Jak powinna wyglądać prawidłowa higiena jamy ustnej?

Zdrowe i białe zęby to marzenie niejednej z nas, jednak aby uzyskać taki efekt, należy w odpowiedni sposób zadbać o stan swojego uzębienia. Niestety większość z nas ze względu na ciągłe życie w biegu zapomina o prawidłowej higienie jamy ustnej na co dzień, budząc się dopiero wtedy, gdy z uwagi na bardzo silny ból zęba, konieczna jest wizyta w gabinecie stomatologicznym. Jeśli jednak chcesz uchronić się przed próchnicą oraz innymi chorobami związanymi z zębami wystarczy, że każdego dnia (zarówno o poranku, jak i wieczorem) poświęcisz zaledwie kilka minut na to, aby w prawidłowy sposób przeprowadzić higienę swojej jamy ustnej. Poniżej możesz zapoznać się z kilkoma bardzo ważnymi wskazówkami, dzięki którym zapomnisz o nieprzyjemnych wizytach w gabinecie stomatologicznym.

Szczoteczka i pasta do zębów to absolutna podstawa
najważniejszym twoim sprzymierzeńcem w walce o zdrowe zęby i piękny uśmiech jest szczoteczka, przy pomocy której można usunąć z powierzchni zębów miękkie naloty, płytkę nazębną, a także resztki pokarmowe, które przyczyniają się do rozwoju próchnicy. Apteczne i drogeryjne półki uginają się od ciężaru różnego rodzaju szczoteczek, jednak którą z nich warto wybrać? Szczoteczki do zębów można podzielić na te tradycyjne oraz elektryczne, które zaczynają cieszyć się coraz większym zainteresowaniem. Nie ma się w zasadzie czemu dziwić, ponieważ licznie przeprowadzone testy dowiodły, że szczoteczki elektryczne pomagają dokładniej niż szczoteczki manualne usunąć płytkę nazębną, a oprócz tego masują dodatkowo dziąsła, utrzymując je tym samym w dobrej kondycji. Jeśli jednak zakup takiej szczoteczki to dla ciebie zbyt duży wydatek możesz równie dobrze sięgnąć po szczoteczkę manualną, pamiętając jednak o tym, aby zawsze wybierać włosie miękkie lub średniej twardości. Szczoteczka twarda pomaga wprawdzie bardzo dokładnie wyszorować zęby, usuwając z ich powierzchni osad, jednak twarde włosie może doprowadzić do podrażnienia dziąseł, a także spowodować ubytki w szkliwie. Z tego też względu mogą po nią sięgać wyłącznie te osoby, które mają zdrowe zęby i niewrażliwe dziąsła. Zdecydowana większość z nas sięga zatem po szczoteczki średnio twarde, które dosyć dobrze oczyszczają zęby, jednak są łagodne zarówno dla naszych dziąseł, jak i dla szkliwa. Jeśli jednak twoim problemem są krwawiące dziąsła, powinnaś zdecydować się na szczoteczkę z miękkim włosiem, która pomoże zapobiec pogłębianiu się stanu zapalnego. Podczas zakupu odpowiedniej szczoteczki dobrze, jeśli zwrócisz uwagę na to, czy została ona wyposażona w ruchomą główkę, dzięki której możliwe będzie wyczyszczenie wszystkich zakamarków oraz szczelin. Pamiętaj o tym, aby szczoteczkę wymieniać co 3 miesiące, ponieważ jej włosie z czasem zaczyna się przekrzywiać i wypadać a oprócz tego gromadzą się na nim bakterie, które przyczyniają się do rozwoju bardzo nieprzyjemnych dolegliwości. Aby w prawidłowy sposób umyć swoje zęby, oprócz dobrej szczoteczki potrzebujesz również pasty, którą powinnaś dobrać zgodnie z potrzebami swoich zębów i dziąseł. Obecnie w każdej drogerii i supermarkecie możesz bez problemu zakupić pastę odświeżającą oddech, wybielającą, dla palaczy lub taką przeznaczoną do wrażliwych dziąseł.

Prawidłowe szczotkowanie zębów
Technik szczotkowania zębów można wyróżnić kilka, jednak najlepiej sprawdza się metoda roll, zwana również okrężno-wymiatającą. Specjaliści zalecają, aby szczotkowanie zębów zaczynać zawsze od zewnętrznej powierzchni szkliwa, najlepiej przy zaciśniętej szczęce. Następnie należy ją nieco rozchylić, czyszcząc powierzchnie żujące oraz wewnętrzne części zębów. Jakie jednak ruchy powinnaś wykonywać szczoteczką, aby jak najdokładniej umyć zęby? Tak jak zostało wspomniane powyżej najlepiej, jeśli będziesz wykonywać ruchy okrężno-wymiatające, które polecane są nie tylko dorosłym, ale również dzieciom. Metoda okrężna polega na ustawieniu główki szczoteczki prostopadle do oczyszczanej linii zębów, a następnie na wykonywaniu delikatnych, okrężnych ruchów. Z kolei metoda wymiatająca polega na ustawieniu główki szczoteczki pod kątem 45 stopni, wykonywaniu nią niewielkich okrężnych ruchów tuż przy linii dziąseł, a następnie ruchów wymiatających z dołu do góry i w odwrotnym kierunku. Zęby powinnaś szczotkować przynajmniej dwa razy dziennie po około 3 minuty a w szczególności po posiłkach, ponieważ resztki pokarmowe stanowią świetną pożywkę dla bakterii. Szczotkowanie zębów odgrywa kluczową kwestię w prawidłowej higienie jamy ustnej, jednak nie powinnaś zapominać o języku, który stanowi główne siedlisko chorobotwórczych drobnoustrojów w jamie ustnej. Pamiętaj jednak o tym, aby nie szorować języka szczoteczką do zębów tylko specjalnym przyrządem, który dostępny jest w każdej aptece oraz drogerii.

Nitkowanie i płukanie zębów
Szczoteczka do zębów pomaga w bardzo prosty i szybki sposób oczyścić powierzchnię każdego zęba, jednak resztki pokarmowe dosyć często gromadzą się również w przestrzeniach międzyzębowych, których nie da się niestety wyczyścić przy pomocy szczoteczki. W takiej sytuacji powinnaś zaopatrzyć się w nitkę dentystyczną, która bez problemu dociera w trudno dostępne miejsca. W jaki jednak sposób należy jej używać? Kawałek nitki (ok. 50 cm) owiń wokół środkowych palców i przy pomocy kciuków oraz palców wskazujących napnij kilkucentymetrowy odcinek nitki, umieszczając ją pomiędzy dwoma zębami. Łagodnymi ruchami w górę i w dół poruszaj następnie nitką, oczyszczając dokładnie przestrzenie międzyzębowe. Ostatnim etapem codziennej higieny jamy ustnej powinno być płukanie jej specjalnym płynem, zgodnie z zaleceniami znajdującymi się na opakowaniu. Niektórzy producenci zalecają bowiem korzystanie z nierozcieńczonego płynu, podczas gdy inni warunkują użycie płynu wyłącznie po zmieszaniu go z określoną ilością wody. Powinnaś również wiedzieć o tym, że niektóre płyny przeznaczone do płukania jamy ustnej zawierają w swoim składzie alkohol, dlatego też, jeśli twoim problemem są nadwrażliwe dziąsła, powinnaś szukać produktu, który pozbawiony został tego składnika.

Regularne wizyty kontrolne u stomatologa
Szczotkowanie zębów w prawidłowy sposób, stosowanie odpowiednio dobranej pasty, nitkowanie przestrzeni międzyzębowych, a także płukanie jamy ustnej to podstawowe czynności, które powinnaś wykonywać każdego dnia, aby cieszyć się zdrowymi zębami, jednak równie ważne są regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym. Raz na pół roku powinnaś skontrolować stan swojego uzębienia, decydując się przy okazji na profesjonale oczyszczenie swoich zębów z kamienia nazębnego i osadów.

K. Pacwa