Jest 169 produktów.

Pokazano 1-70 z 169 pozycji
Pokazano 1-70 z 169 pozycji

Kosmetyki naturalne – jak sprawdzić, czy rzeczywiście są naturalne

„Naturalny” to wyraz wywołujący pozytywne odczucia. Większość z nas chętniej sięgnie po naturalne suplementy aniżeli po ich syntetyczne odpowiedniki. Podobnie jak w przypadku produktów spożywczych czy kosmetyków.

Kosmetyki naturalne rozpoznamy po składzie. Im jest on krótszy, tym lepszy. Przedstawiam krótką instrukcję, w jaki sposób czytać etykiety kosmetyków, by mieć pewność, że są one rzeczywiście naturalne. Pewnie wielu z Was zauważyło, że na etykiecie skład kosmetyku podawany jest w języku łacińskim. Niniejszy artykuł na pewno wiele wyjaśni.

Kolejna wskazówka: składniki kosmetyku wymienia się na etykiecie w kolejności ich występowania w produkcie, zaczynając od tego, którego zawartość jest największa, a kończąc na tym, którego jest najmniej. W większości kosmetyków pierwsze miejsce w składzie zajmuje woda, często jest jej nawet 80%.

Kosmetyki naturalne – jakich składników w nich szukać

Kosmetyki naturalne – do twarzy i nie tylko – często mają w składzie powtarzające się komponenty. Naturalne kremy, mydła czy szampony zawierają ekstrakty roślinne, oleje, naturalne przeciwutleniacze, naturalne barwniki, białka, witaminy, minerały, olejki eteryczne, substancje myjące. Decydując się na wybór naturalnych kosmetyków, czytajmy uważnie etykiety.

Ekstrakty roślinne – z ziół, kwiatów, owoców. W ich nazwie zazwyczaj występuje wyraz Extract. Przykładem może być ekstrakt z zielonej herbaty Camellia Sinensis Leaf (Green Tea) Extract, ekstrakt z aloesu Aloe Vera Extract, ekstrakt z nasion winogron Vitis Vinifera Seed Extract.
Wodno-alkoholowe esencje roślinne – ekstrahowane za pomocą wody destylowanej i naturalnego alkoholu etylowego oraz roślinne hydrolaty, np. Hamamelis Virginiana (Witch Hazel) Leaf Water, czyli hydrolat z oczaru wirginijskiego.

Oleje – roślinne oleje pozyskiwane przez tłoczenie na zimno i niepoddawane procesom rafinacji to najcenniejsze składniki naturalnych kosmetyków. Ich nazwa w składzie zawiera wyraz Oil. Olej ze słodkich migdałów to Prunus Amygdalus Dulcis (Sweet Almond) Oil, olej arganowy to Argania Spinosa Seed Oil lub Argan Oil, olej słonecznikowy to Helianthus Annuus (Sunflower) Seed Oil.

Antyoksydanty – naturalne przeciwutleniacze. Neutralizują działanie wolnych rodników, zapewniają prawidłowy poziom nawilżenia, chronią przed działaniem czynników zewnętrznych. W kosmetykach naturalnych są to przede wszystkim witamina E – Tocopherol, witamina C – Ascorbic Acid, witamina A – Retinol, Retinyl Acetale albo Palmitate.

Masła – naturalne masła to roślinne oleje, które w temperaturze pokojowej mają stałą konsystencję. Określane w składzie kosmetyku nazwą Butter, np. masło shea Butyrospermum Parkii Butter, masło kakaowe Theobroma cacao (Cocoa) Seed Butter. Oprócz maseł w kosmetykach naturalnych występuje jeszcze wosk pszczeli – Cera Alba czy lanolina – Lanolin.

Proteiny – przede wszystkim te pochodzące z roślin. Mają działanie nawilżające, zmiękczające i ochronne. W kosmetykach naturalnych stosuje się m.in. Hydrolyzed Wheat Protein (hydrolizowane białka pszenicy), Hydrolyzed Soy Protein (hydrolizowane białka soi), Hydrolyzed Keratin, czyli hydrolizowaną keratynę.

Olejki eteryczne – mają właściwości lecznicze, pielęgnujące, wzbogacają kosmetyki naturalne o zapach, są też naturalnymi konserwantami. Rozpoznanie olejku eterycznego nie jest tak łatwe jak np. oleju roślinnego. Olej roślinny, tak jak pisałam wyżej, ma w nazwie wyraz Oil. Olejki eteryczne mają zaś różne nazwy. Może to być np. Rosmarinus officinalis – pod tą nazwą występuje w składzie kosmetyku olejek z rozmarynu lekarskiego, może to być też Melaleuca alternifolia i pod tą nazwą wymienia się olejek z drzewa herbacianego.

Składniki łagodzące – pantenol – Panthenol, alantoina – Allantoin, nagietek lekarski – Calendula Officinalis czy arnika górska Arnica Montana.
Emulgatory – substancje łączące wodę i tłuszcze. W kosmetykach naturalnych stosuje się m.in. lecytynę (Lecithine) czy estry kwasu glicerynowego, np. ester gliceryny z kwasami cytrynowym i stearynowym – Glyceryl Stearate Citrate. Również olej z awokado – Persea Gratissima (Avocado) Oil zawierający lecytynę, może pełnić rolę emulgatora.

Konserwanty – ich funkcję w kosmetykach naturalnych pełni głównie alkohol otrzymywany w procesie fermentacji z cukrów zawartych w roślinach. Na etykiecie produktu występuje pod nazwą Alcohol lub Ethanol. Może to być także alkohol benzylowy (Benzyl Alcohol). Naturalnymi konserwantami są także olejki eteryczne, które zawierają w swoim składzie fenole. Są to przede wszystkim olejek tymiankowy – Thymi aetheroleum, goździkowy – Oleum Caryophyllorum i cynamonowy np. Cinnamomum zeylanicum Nees, Cinnamomum zeylanicum Breyne. Jako konserwanty dobrze sprawdzają się też olejek z drzewa herbacianego – Melaleuca alternifolia i lawendy – Oleum Lavandulae. Do konserwantów zalicza się również antyoksydanty, głównie witaminę E.

Substancje myjące – środki powierzchniowo czynne na bazie oleju kokosowego i cukru. Do tych najłagodniejszych zalicza się m.in. Coco Glucoside, Cocoa Betaine czy Lauryl Glucoside. W naturalnych kosmetykach stosuje się także Caprylyl/Capryl Glucoside i akceptowany przez Ecocert Ammonium Lauryl Sulfate. Łagodny, często stosowanym środkiem myjącym jest także mydlnica lekarska Saponaria officinalis.

Naturalne barwniki – głównie pigmenty pochodzące z minerałów (np. mika), tlenki żelaza (Iron Oxide lub CI 77491 – tlenek żelaza żółty), wyciągi roślinne (z zielonych liści, z czerwonych buraków).

Kosmetyki naturalne można wykonać samodzielnie. Jeśli jednak brakuje czasu i chęci, można je oczywiście nabyć nie tylko w sklepach stacjonarnych, ale także przez internet.