Zioła na kaszel

W okresie jesienno-zimowym organizm każdej z nas narażony jest na atak bakterii i wirusów, w efekcie czego zaczynają pojawiać się bardzo nieprzyjemne dolegliwości takie jak ból głowy, gardła oraz uporczywy kaszel. W sytuacji, gdy zaczyna męczyć nas suchy kaszel, warto sięgnąć po zioła będące jednym ze składników aptecznych syropów przeciwkaszlowych, z których można przygotować ziołowe herbatki na kaszel.

Suchy kaszel
Na początku każdej infekcji pojawia się zazwyczaj kaszel suchy, który nie bez powodu nazywany jest nieproduktywnym, ponieważ w przypadku jego pojawienia się nie dochodzi do odkrztuszania wydzieliny zalegającej w oskrzelach. Nie jest to niestety zbyt korzystne dla naszego zdrowia, ponieważ wspomniana wydzielina to siedlisko bakterii i wirusów, które odpowiedzialne są za rozwój choroby. Dzięki odkrztuszaniu dochodzi do oczyszczenia dróg oddechowych, przez co możliwy jest szybszy powrót do zdrowia. Suchy kaszel bywa bardzo męczący, dlatego też warto załagodzić go, sięgając po odpowiednie zioła. Tymianek pospolity, podbiał pospolity oraz prawoślaz lekarski to zioła, które powinny znaleźć się w każdej domowej apteczce, ponieważ pomagają one nawilżyć błony śluzowe gardła, a także wzmagają wydzielanie śluzu, ułatwiając tym samym odkrztuszanie. Co jednak powinnyśmy wiedzieć o wspomnianych powyżej ziołach?

Tymianek pospolity
Tymianek znalazł bardzo szerokie zastosowanie w kuchni, ponieważ stanowi idealny dodatek do wielu potraw, jednak warto również wiedzieć o tym, iż przy pomocy tego zioła można zafundować sobie domową kurację na suchy kaszel. Substancje wchodzące w skład tymiankowego olejku eterycznego wykazują silne właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze, przez co pomagają pozbyć się drobnoustrojów odpowiedzialnych za rozwój przeziębienia i grypy. Z kolei flawonoidy, kwasy polifenolowe, saponiny oraz garbniki działają rozkurczowo, jednak najważniejsze jest to, iż ułatwiają odkrztuszanie. Napar przygotowany z tymianku pospolitego zwiększa wydzielanie płynnego śluzu, a także rozrzedza zalegającą w gardle wydzielinę, dzięki czemu sprawdza się idealnie podczas suchego i męczącego kaszlu.

Jak możesz przygotować herbatkę z tymianku?
Przygotowanie takiej herbatki jest niezwykle łatwe, ponieważ wystarczy, że 1 łyżkę ziela tymianku zalejesz szklanką wrzącej wody i pozostawisz pod przykryciem na około 10 minut. Po tym czasie napar musisz przecedzić, pijąc go najlepiej dwa razy dziennie po 1/2 szklanki.

Podbiał pospolity
Kolejną sprawdzoną rośliną, która pomoże uporać się z suchym kaszlem jest podbiał pospolity, dlatego też warto zadbać o to, aby zioło to znalazło się w domowej apteczce. Zarówno kwiaty, jak i liście podbiału wykazują silne działanie wykrztuśne, na co wpływ mają zawarte w tej roślinie związki śluzowe. Jakie jest jednak ich działanie? Związki śluzowe pomagają chronić drogi oddechowe poprzez zmniejszenie ich podrażnienia, dzięki czemu uporczywy kaszel zaczyna stopniowo się zmniejszać. Kwiaty podbiału w odróżnieniu od liści zawierają większe ilości flawonoidów oraz olejku eterycznego, dlatego też skuteczniej pomagają zahamować odruch kaszlowy. Warto jednak wiedzieć o tym, iż niezbyt dobrze osłaniają one błony śluzowe gardła, dlatego też najlepiej wymieszać je z odrobiną liści podbiału.

Herbatka z podbiału na męczący kaszel
1 łyżkę zmieszanych ze sobą liści oraz kwiatów podbiału należy zalać 1 szklanką wrzącej wody, zaparzając pod przykryciem przez około 15 minut. Po tym czasie mieszankę należy przecedzić, pijąc herbatkę 3 razy dziennie po 1/2 szklanki.

Prawoślaz lekarski
Prawoślaz lekarski to roślina charakteryzująca się bardzo dużą zawartością związków śluzowych, dlatego też zaliczana jest do grona najskuteczniejszych ziół przeciwkaszlowych. Arabinoza, ramnoza, galaktoza oraz glukoza znajdujące się w związkach śluzowych prawoślazu pomagają zmiękczyć wydzielinę, która zalega w oskrzelach, a także wykazują właściwości przeciwzapalne oraz osłaniające. Z pewnością niewiele osób wie o tym, iż prawoślaz lekarski działa osłaniająco nie tylko na nasze drogi oddechowe, ale również na żołądek. Substancje śluzowe znajdujące się w roślinie zaczynają pęcznieć po kontakcie z wodą, tworząc tzw. roztwory koloidalne, które pokrywając błony śluzowe żołądka, ochraniają go przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi.

Herbata z prawoślazu lekarskiego
1 łyżkę sproszkowanego korzenia prawoślazu zalej szklanką wrzącej wody i pozostaw mieszankę pod przykryciem na całą noc. Rano herbatkę podgrzej i przecedź, pijąc ją 3 razy dziennie po 1/3 szklanki. Zamiast korzenia możesz użyć również liści, jednak w tym przypadku nie musisz zalewać ich wodą na całą noc, tylko od razu zaparzyć i wypić.

Katarzyna Pacwa