Cynk – najlepszy wybór

Cynk – najlepszy wybórPrzeciętny człowiek nie ma fachowej wiedzy z dziedziny farmakologii czy biochemii, dlatego dokonanie wyboru podczas zakupu nie jest dla niego proste. Najczęściej o takim wyborze decyduje reklama, lekarz czy osoba polecająca, do której mamy zaufanie. W kilku zdaniach postaram się przybliżyć Państwu kilka faktów na temat suplementacji cynkiem, co może w przyszłości pomóc w wyborze odpowiedniego preparatu.

O tym, jak ważny dla człowieka jest cynk, świadczy ogrom spełnianych przez niego funkcji. Zarówno niedobór, jak i nadmiar tego pierwiastka mogą być niebezpieczne. Cynk wchodzi w skład wielu enzymów, wpływa na syntezę DNA, RNA, hormonów oraz bierze udział w przemianie białek, węglowodanów i tłuszczów. Niedobór cynku może doprowadzić do zaburzeń przebiegu ważnych procesów fizjologicznych. Wpływa na funkcjonowanie narządów wewnętrznych, takich jak trzustka, odpowiadając tym samym za prawidłowy poziom insuliny. Oprócz tego cynk: poprawia stan włosów, skóry i paznokci, przyspiesza gojenie się ran, wspomaga leczenie trądziku oraz proces widzenia, a jako antyoksydant cynk chroni przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. U mężczyzn cynk bierze udział w procesie spermatogenezy (odpowiada za prawidłową liczbę i jakość plemników) oraz chroni przed chorobami prostaty. Z kolei u kobiet odpowiedzialny jest za regulację cyklu miesiączkowego.

Cynk wzmacnia odporność organizmu, chroni przed infekcjami i – jak pokazało doświadczenie z ostatnich 2 lat – w znacznym stopniu hamuje namnażanie wirusów, w tym tak niebezpiecznych jak SARS. Leczenie infekcji wspomagane preparatami zawierającymi cynk dawało bardzo dobre rezultaty. Aby cynk mógł odegrać swoją rolę w walce z wirusem, musi dotrzeć do wnętrza zainfekowanej komórki. Istnieje grupa substancji zwanych JONOFORAMI, które pełnią funkcję transporterów cynku do wnętrza komórki. Takim naturalnym jonoforem jest między innymi kwercetyna – falawonoid pochodzenia roślinnego występujący w wielu roślinach, takich jak: cebula, jarmuż, zielona herbata, jagody. Kwercetyna to silny przeciwutleniacz, który wykazuje właściwości: przeciwzapalne, przeciwhistaminowe i przeciwwirusowe. Co najważniejsze, jak wspomniałem wcześniej, jest transporterem cynku do wnętrza komórek. To jeden z kluczowych mechanizmów w walce z wirusami.

Innym naturalnym jonoforem jest chlorofil, o którym pisałem na łamach miesięcznika „Zdrowie bez Leków”. Przypomnę tylko kilka cennych właściwości chlorofilu:

1. wspomaga produkcję białych i czerwonych krwinek;
2. neutralizuje toksyny w jelitach;
3. ma właściwości antyoksydacyjne;
4. zmniejsza ryzyko zachorowania na raka;
5. wykazuje działanie przeciwzapalne i przyspiesza gojenie – po nałożeniu bezpośrednio na ranę.

Na temat właściwości przeciwwirusowych kompleksu chlorofil–cynk ukazało się wiele prac naukowych. W jednej z nich pt.: Terapia COVID-19: Chlorofil–cynk może zwiększać komórkową akumulację jonów Zn 2+ w celu zahamowania syntezy RNA SARS-CoV autorzy wykazali, że jonoforowy kompleks chlorofil–cynk blokuje replikację wirusów, łagodzi przebieg i skraca czas infekcji.

Wychodząc naprzeciw Państwa potrzebom i korzystając z najnowszych osiągnięć naukowych, nasz zespół opracował formułę Q-Cynk RawForest™ na bazie cynku wzbogaconego jonoforami.
Preparat Q-Cynk RawForest™ w swoim składzie dodatkowo zawiera jony miedzi* o wysokiej biodostępności.

*Miedź jest niezbędnym pierwiastkiem śladowym, którego poziom może spadać podczas kuracji preparatami cynkowymi, dlatego niezbędne jest uzupełnianie jej.

Opracował Michał Uroczyński

Inne wpisy w tej kategorii

Zdrowie na dwóch kółkach

2023-09-21

Zdrowie na dwóch kółkach

Jazda rowerem powoduje utrzymanie ciała w dobrej kondycji, poprawia samopoczucie, wspomaga układ krążenia oraz pracę płuc. To jednak nie wszystkie dobroczynne walory tej formy aktywności fizycznej.

Czytaj dalej

Gastroskopia – najważniejsze informacje

2023-09-15

Gastroskopia – najważniejsze informacje

Endoskopia górnego odcinka przewodu pokarmowego, potocznie zwana gastroskopią, jest badaniem diagnostycznym i terapeutycznym, służącym do wykonania oceny badanego układu.

Czytaj dalej

Ajurwedyjskie sposoby na upały - część II

2023-09-12

Ajurwedyjskie sposoby na upały - część II

Każdą porą roku ‘rządzi’ inny element i związana z nim dosza, a latem przeważa żywioł ognia i właśnie dosza pitta (ogień + woda).

Czytaj dalej

Trawa pszeniczna – zielone superfood

2023-09-07

Trawa pszeniczna – zielone superfood

Trawa pszeniczna to uznane "zielone superfood", jedno z najbogatszych źródeł cennego chlorofilu, na poziomie molekularnym zbliżonego do ludzkiej krwi.

Czytaj dalej