Jest 7 produktów.

Pokazano 1-7 z 7 pozycji
Pokazano 1-7 z 7 pozycji

Ekologiczne środki czystości

Utrzymanie w czystości takich miejsc jak kuchnia lub łazienka wymaga stosowania specjalistycznych detergentów. Niestety te, które dostępne są w popularnych marketach, często zawierają wiele związków chemicznych, szkodliwych dla człowieka oraz środowiska. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na ekologiczne środki czystości.

Ich specjalnie zaprojektowany skład oszczędza Twoją skórę, drogi oddechowe oraz ekosystem. Zapoznaj się z naszą ofertą i zobacz, jakie eko środki czystości możemy Ci zaoferować.

Dlaczego warto stosować ekologiczne środki czystości?

Detergenty dostępne na sklepowych półkach często zawierają skoncentrowane substancje chemiczne, których zadaniem jest usprawnić proces czyszczenia. Rozpuszczają one brud, zwiększają ilość wytwarzanej piany i doskonale radzą sobie nawet z zaschniętymi i tłustymi śladami sprzed wielu dni. Najczęstsze dodatki to m.in.:

  • amoniak,
  • fosforany,
  • formaldehyd,
  • związki chloru,
  • triklosan.

Oczywiście wszystkie one są dopuszczone do obrotu, ale ich stosowanie wiąże się z ryzykiem silnych podrażnień dermatologicznych, alergii oddechowych, a nawet napadów astmy. Na ryzyko narażone są zwłaszcza osoby, które często sprzątają w ciasnych i źle wietrzonych pomieszczeniach, gdzie opary ze środków czyszczących mogą się kumulować. Wiele z tych substancji działa także toksycznie na środowisko.

Ekologiczne środki czystości działają inaczej. Przede wszystkim są one oparte o naturalne składniki, które nie powodują podrażnień. Zawierają związki powierzchniowo czynne pochodzące np. z oleju kokosowego lub skrobi. Częstymi dodatkami jest kwas cytrynowy, soda oczyszczona, rozdrobniony pumeks lub krzemiany o właściwościach ściernych. Producenci często dodają także olejki eteryczne o działaniu odkażającym, które przy okazji zapewniają przyjemny aromat.

Eko środki czystości są też w pełni biodegradowalne. Oznacza to, że żaden ze składników czynnych nie oddziałuje negatywnie na środowisko, nie zalega w glebie i nie dostaje się do środowiska wodnego. Ekologiczne środki czystości nie szkodzą więc lokalnej faunie i florze. Biodegradowalność coraz częściej rozciąga się też na opakowania. Wielu producentów wykorzystuje opakowania papierowe lub wykonane z materiałów po recyklingu.

Dzięki użyciu wyłącznie naturalnych składników eko środki czystości nie podrażniają skóry (która nie wysycha i nie pęka), błon śluzowych i układu oddechowego. Są też bezpieczne w użytku dla dzieci oraz alergików.

Jak świadomie kupować eko środki czystości?

Wielu producentów kusi zieloną nalepką z napisem „Eco-Friendly”, ale tak naprawdę ich produkty niewiele różnią się od koncentratów znanych marek. Jak rozpoznać prawdziwe eko środki czystości?

Przede wszystkim, sprawdzaj skład produktu. Obecność chociaż jednego ze wspomnianych wyżej składników, a także dodatek w postaci fenoli, laurylosiarczanu sodu, wybielaczy optycznych lub sztucznych środków pianotwórczych, jak MEA lub TEA powinna wzbudzić Twoją czujność.

Obecnie w sklepach znajdziesz naprawdę szeroki wybór ekologicznych środków czystości takich, jak:

  • żele do WC,
  • proszki do prania,
  • mydła do rąk,
  • płyny do podłogi,
  • płyny do mycia naczyń.

Czy ekologiczne środki czystości muszą być drogie?

Konkurencja wymusza stopniowy spadek cen eko środków czystości. Konieczność zastosowania droższych składników i uzyskania certyfikacji sprawia jednak, że ich cena zawsze będzie wyższa niż tradycyjnych, skoncentrowanych odpowiedników.

Cena także może być wyznacznikiem tego, że kupujesz naprawdę ekologiczne produkty, a nie tanie podróbki.

Szukasz środków czystości, które będą bezpieczne dla Twojej skóry? A może zależy Ci na tym, aby dbać o środowisko? Jeżeli tak, ekologiczne środki czystości są doskonałym wyborem. Skontaktuj się z nami, jeżeli potrzebujesz pomocy w doborze odpowiednich preparatów. Chętnie Ci pomożemy!