Mydła potasowe – pierwsze mydła pielęgnacyjne i prozdrowotne!

Mydła potasowe – pierwsze mydła pielęgnacyjne i prozdrowotne!

Mydła potasowe – pierwsze mydła pielęgnacyjne i prozdrowotne!

Mydło wszystko umyje, nawet uszy i szyję, mydło, mydło pachnące jak kwiatki na łące! – śpiewał dla dzieci piosenkarz w ubiegłym stuleciu. Ale czy na pewno wiemy, jakie to mydło wybrać?

W dzisiejszych czasach, kiedy spotykamy coraz szerszą gamę dostępnych mydeł w sklepach, marketach oraz drogeriach kosmetycznych, trudno dokonać trafionego wyboru dobrego środka czystości, czyli na przykład mydła. Są mydła w płynie, proszku oraz tradycyjne – w kostkach. Spotykamy mydła białe, szare, hipoalergiczne oraz kolorowe, pachnące, musujące czy też z najróżniejszymi dodatkami. Jednak nadal trudno nam się zdecydować, które z powyższych mydeł jest najlepsze. Sam również mam z tym problem. Dla sympatyków dobrej jakości produktów, w tym dobrej jakości mydeł, wyzwanie to jest nieco wymagające oraz trudne. Dostępność mydeł naturalnych wcale nie jest duża – są to dosłownie dwa lub trzy rodzaje szarego mydła w sklepie. Mamy też rodzime, małe manufaktury, które bardzo często oferują nam ciekawe rozwiązania w tym temacie. Jednym z takich właśnie rozwiązań są dobrej jakości mydła naturalne, które zaprezentuję w tym tekście. Dlaczego właśnie te mydła? Ponieważ są naturalne, bezpieczne i wykonane z surowców z pewnego źródła.

Co kryje się w mydle?

Składnik mydła – spieniacz – to płatki mydlane. Czym ich jakość jest lepsza, tym mydło jest bezpieczniejsze. Mydło powinno mieć w swym składzie jak najmniej alkalii żrących – wówczas jest najbardziej bezpieczne dla człowieka. Jeśli jakość jest dobra, nie musi ono leżakować pół roku, aby odparowały substancje żrące, które i tak w nim pozostają choć w małych ilościach. Jeśli zaś takie mydło jest dobrej jakości, oprócz bezpieczeństwa stosowania i pomocy w zachowaniu czystości, wpływa pozytywnie na florę bakteryjną naszej skóry, cery, ciała, jak i korzystnie oddziałuje na poprawę stanu organizmu. W dawnych czasach w funkcji spieniacza wykorzystywano mydlnicę lekarską – dziś są to substancje roślinne (rzadziej), zaś przeważnie – chemiczne. Zachwyt chemizacją ogranicza dostęp do naturalnych mydeł. Ja jednak przedstawiam mydła bardzo dobre, które są doskonałe dla osób lubiących produkty i kosmetyki naturalne i chcących zachować jak najdłużej przyzwoite zdrowie i samopoczucie. 

Naturalne mydła – szeroki wybór

Mydło szare, propolisowe, z jonami srebra lub złota, z ormusem (fitominerałami z soli morskiej z Morza Martwego), borowiną czy bursztynem ? Jeśli naturalne – to skuteczne i właściwe! Jednak mamy także mydła, których geneza powstania sięga czasów przed XIX wiekiem. Są to tradycyjne szare mydła potasowe. Czym jest takie mydło? Im dłużej leżakuje, tym lepszej skuteczności nabiera. Ja polecam dostępne trzy ziołowe warianty mydeł. Wszystkie one pielęgnują skórę, a dodatkowo służą prozdrowotnie i rekreacyjnie na naszą psychofizyczną kondycję. Pragnę w tymże artykule omówić ogólny charakter prozdrowotny stosowania mydeł w profilaktyce wielu chorób. Im więcej, kosmetyków i produktów organicznych naturalnych używamy, tym bardziej dbamy o własne bezpieczeństwo i zdrowie. A zatem, czy mydło może być szkodliwe dla naszego organizmu? Tak, może być – zwłaszcza jeśli jest bardzo sztuczne i chemiczne. Nasza skóra zazwyczaj lubi preparaty bezpieczne, jak najmniej chemiczne czy syntetyczne, a bliskie strukturze ciała człowieka, czyli organiczne. Składniki organiczne to naturalne, niezależne materie powstające siłami natury. Stąd pytanie: czy człowiekowi bliżej do jabłka, które jest naturalne, czy do plastikowej torebki – wytworu chemizacji technicznej…. Odpowiedź nasuwa się sama. Człowiekowi bliżej do jabłka, ponieważ struktura biologiczna jest organicznie naturalna. 

Jakie mydło najlepsze?

Jakie więc mydło najlepiej stosować? Najwłaściwiej jest zmieniać mydła pod względem dodatków, które zawierają – tak aby skóra jak najdłużej była pobudzana różnorodnością i nie przyzwyczajała się do zmniejszania odczuć na reakcje medyczne. Wybierajmy mydła naturalne, właściwe i bezpieczne, a nasze ciało zdecydowanie się nam odwdzięczy długim zdrowiem w tych specyficznych czasach. Nie tylko jesteśmy tym, co jemy. Można by rzec, że jesteśmy tym, czym się myjemy. Prawda tkwi pośrodku tego wszystkiego. Żyjemy, jemy i pracujemy, bo dążymy do jakichś celów. Więc lepiej dbać o siebie pod wieloma wzglądami i nie zatruwać niepotrzebnie organizmu. 

Mydło mydłu nie równe, więc zachęcam do przemyślanych zakupów sprawdzonych wyrobów, czyli dobrych jakościowo mydeł. Bez zastrzeżeń i obaw mogę potwierdzić, że dobre mydła nie są złe! Są mydłami właściwymi do codziennej pielęgnacji naszego organizmu. 

Zdrowie zaczyna się w codzienności!

Zachęcam do zapoznania się z naszymi mydłami. 

Łukasz Karol Uliasz

Inne wpisy w tej kategorii

Zrób sobie sam olejki eteryczne

2021-03-01

Zrób sobie sam olejki eteryczne

Roślina produkuje olejki eteryczne dla własnych potrzeb. Są we wszystkich częściach roślin, w: owocach, liściach i organach podziemnych, a nawet w pniu drzew (np. sosny, kamforowca).

Czytaj dalej

Kwasy w pielęgnacji skóry – co powinniśmy o nich wiedzieć

2021-02-26

Kwasy w pielęgnacji skóry – co powinniśmy o nich wiedzieć

Lista zalet każdego poszczególnego kwasu jest długa i obiecująca, jednak przed wyborem, dobrze jest przestudiować kompendium wiedzy, jakie właśnie dostaliśmy.

Czytaj dalej

Hialuronowy rynek

2021-02-24

Hialuronowy rynek

Sam kwas hialuronowy to organiczny związek chemiczny występujący zarówno u ssaków, jak i u bakterii.

Czytaj dalej

Grzywa jak u lwa czy puszek niczym futerko królika – jak dbać o włosy

2021-02-19

Grzywa jak u lwa czy puszek niczym futerko królika – jak dbać o włosy

Długie, krótkie, ciemne, jasne, proste, kręcone, grube, cienkie, u kobiety, u mężczyzny. Niezależnie od wszystkiego bezapelacyjnie zależy nam na ich jak najlepszej kondycji. Kobiety usilnie dążą [...]

Czytaj dalej

Cellulit – bańka i szczotka przeciw wspólnemu wrogowi – naturalne sposoby

2021-02-19

Cellulit – bańka i szczotka przeciw wspólnemu wrogowi – naturalne sposoby

Cellulit – bańka i szczotka przeciw wspólnemu wrogowi – naturalne sposoby  Lipodystrofia. To fachowa nazwa grupy przypadłości, do której zaliczamy cellulit. W rozmowach, opisach zabiegów gabin [...]

Czytaj dalej

Rozluźnij się – masaż w domu

2021-02-02

Rozluźnij się – masaż w domu

Emocje. To o dziwo one warunkują kondycję i wygląd naszej skóry. Ciekawa teoria, nieprawdaż? Zanim zaczniemy się zastanawiać, skąd pojawiło się tak abstrakcyjne stwierdzenie, zacznijmy od czegoś [...]

Czytaj dalej