 1 łyżeczkę sody oczyszczonej, szklankę letniej wody oraz świeżo wyciśnięty sok z 1/2 cytryny. Czy każdy z nas może jednak sięgnąć po taki napój? Niestety nie ponieważ nadmiar sodu prowadzi do wzrostu ciśnienia krwi, dlatego też osoby zmagające się z nadciśnieniem nie powinny sięgać po tę mieszankę.

Soda na problemy skórne

Soda oczyszczona wykazuje zbawienny wpływ na naszą skórę, co może się wydawać dosyć dziwne, biorąc pod uwagę fakt, iż substancja ta pomaga czyścić zabrudzone powierzchnie i wykazuje właściwości wybielające. Dla naszej skóry jest jednak całkowicie bezpieczna i przy jej pomocy możemy np. łagodzić oparzenia słoneczne (mieszankę sody oczyszczonej i mąki kukurydzianej powinniśmy w takim przypadku dodać do letniej kąpieli). Soda to również idealny środek do przemywania ran oraz leczenia różnego rodzaju stanów zapalnych skóry, ponieważ wykazuje właściwości bakteriobójcze. W sezonie letnim sodę możemy z kolei wykorzystać jako remedium na ukąszenia owadów, przygotowując z tej substancji gęstą pastę (wystarczy wymieszać ją z niewielką ilością wody), którą należy następnie zaaplikować na problematyczny fragment skóry.

Soda w walce z infekcjami górnych dróg oddechowych

Ból gardła i katar to główne objawy infekcji górnych dróg oddechowych, z którymi możemy jednak walczyć w skuteczny sposób, sięgając po sodę oczyszczoną. Na bazie tej substancji możemy przygotować aż trzy różne lekarstwa, które są całkowicie naturalne i nie wywołują żadnych skutków ubocznych. W przypadku kataru i zatkanego nosa warto przygotować domową inhalację, wlewając do miski wrzącą wodę, dodając 1 łyżkę sody oczyszczonej i wdychając następne unoszące się opary. Innym sposobem na udrożnienie nosa może być przygotowanie w pełni naturalnych kropli do nosa, mieszając ze sobą łyżkę wody oraz 1/4 łyżeczki sody. Z kolei w przypadku bólu gardła możemy zastosować leczniczą płukankę, rozpuszczając w ciepłej wodzie niewielką ilość sody, cukru oraz soli. Tak przygotowanym roztworem należy płukać gardło najlepiej dwa razy dziennie.

Soda na infekcje dróg moczowych i w chorobach nerek

Wodorowęglan sodu to substancja, która wspomaga prawidłową pracę naszych nerek, ponieważ jest w pełni naturalnym elektrolitem, który pomaga wyregulować pH naszej krwi. Sodę oczyszczoną możemy również z powodzeniem stosować przy takich infekcjach dróg moczowych jak np. zapalenie pęcherza moczowego. Soda oczyszczona wykazuje bowiem właściwości łagodzące, pomagając tym samym zniwelować ból i pieczenie pojawiające się w trakcie infekcji. W jaki jednak sposób powinniśmy stosować sodę oczyszczoną przy wspomnianych dolegliwościach? Najlepiej, jeśli będziemy ją pić, rozpuszczając ją w szklance wody i mieszając z niewielką ilością świeżo wyciśniętego soku z cytryny.

Soda oczyszczona dla świeżego oddechu

Soda oczyszczona to świetny środek pomagający zniwelować nieprzyjemny zapach wydobywający się z ust, w szczególności taki, który powstał wskutek spożywania cebuli lub czosnku. 1 łyżeczkę sody oczyszczonej wystarczy, że dodamy do stosowanego na co dzień płynu do ust lub też wykorzystamy ją do przygotowania własnej płukanki (wystarczy wymieszać ją z wodą, płukając nią następnie usta).

Pozostałe właściwości lecznicze sody

Soda oczyszczona pomaga oczyścić nasz organizm z zalegających w nim toksyn, jednak aby zobaczyć efekty takiej kuracji, należy pamiętać o systematyczności, czyli o regularnym stosowaniu roztworu jednak nie dłużej niż trzy tygodnie. W tym celu 1/4 łyżeczki sody należy wymieszać z jedną szklanką wody, wypijając tak przygotowaną mieszankę dwa razy dziennie (na czczo i tuż przed pójściem spać). Soda oczyszczona pomaga również pozbyć się zgagi, jednak aby zniwelować ten problem, należy 1 łyżeczkę sody oczyszczonej rozpuścić w połowie szklanki wody (można dodać niewielką ilość świeżo wyciśniętego soku z cytryny), wypijając tak przygotowaną mieszankę dwa razy dziennie przez ok. 3 dni.

K. P.