Suplementy w proszku i płynie – zalety i różnice

Suplementy diety to produkty żywnościowe, po które możemy oczywiście sięgać, jednak tylko w uzasadnionych przypadkach, czyli np. wtedy, gdy mamy zwiększone zapotrzebowanie na określony składnik odżywczy, zmagamy się z niedoborem pewnych substancji, czy też przebywamy na dosyć restrykcyjnej diecie, która nie dostarcza naszemu organizmowi wszystkich niezbędnych witamin i minerałów. Obecnie dostępne na rynku suplementy diety występują w kilku różnych postaciach, jednak coraz większą popularnością zaczynają cieszyć się te dostępne w formie proszku, a także suplementy w płynie. Czym jednak różnią się one między sobą i jakie są ich największe zalety?

Różne postacie suplementów

Światowy rynek suplementów diety z roku na rok coraz prężniej się rozwija, ponieważ zachęceni ciekawymi reklamami oraz obietnicami producentów coraz chętniej zaczynamy sięgać po suplementy. W tabletkach, kapsułkach, płynie czy proszku suplementy zaczynają otaczać nas z każdej strony, jednak czy pomiędzy tymi postaciami występują w ogóle jakieś różnice, czy nie ma raczej znaczenia, na którą formę suplementu się zdecydujemy? Jeśli chodzi o siłę działania danej substancji, to nie powinna ona być uzależniona od postaci, w jakiej jest przyjmowana, dlatego też niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na suplement w płynie, czy w proszku, to jego działanie będzie takie same. Warto jednak wiedzieć o tym, iż w sytuacji, gdy przyjmujemy dosyć duże ilości suplementów w tabletkach, to może dojść do sytuacji, w której nie ulegną one całkowitemu rozłożeniu, obciążając tym samym żołądek. Z tego też względu coraz częściej decydujemy się na suplementy w proszku lub w płynie, ponieważ w porównaniu do tabletek mają one zdecydowanie więcej zalet.

Suplementy diety w proszku

Suplementy pod postacią proszku są przez nas coraz chętniej kupowane, ponieważ zazwyczaj sprzedaje się je w dosyć dużych i ekonomicznych opakowaniach, dlatego też są znacznie tańsze niż ich płynne odpowiedniki. Suplementy diety w proszku przed ich spożyciem należy najpierw wymieszać z odpowiednią ilością płynów, co nie powinno sprawić żadnych problemów, ponieważ w każdym opakowaniu suplementu powinna znaleźć się specjalna miarka. Dzięki takiej właśnie formie suplementu wszystkie znajdujące się w nim składniki odżywcze zostają od razu przetransportowane do żołądka, skąd zostają wchłonięte przez wszystkie komórki organizmu. Niska cena takich suplementów diety związana jest przede wszystkim z mało skomplikowanym procesem ich produkcji, a dzięki różnym wersjom smakowym każdy z nas może znaleźć coś dla siebie.

Suplementy diety w płynie

Suplementy w płynie zaczynają cieszyć się coraz większą popularnością wśród wielu z nas, wypierając powoli z rynku suplementy w formie proszku, ponieważ nie wymagają one rozcieńczania, a dzienną dawkę produktu można w bardzo łatwy sposób odmierzyć dzięki specjalnej miarce znajdującej się w nakrętce. Takie produkty dostępne są w sklepach nie tylko w dużych pojemnościach, ale również w formie tzw. shotów, które mieszczą w sobie pojedynczą dawkę suplementu. To drugie rozwiązanie jest niezwykle wygodne, ponieważ taki suplement można zabrać ze sobą praktycznie wszędzie, nie zaprzątając sobie głowy koniecznością odmierzenia odpowiedniej dawki suplementu oraz rozpuszczenia jej w wodzie (szczególnie wtedy, gdy w danej chwili nie ma się do tego warunków).

Jakie są różnice pomiędzy suplementami w proszku i w płynie

Najistotniejszą różnicą pomiędzy tymi dwoma produktami jest oczywiście ich postać, ponieważ suplementy w proszku przed spożyciem należy rozpuścić w wodzie, natomiast te w płynie od razu po otwarciu nadają się do spożycia. Kolejną dosyć ważną różnicą, która może nadszarpnąć nasz budżet jest cena, ponieważ produkcja preparatów w płynie zajmuje nieco więcej czasu niż suplementów w sproszkowanej formie. Rozważając zakup suplementów diety, należy również mieć świadomość tego, iż preparaty w płynie z uwagi na swoją formę mają zdecydowanie krótszy okres przydatności do spożycia, dlatego też, jeśli chodzi o tę kwestię, to suplementy w proszku mają nad nimi znaczną przewagę.

K. P.