Sól Epsom, działanie i zastosowanie

Sól Epsom zwana również gorzką solą znana jest ze swoich właściwości leczniczych od setek lat, jednak wraz z biegiem czasu zaczęto o niej zapominać, jednak niesłusznie. Wspomniana sól swoim wyglądem przypomina wprawdzie sól kuchenną, jednak całkowicie pozbawiona jest zapachu, ma neutralne pH dla skóry i wykazuje szereg cennych właściwości dla naszego organizmu. Z tego też względu znalazła dosyć szerokie zastosowanie nie tylko w medycynie naturalnej, ale również w kosmetyce.

Czym charakteryzuje się sól Epsom?

Sól Epsom swoją nazwę zawdzięcza angielskiej miejscowości Epsom, w której pobliżu kilka wieków temu odparowywano ją z tamtejszych źródeł. Charakteryzują ją dosyć duże kryształki, białe zabarwienie, a także zawartość miedzi i siarki, czyli dwóch bardzo ważnych pierwiastków, które wpływają pozytywnie zarówno na nasze zdrowie, jak i na wygląd zewnętrzny. W jaki jednak sposób sól Epsom działa na nasz organizm i czy spożywanie jej może wywoływać jakieś skutki uboczne?

Najważniejsze właściwości soli Epsom

Siarka znajdująca się w soli Epsom wykazuje właściwości przeciwtrądzikowe, antyłojotokowe oraz przeciwgrzybiczne, wpływając tym samym korzystnie na wygląd naszej skóry. Pomaga ponadto zapobiec łamliwości naszych włosów, a także bardzo dobrze radzi sobie z łupieżem będącym prawdziwą zmorą niejednej z nas. Wspomniana siarka pomaga ponadto oczyścić nasz organizm z zalegających w nim toksyn, a także wspomaga leczenie artretyzmu. Drugim bardzo ważnym pierwiastkiem obecnym w soli Epsom jest magnez, który działa przeciwbólowo na nasze mięśnie i stawy, wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, a także działa na nasz umysł relaksująco.

Relaksująca kąpiel z solą Epsom

Kąpiel z użyciem soli Epsom działa na nasze zmysły kojąco i pomaga się odstresować po ciężkim dniu spędzonym w pracy. Dzięki wysokiej temperaturze składniki odżywcze znajdujące się w soli dużo łatwiej ulegają wchłonięciu, utrzymując się w organizmie nawet przez kilka godzin. Z uwagi na zawartość magnezu kąpiel z dodatkiem gorzkiej soli działa na nasze mięśnie regenerująco, ułatwiając tym samym zasypianie.

Naturalny lek na zaparcia

Twój przewód pokarmowy nie funkcjonuje w prawidłowy sposób i dosyć często zmagasz się z problemem uporczywych zaparć? Jeśli odpowiedź na to pytanie jest twierdząca, to możesz sobie przynieść ulgę w cierpieniu sięgając po sól Epsom, która pomaga przyspieszyć metabolizm, a także wykazuje właściwości przeczyszczające. Pamiętaj jednak o tym, aby nie przyjmować jej w zbyt dużych ilościach, ponieważ w ten sposób możesz doprowadzić do pojawienia się biegunki.

Działanie oczyszczające i przeciwgrzybiczne soli Epsom

Jeśli twoim problemem jest nieprzyjemny zapach stóp (w szczególności zimą z uwagi na zakładanie dosyć ciężkiego obuwia, przez które skóra nie może swobodnie oddychać) lub – co gorsza – grzybica, to sól Epsom powinna zagościć w twojej łazience na stałe, ponieważ pomaga ona wyeliminować bakterie atakujące nasze stopy. Z kolei, jeśli zdecydujesz się na spożycie soli Epsom to możesz mieć pewność, że pomoże ona oczyścić twój organizm z metali ciężkim i toksyn, które niestety znajdują się w wielu spożywanych na co dzień produktach.

Zbawienny wpływ na układ krwionośny

Ciepła kąpiel w soli Epsom wykazuje nie tylko właściwości relaksujące, ale wspomaga dodatkowo pracę naszych naczyń krwionośnych. Warto zatem po nią sięgać w celach profilaktycznych, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia zawału serca, a także w przypadku pojawienia się zbyt wysokiego ciśnienia krwi, ponieważ w skuteczny sposób pomaga je obniżyć.

Zastosowanie soli Epsom w kosmetyce

Gorzka sól wpływa bardzo korzystnie na skórę trądzikową, ponieważ zapobiega rozprzestrzenianiu się skórnych wykwitów, poprawiając tym samym zarówno wygląd, jak i stan skóry. Można ją stosować nie tylko do przygotowywania relaksujących kąpieli, ale również leczniczych okładów. Bardzo dobrze działa nie tylko na naszą skórę, ale również na włosy, ponieważ wspomaga ich zagęszczanie się, a także zapobiega procesowi przetłuszczania się skóry głowy. Odrobinę roztworu z soli Epsom można z powodzeniem dodać do stosowanego na co dzień szamponu, który pomoże dokładnie oczyścić skórę głowy i kosmyki z różnego rodzaju zanieczyszczeń oraz pozostałości innych kosmetyków.

Skutki uboczne stosowania soli Epsom

Spożycie niewielkiej ilości gorzkiej soli pomaga uporać się z wieloma różnymi dolegliwościami, jednak przesadzenie z jej ilością może doprowadzić do powstawania biegunek, a także zaburzenia pracy jelit i żołądka. Jeśli zatem zmagasz się z chorobami nerek lub masz bardzo wrażliwy układ pokarmowy, to lepiej nie sięgaj po sól Epsom, ponieważ zamiast sobie pomóc, możesz wyrządzić swojemu organizmowi jeszcze większą szkodę.

K. P.