Jest 63 produktów.

Pokazano 1-63 z 63 pozycji
Pokazano 1-63 z 63 pozycji

Przyprawy naturalne

Naturalne przyprawy powinny być standardowym wyposażeniem kuchni każdego miłośnika gotowania. Dzięki nim każde danie, które przygotujesz, będzie wyjątkowe. Idealnie wyważone akcenty smakowe i zapachowe sprawią, że oczarujesz swoich gości. W naszej ofercie znajdziesz przyprawy naturalne z całego świata, charakterystyczne dla wielu kuchni i kultur. Dlaczego jednak powinieneś wybierać naturalne przyprawy, skoro na półkach sklepów wielobranżowych masz do wyboru wiele gotowych mieszanek i zestawów?

Naturalne przyprawy to brak konserwantów i ulepszaczy

W przeciwieństwie do gotowych mieszanek przyprawy naturalne są pozbawione sztucznych dodatków, konserwantów i polepszaczy smaku i aromatu. Na co powinieneś przede wszystkim uważać?

  • Sól – choć doskonale poprawia smak potraw, w nadmiarze jest niezdrowa. Kardiolodzy od lat ostrzegają, że nadmiar soli może powodować nadciśnienie, choroby serca i inne problemy układu krążeniowo-oddechowego. Na szkodliwe skutki jej stosowania narażone są przede wszystkim osoby w podeszłym wieku, cierpiące na nadwagę lub problemy z ciśnieniem.
  • Glutaminian sodu (E621) – dodawany w celu poprawy smaku i aromatu gotowych mieszanek przypraw. Teoretycznie jego stosowanie jest dopuszczalne. W praktyce jednak regularnie pojawiają się nowe doniesienia o jego negatywnym wpływie na masę ciała oraz indukowaniu reakcji alergicznych, a nawet działaniu pronowotworowym.
  • Inne wzmacniacze smaku i aromatu – w kostkach rosołowych i popularnych mieszankach przypraw znajdziesz m.in. rybonukleotydy disodowe, inozyniany disodowe, guanylany disodowe. Ich regularne stosowanie prowadzi do pojawiania się wysypek, bólów głowy, zaparć. U dzieci może wystąpić także nadpobudliwość.

Pamiętaj, że naturalne przyprawy to wyłącznie wyselekcjonowane, aktywne składniki. Oczywiście nie są one tak samo trwałe i nie wyróżniają się równie intensywnym aromatem jak ich sztuczne odpowiedniki, ale możesz być pewien, że stosując je, dbasz o swój dobrostan.

Przyprawy naturalne to Twoje zdrowie

Od wieków wiadomo, że stosowanie naturalnych przypraw korzystnie wpływa na stan zdrowia i funkcjonowanie poszczególnych organów i układów w organizmie. Dlaczego naturalne przyprawy sprawią, że poczujesz się lepiej?

  • Kurkuma – sproszkowana kurkuma wykazuje działanie antyalergiczne, przeciwzapalne i antybakteryjne. Świetnie rozgrzewa organizm, dlatego jest chętnie dodawana do napojów w okresie zimowym. Kurkuma usprawnia pracę przewodu pokarmowego i obniża poziom złego cholesterolu.
  • Kozieradka – wspomaga pracę układu pokarmowego oraz oczyszczanie wątroby. Działa przeciwzapalnie i wspomaga procesy krwiotwórcze. Podobnie jak lubczyk, działa oczyszczająco na układ moczowy.
  • Cynamon – najlepiej wybieraj cynamon pochodzący z Cejlonu (nie zawiera tyle szkodliwej dla wątroby kumaryny). Do jego prozdrowotnych właściwości warto zaliczyć obniżanie poziomu glukozy we krwi, regulację cholesterolu i poprawę apetytu. W ograniczonym zakresie działa także antybakteryjnie.
  • Czarnuszka – tę przyprawę znajdziesz m.in. w wybranych serach żółtych i wędlinach, ale można ją też dodawać do potraw w naturalnej postaci drobnych ziarenek. Czarnuszka pomaga obniżyć poziom glukozy we krwi i działa przeciwzapalnie. Działa antyalergicznie i pomaga zwalczać wrzody żołądka. Wspomaga także naturalne procesy immunologiczne.

Oczywiście pełna lista naturalnych przypraw jest znacznie dłuższa, a każdy składnik działa nieco inaczej. Wykorzystując tę wiedzę, możesz skomponować dania tak, aby lepiej zadbać o zdrowie swoje i swojej rodziny.

Pamiętaj, że przyprawy naturalne do zachowania pełnej skuteczności wymagają regularnego stosowania w niewielkich ilościach. Tylko dostarczając organizmowi niewielkie, ale częste dawki substancji aktywnych jesteś w stanie uwolnić potencjał naturalnych składników, które delikatnie wpłyną na Twój organizm bez niepotrzebnego obciążania go.

Kiedy gotujesz, zwróć uwagę, aby nie poddawać przypraw zbyt długiej obróbce termicznej (np. gotując lub smażąc potrawę przez kilka godzin). W ten sposób zawarte w nich wartościowe substancje i składniki odżywcze ulegają zniszczeniu, a Ty tracisz to, co w naturalnych przyprawach jest najlepsze.

Sprawdzonym sposobem polecanym przez kucharzy jest dodanie przypraw w końcowej fazie przygotowywania potrawy. W ten sposób zdążą one uwolnić swój aromat, ale nie będą obrabiane na tyle długo, aby go utracić.

Czy przyprawy naturalne muszą być drogie?

Wiele osób jest przekonane, że stosowanie naturalnych przypraw musi być drogie, ale w praktyce okazuje się, że jest zupełnie odwrotnie! Kupując kilka opakowań różnych przypraw, wprawdzie wydajesz więcej pieniędzy niż w przypadku jednej czy dwóch mieszanek, ale zużywasz ich znacznie mniej.

Co więcej, masz pełną kontrolę nad tym, jakie przyprawy i w jakich proporcjach dodajesz do przygotowywanych dań. Dzięki temu każda potrawa będzie smakowała inaczej i zachowa swój charakter.

Chcesz urozmaicić swoją kuchnię i sprawić, że będzie jednocześnie smaczna i zdrowa? Sprawdź naszą ofertę przypraw naturalnych i zmień z nami swoje nawyki na zdrowsze, a kuchnię na bardziej wyrazistą. Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z naszymi doradcami, chętnie Ci pomogą!