Krew według tradycyjnej medycyny chińskiej

 Krew według tradycyjnej medycyny chińskiej


Krew to rodzaj tkanki łącznej składającej się z części płynnej, czyli osocza, oraz komórek, do których zaliczamy: krwinki czerwone, białe i płytkowe. Ten czerwony i życiodajny płyn krąży w układzie naczyń krwionośnych kręgowców, dostarczając tlenu oraz ważnych substancji odżywczych do tkanek. Przeciętnie całkowita objętość krwi krążącej w ludzkim organizmie dorosłego człowieka wynosi ok. 5 litrów. Krew bierze udział w odprowadzaniu poza obieg produktów przemiany materii do nerek i gruczołów potowych oraz wydalaniu dwutlenku węgla do płuc. Rozprowadza po ustroju hormony, odgrywa ważną rolę w powstawaniu i utrzymaniu odporności oraz bierze udział w procesach krzepnięcia zabezpieczających przed utratą krwi.


W skład krwi wchodzą: krwinki czerwone (erytrocyty), krwinki białe (leukocyty), krwinki płytkowe (trombocyty) i osocze. Wszystkie składniki krwi regenerują się i odnawiają.


Jak pojmuje krew tradycyjna medycyna Chińska


Dla Chińczyków krew to coś więcej niż tylko czerwony płyn o określonych wyżej funkcjach.  Przede wszystkim krew jest formą qi, która wypełnia krew energią życiową, wprawia ją w ruch, aktywizując krążenie, kąpiąc, nawilżając i karmiąc komórki oraz tkanki organizmu.
Według medycyny chińskiej  krew tworzy… pokarm. Czyli jakość spożywanego pożywienia wpływa także na jakość krwi, a dokładniej mówiąc – qi ze śledziony przekształca pokarm w krew. Śledziona wydobywa z pokarmu substancje witalne, które, dzięki pompującemu ruchowi serca, przemieszczają się po całym ciele. Krew krąży po wszystkich tkankach i naczyniach organizmu, gromadząc się w szpiku kostnym.


Wg TCM rolą krwi jest odżywianie tkanek i narządów, energia qi krąży i porusza krwią. Jakość krwi jest zależna od rodzaju spożywanego pożywienia, co wpływa na zdolności ciała do przekształcania składników pokarmowych w substancje odżywcze.


Krew wg Tradycyjnej Medycyny Chińskiej oprócz odżywiania służy także do nawilżania tkanek organizmu – pozwala na zachowanie ich sprężystości, elastyczności, sprawiając by nie wysychały.  


Krew jest podstawową esencją dla kobiet. Kobiety tracą co miesiąc krew, dlatego to one częściej doświadczają objawów jej niedoboru, z tego powodu w czasie menstruacji i tuż po niej powinny spożywać produkty odżywiające krew.


Niedobór krwi


U niektórych osób suchość włosów, skóry i oczu może oznaczać  „niedobór krwi”. Określenie: „niedobór krwi” wcale nie oznacza, że jest jej za mało w ustroju. Może to oznaczać, że ciało nie otrzymuje dostatecznej ilości prawdziwego pożywienia lub że substancje pokarmowe na skutek jakiejś choroby źle się wchłaniają.


Przykładowe objawy niedoboru krwi:


•    blada, matowa skóra,
•    suche, pozbawione połysku włosy,
•    słaba pamięć,
•    zmęczenie, bezsenność.


Sposoby na poprawę jakości krwi:


•    unikanie produktów wysuszających, takich jak np.: alkohol, kawa, czarna herbata, czekolada, nadmiaru pikantnych potraw, fast foodów, pokarmów słonych, wysoko przetworzonych;
•    odżywianie się pokarmami „neutralnymi” o charakterze słodkim; praktycy medycyny chińskiej zalecają spożywanie: wywarów na kościach, wodorostów morskich, małży, ostryg, kałamarnic, gotowanych marchewek, buraków, kapusty, szpinaku, kurczaka, jagnięciny, czerwonych owoców (czereśnie, truskawki, winogrona, daktyle czy jagody goji).


Jak odblokować qi krwi


Kiedy energia qi krwi jest zablokowana, utrudnia to przepływ krwi, prowadząc do jej zastoju. Objawem mogą być bóle przedmiesiączkowe, fioletowe wargi lub opuchlizna. Aby poprawić krążenie krwi, praktycy TCM zalecają włączenie do diety produktów aktywizujących, takich jak np.: ocet, lecznicze, ziołowe wina, bakłażany, kraby, cebulę, czosnek czy musztarda. Powinno się natomiast zrezygnować z produktów powodujących stagnację krwi, czyli np.: tłustych potraw smażonych, chipsów, krakersów oraz nadmiaru soli i cukru.


Opracowała Agata Majcher
Inne wpisy w tej kategorii

Progresywna relaksacja mięśni – trening Jacobsona

2023-02-06

Progresywna relaksacja mięśni – trening Jacobsona

Współczesne czasy niosą ze sobą wiele problemów. Nie tylko tych związanych z życiem codziennym, rodzinnym i zawodowym, ale również z sytuacją gospodarczą i polityczną. Wieści, których dostarczają [...]

Czytaj dalej

Sylimaryna, sylimarol i ostropest

2023-02-03

Sylimaryna, sylimarol i ostropest

Wszyscy znamy sylimarol, przede wszystkim ze względu na jego korzystny wpływ na wątrobę i drogi żółciowe. Na rynku jest sporo preparatów zawierających sylimarynę, czyli kompleks flawonoliganów wy [...]

Czytaj dalej

O zasypianiu za kierownicą

2023-02-02

O zasypianiu za kierownicą

Czy dobrze spałeś zeszłej nocy? Jeśli tak, to najwyraźniej jesteś w mniejszości. Amerykańskie Stowarzyszenie Snu, Fundacja Snu i Amerykańskie Stowarzyszenie Technologów Snu twierdzą, że ponad poł [...]

Czytaj dalej

Czystek – systematyczność opłacalna dla zdrowia

2023-02-01

Czystek – systematyczność opłacalna dla zdrowia

Czystek to zioło, które od dłuższego czasu plasuje się w czołówce ziół stosowanych prozdrowotnie. Przyczyniło się do tego jego silne działanie przeciwwirusowe, jednak nie tylko. Herbata z czystka [...]

Czytaj dalej