Budowa i funkcje krążka międzykręgowego (dysku)

Budowa i funkcje krążka międzykręgowego (dysku)

Jednym z podstawowych elementów składowych struktury kręgosłupa jest krążek międzykręgowy, oddzielający od siebie kolejne kręgi kręgosłupa. Jest to taka „poduszeczka”, której celem jest amortyzacja obciążeń, którym codziennie poddawany jest nasz kręgosłup.
Krążek międzykręgowy składa się z trzech głównych elementów: jądra miażdżystego (stanowiącego ok. 15 proc. masy krążka), pierścienia włóknistego (zbudowanego z włókien kolagenowych i z od 6 do 20 pierścieni zwanych „lamellami“) oraz blaszek granicznych, które tworzą główne połączenie dysku z trzonami kręgów. Tylna część krążków „przyczepiona” jest do rdzenia kręgowego w kanale kręgowym, od którego odchodzą korzenie nerwowe. Dysk zbudowany jest w głównej mierze z wody (jądro miażdżyste zawiera jej aż 70–90 proc.)

Jądro miażdżyste

To wewnętrzna warstwa dysku znajdująca się w centralnej części krążka międzykręgowego, a otoczone jest pierścieniem włóknistym. W tkance jądra znajdują się związki – proteoglikany – o właściwościach higroskopijnych (chłoną i zatrzymują wodę, niczym gąbka). Jądro miażdżyste jest plastyczne, nieustannie podlega różnym deformacjom i wielokierunkowym obciążeniom. W zależności od działających na nie sił może przez cały czas zmieniać swój kształt.

Pierścień włóknisty

To zewnętrzna warstwa dysku otaczająca jądro miażdżyste. Jego główną funkcją jest ograniczanie ruchu i stabilizacja dwóch sąsiadujących ze sobą kręgów. Pierścień włóknisty jest narażony na różnego rodzaju przeciążenia, które trwając przez dłuższy czas, prowadzą do  uszkodzenia pierścienia włóknistego, czyli do dyskopatii.

Blaszki graniczne

Za ich pośrednictwem dysk łączy się z trzonami sąsiednich kręgów. Blaszki graniczne są zbudowane z chrząstki włóknistej i szklistej – umożliwiają dyfuzję płynów do środka krążka międzykręgowego. Ich funkcją jest również ochrona trzonu kręgu przez przenoszenie i przejmowanie części obciążenia.

Uszkodzenie krążka międzykręgowego to choroba zwyrodnieniowa zwana dyskopatią. Jest to podstępna choroba, której początkowe objawy często są przez ludzi bagatelizowane. Niestety długotrwałe ignorowanie sygnałów może prowadzić do stanu,  którego ostatecznym ratunkiem zostaje już operacja. Więc zawsze warto zapobiegać niż leczyć, a w przypadku kręgosłupa jest to arcyważne.

Jak pracują krążki międzykręgowe i co można zrobić dla zdrowia dysków

Aby utrzymać dysk w dobrej kondycji jak najdłużej, powinien on być odpowiednio do sytuacji obciążany. Jeśli tylko nie występują jakieś ostre stany bólowe, wymagające leżenia, w celu zachowania pełnosprawności, dysk potrzebuje ruchu. Nie jest on unaczyniony, jest strukturą pomiędzy dwoma kośćmi - struktura ta nie ma własnych  naczyń krwionośnych. Dysk odżywia się dzięki naprężaniu i rozprężaniu, a składniki odżywcze do prawidłowego funkcjonowania pobiera na drodze samorzutnego przenikania cząsteczek (dyfuzji). W ciągu dnia dyski pracują - są ściskane, kompresowane - ponieważ przeważnie przyjmujemy postawę wyprostowaną. Natomiast w nocy leżymy, więc dyski się relaksują, dekompresują, rozprężają, pobierając wodę i  składniki odżywcze – z tego powodu człowiek rano jest wyższy niż wieczorem.
Oprócz bezruchu, dla kręgosłupa bardzo niezdrowe jest zbyt długie przebywanie w tej samej pozycji (np. wielogodzinne siedzenie), jak również picie zbyt małych ilości wody. Nieodżywione i niedostatecznie nawodnione dyski z czasem tracą elastyczność, co nasila dolegliwości bólowe kręgosłupa, co może prowadzić do dyskopatii.


Podsumowując: w 100 procentach ruch to zdrowie, a w przypadku profilaktyki zdrowego kręgosłupa ruszanie się jest absolutną koniecznością.

Inne wpisy w tej kategorii

Jelita – nasz drugi mózg

2024-05-22

Jelita – nasz drugi mózg

Jelita nazywane są naszym „drugim mózgiem”. Gdy niedomagają, odbija się to negatywnie na całym organizmie. Sprawdź jak.

Czytaj dalej

Żywienie makrobiotyczne według Jewgienija Lebiediewa

2024-05-14

Żywienie makrobiotyczne według Jewgienija Lebiediewa

Leczenie alternatywne zdobywa ostatnimi laty coraz więcej zwolenników. Niezwykle dużą skutecznością w leczeniu poważnych chorób ma żywienie makrobiotyczne autorstwa Jewgienija Lebiediewa. Sprawdź.

Czytaj dalej

Apiterapia – leczenie produktami pochodzącymi od pszczół

2024-05-09

Apiterapia – leczenie produktami pochodzącymi od pszczół

Apiterapia jest metodą leczenia za pomocą różnych produktów, które są wytwarzane przez pszczoły. Wykorzystuje się nie tylko miód, ale także jad pszczeli oraz propolis. Zobacz jak działa.

Czytaj dalej

Jak ćwiczyć, żeby masować organy wewnętrzne?

2024-05-08

Jak ćwiczyć, żeby masować organy wewnętrzne?

Gdy nasze organy wewnętrzne szwankują, to aktywność ruchowa może wpłynąć na ich lepsze funkcjonowanie. Jakie ćwiczenia w tym pomogą?

Czytaj dalej

Ćwiczenia na rwę kulszową

2024-04-24

Ćwiczenia na rwę kulszową

Czasami przy niekontrolowanym schyleniu się nagle czujemy ostry ból w okolicach odcinka lędźwiowego kręgosłupa. To może oznaczać, że właśnie mamy do czynienia z rwą kulszową. Jak sobie pomóc?

Czytaj dalej

Dzieci w wirtualnym świecie

2024-04-16

Dzieci w wirtualnym świecie

Dzieci powinny być chronione przed pułapką uzależnienia od cyfrowych mediów. Rozwój dziecka to przebywanie w realnym świecie, a nie w cyberprzestrzeni, która potrafi okaleczać. Czytaj więcej.

Czytaj dalej