Zatkane ucho – jak sobie z nim radzić?

Zatkane ucho to duży dyskomfort. Pierwszym krokiem, który powinniśmy podjąć, jest ustalenie przyczyn naszych problemów z zatkanym uchem, jeśli bowiem nie ustalimy, co odpowiada za ten stan, nie będziemy mogli dopasować odpowiednich środków zaradczych. Najczęstszą przyczyną zatkania ucha jest zgromadzona w nim woskowina w formie czopa, potocznie zwanego korkiem. Nie jest to jednak jedyny czynnik. Uczucie zatkania ucha towarzyszy stanom zapalnym – zarówno zapaleniu przewodu słuchowego zewnętrznego, jak i zapaleniu ucha środkowego. Jeżeli trwa powyżej trzech dni, sytuacja ta wymaga konsultacji i pomocy laryngologicznej.

Woskowina jest naturalną wydzieliną wytwarzaną w przewodzie słuchowym. Jej rolą jest oczyszczanie, nawilżanie oraz ochrona przewodu słuchowego przed bakteriami i grzybami. Utrzymuje niskie pH, co zapobiega rozwojowi zakażeń i chroni skórę przewodu przed maceracją przy zawilgoceniu. W sytuacji, gdy organizm wytwarza nadmiar woskowiny, gromadzi się ona w przewodzie słuchowym, stopniowo zmniejszając jego przepustowość, aż powstaje czop, który znacznie osłabia słyszalność. Jego tworzeniu sprzyja zanieczyszczone powietrze, np. przebywanie w zapylonym pomieszczeniu.

Do zatkania ucha dochodzi często po kąpieli lub wizycie na basenie. Woda, która dostaje się do przewodu słuchowego, powoduje rozmiękanie i zwiększenie objętości korka. W żadnym wypadku nie należy próbować usuwać go patyczkami higienicznymi, ponieważ można go wepchnąć tylko głębiej, a nawet uszkodzić bębenek i kosteczki słuchowe. Patyczki mogą też powodować powierzchowne uszkodzenie skóry, co stanowi otwartą drogę do zakażenia. Bezpieczniej jest zatem zastosować dostępne w aptekach preparaty rozpuszczające woskowinę w postaci kropli lub aerozoli.

Jeżeli chodzi o czop woskowinowy, to najlepiej nie dopuścić do jego powstania. Osoby, u których występują predyspozycje do tworzenia się korków woskowinowych powinny szczególnie dbać o higienę uszu poprzez regularne przemywanie ich ciepłą wodą z mydłem i staranne osuszanie, gdyż zaleganie wody w przewodzie słuchowym może powodować rozwój zakażenia.

Domowe sposoby na zatkane ucho

Jeżeli woskowina jest twarda i produkowana w nadmiarze, a uczuciu zatkanego ucha nie towarzyszy ból, oczyszczanie ucha ułatwią preparaty natłuszczające z naturalnych składników, takich jak oliwa z oliwek, roztwór gliceryny, woda morska lub ciekła parafina, a także woda utleniona zmieszana w proporcji 1:1 z wodą. Substancje te, najlepiej podgrzane do temperatury ciała, zakrapiamy po kilka kropli do zatkanego ucha w pozycji leżącej (zatkane ucho do góry) i pozostajemy w niej przez kilka minut. Czynność powtarzamy kilka razy, za każdym razem przepłukując ucho ciepłą wodą. Przy braku poprawy zaleca się konsultację laryngologiczną.

Podsumowując, najskuteczniejszym sposobem na zatkane ucho jest profilaktyka i regularna higiena uszu. Dbajmy o uszy, ale z rozsądkiem i umiarem. Gdy masz zatkane ucho, a wszystkie opisane wyżej metody cię zawiodły i nie wiesz, jak je odetkać, nie eksperymentuj. Bezpieczniej będzie, jeśli umówisz się na wizytę do laryngologa.

A.M.