Jest 71 produktów.

Pokazano 1-70 z 71 pozycji
Cena 9,70 zł 150g

Daktyle

Pokazano 1-70 z 71 pozycji

Suszone owoce i warzywa

Owoce i warzywa znane są ze swych właściwości prozdrowotnych. Bogate są nie tylko w witaminy, ale i w setki różnorodnych, niezbędnych związków wspierających nasze zdrowie. Można do nich zaliczyć: sole mineralne, pierwiastki śladowe, związki błonnikowe czy flawonoidy. Warto uzupełniać dietę w rośliny pochodzące z upraw ekologicznych, wspomagając się dodatkowo suplementami dobrej jakości. Wiadomo, gleby są w coraz większym stopniu wyjałowione – współczesny pomidor ma niewiele wspólnego z tym, który można było zjeść jeszcze 30 lat temu.

Owoce, warzywa czy zioła najkorzystniej jest spożywać w formie najmniej przetworzonej, czyli na surowo, a jeszcze lepiej – prosto z krzaka. Świeżo zerwany owoc już po 48 godzinach traci połowę swoich wartości odżywczych. Oczywiście, choć nie zawsze jest taka możliwość, warto sobie zadać pytanie, czy jest jakiś sposób na utrwalenie wartości odżywczych ze świeżo zebranych surowców? Tak, jest nim suszenie owoców i warzyw w niskich temperaturach. Ten proces przetwarzania pozwala dostarczyć organizmowi wartościowych składników każdego dnia, niezależnie od pory roku. Starajmy się jeść jak najwięcej sezonowych i lokalnych owoców, warzyw latem oraz jesienią. Zaś w pozostałych porach roku nie zapominać o kiszonej kapuście czy ogórkach oraz owocach w wersji suszonej.

Co daje suszenie

Proces suszenia w niskiej temperaturze owoców, warzyw czy ziół utrwala składniki odżywcze w surowcach. Warto latem i jesienią zaopatrzyć się w owoce: rokitnika, dzikiej róży, głogu, jagody, moreli, czarnego bzu, śliwki lub pomidorów odmiany lima, grzybów i poddać je suszeniu. Suszone surowce można wykorzystać w miesiącach „posuchy”, w których mało co wegetuje. Podczas zimowych dni dobrze jest zaparzać sobie aromatyczne mieszanki z takich owoców z dodatkiem skórki z suszonej pomarańczy czy soku z maliny.

Suszone owoce, takie jak: morele, figi, daktyle, żurawina, banany, ananas czy śliwki mogą pomóc zapomnieć o zachciankach na niezdrowe słodkie przekąski takie jak sklepowe batoniki, cukierki czy wafelki. Bakalie stanowią również pożywny dodatek do domowych ciast.

Suszone warzywa – susze warzywne (typu jarzynka) – sprawdzą się jako dodatek do wielu dań, a szczególnie rosołów. Wzbogacą smak zup, sosów, farszów, wywarów, bulionów, pasztetów, placków, dań mięsnych czy roślinnych.

Suszone owoce to skoncentrowane źródło witamin i mikroelementów utrwalone w postaci małej, słodkiej przekąski. W ten sposób spreparowane owoce i warzywa są bardziej trwałe od ich świeżych odpowiedników. Dostarczają więcej składników mineralnych, błonnika pokarmowego oraz cukrów niż świeże produkty, gdyż proces suszenia nie wpływa na ich straty, a prowadzi do kumulacji w mniejszej objętości – np. 100 g suszonych moreli dostarcza ok. 60 mg magnezu, z kolei świeże morele w tej samej porcji zawierają go tylko 9 mg. Suszenie pozbawia surowce wody, co pozwala wydłużyć ich przydatność do spożycia. Woda stwarza warunki do rozwoju drobnoustrojów chorobotwórczych, a produkty roślinne składają się z niej w bardzo dużym procencie.

Suszenie i rozdrabnianie

Susze warzywne i ziołowe można zmielić na proszek, a uzyskanym granulatem da się doprawiać różne dania. W niektórych surowcach przez dłuższy czas utrzymuje się intensywny smak i zapach – warto poeksperymentować z suszonymi liśćmi pietruszki, koperku, bazylii, oregano lub nawet z grzybami.

Suszenie – inne zalety

Suszenie wpływa na obniżenie zawartości szkodliwych dla zdrowia azotynów. Mogą one powodować niedotlenienie, gdyż blokują erytrocyty (czerwone krwinki), które stają się niezdolne do transportowania tlenu. Susze warzywne są stosunkowo niedrogie. Zarówno suszone owoce, jak i warzywa nie wymagają skomplikowanej obróbki przed podaniem.

Suszone owoce, warzywa, zioła czy grzyby to produkty, po które warto sięgać w okresie jesienno-zimowym, kiedy mamy ograniczony dostęp do warzyw i owoców świeżych. Warto suszami uzupełniać codzienną dietę.

Jeśli nie mamy ochoty, czasu czy możliwości na zabawy z suszeniem, gotowe suszone owoce i warzywa można nabyć drogą kupna. Serdecznie zapraszamy do naszego sklepu!