Mąka samopsza typ 1850 - 1kg

1kg

Cena brutto 20,50 zł

Wybierz wariant

48 godziny
14 dni

Pierwsza pszenica, którą zaczął uprawiać człowiek, to pszenica zwana „samopszą” (Triticum monococcum L). Jest to gatunek zboża, z którego ludzie od tysięcy lat wypiekali pieczywo. Roślina została zaadaptowana w południowo-wschodniej Turcji w okresie neolitu, a stopniowo uprawa samopszy rozprzestrzeniła się na: Bliski Wschód, Bałkany i Kaukaz, Turkmenistan, Europę Środkową i Śródziemnomorską, Afrykę Północną i w końcu na wschód i zachód Europy.

Obecnie coraz większa uwaga skupia się na poszukiwaniu żywności o wysokiej wartości odżywczej, dlatego ta pradawna odmiana pszenicy powraca do łask. Zaobserwowano, że ziarna samopszy są w dużej mierze odporne na ataki szkodników, wykazują wysoki poziom odporności na choroby, stąd coraz większa liczba ekologicznych rolników interesuje się uprawą samopszy.

Mąka typ 1850

To, czy dana mąka nadaje się na makaron czy na chleb, uzależnione jest od jej typu. W handlu spotkać można mąki z różnymi oznaczeniami – od 00 aż po 3000. Mąka z samopszy – do nabycia w naszym sklepie – ma typ 1850, co oznacza, że jest to mąka typu graham (mąka pszenna razowa) o zawartości popiołu ok. 1,85 proc. (pszenica ma mniej popiołu niż żyto).

Inspiracje

Przepis na bananowy omlet z truskawkami

Składniki:

  • jajko
  • banan
  • 2 łyżki mąki z samopszy typ 1850
  • łyżka serka mascarpone
  • kilka truskawek
  • masło klarowane

Przygotowanie:

Oddziel białko od żółtka – białko ubij na sztywną pianę, a żółtko zmieszaj z mąką, serkiem i rozgniecionym bananem. Do masy dodaj ubite białka, smaż omlety na rozgrzanej patelni na maśle klarowanym. Gotowe omlety podawaj z pokrojonymi truskawkami.

Opinie (0)

Dodaj opinię