Soczewica zielona 350g

Soczewicę warto jadać w połączeniu z produktami zbożowymi, takimi jak ryż czy kasza, by zwiększyć pulę aminokwasów dostarczanych wraz z danym posiłkiem do organizmu.

Cena brutto 7,60 zł

Wybierz wariant

  • Dostępność:
  • dużo

Wysyłka od: 5.00 zł

Soczewica zielona

Produkt Tradycyjnego rolnictwa bez GMO, glifosatu i nawozów sztucznych

Soczewica ma dużo białka, z tego powodu często jest składnikiem dań wegańskich i wegetariańskich. Warto po nią sięgać, ponieważ na tle pozostałych strączków jest stosunkowo łatwostrawna i szybka w przygotowaniu. Soczewicę warto jadać w połączeniu z produktami zbożowymi, takimi jak ryż czy kasza, by zwiększyć pulę aminokwasów dostarczanych wraz z danym posiłkiem do organizmu.

Charakterystyczną cechą zielonej soczewicy jest jej sypkość – nie rozgotowuje się ona na ciapkę, a przy tym właśnie pozostaje sypka. W tej formie nadaje się do sałatek. Chcąc przygotować z soczewicy pastę czy krem (do czego się nadaje idealnie), trzeba ziarno wcześniej zblendować. Soczewicę zieloną przed gotowaniem należy namoczyć na 30 minut, a następnie ugotować.

Zielona soczewica zawiera: białko, tłuszcze, węglowodany i błonnik. W jej składzie znajdziemy także: potas, żelazo, cynk, magnez, wapń, miedź oraz witaminy z grupy B.

Opinie (0)

Dodaj opinię

Oceniasz jako: