Jak dbać o nerki?

Jak dbać o nerki?

Nerki to bardzo ważne organy układu moczowego, dzięki którym organizm może prawidłowo funkcjonować. Wraz z moczem usuwają z ciała substancje szkodliwe, co ma istotny wpływ  na jakość i poziom zdrowia. Ich niedyspozycja prowadzi do osłabienia oraz uczucia zmęczenia, a także do zaburzeń rytmu serca. Warto więc zadbać o dobrą kondycję nerek i ich prawidłowe funkcjonowanie.     


Nerki są narządem układu moczowo-płciowego. Odpowiadają za wytwarzanie moczu i wydalanie go z organizmu. Usuwają wraz z nim substancje zbędne i szkodliwe, natomiast zatrzymują, te które są mu potrzebne. Kontrolują ilość tzw. płynów ustrojowych, a także mają wpływ na regulację kwasowo-zasadową i poziom ciśnienia tętniczego we krwi. Aktywują komórki krwiotwórcze do produkowania czerwonych krwinek, jak również wytwarzają niektóre hormony np. reninę.  

W wyniku różnych nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu może dojść do ostrego uszkodzenia oraz przewlekłych chorób nerek, co wpływa na ich niewydolność. W skrajnych przypadkach dochodzi do zgonu.


O dobrą kondycję nerek należy dbać, zanim się pojawią objawy świadczące o ich nieprawidłowym funkcjonowaniu. Codziennie możemy wpływać na kondycję tych organów, co będzie skutkować dobrym poziomem naszego zdrowia i doskonałym samopoczuciem.


•    Warto właściwie nawadniać organizm. To zabezpieczy przed niewydolnością nerek i zapewni odpowiednie filtrowanie krwi. W innym przypadku szkodliwe substancje nie będą wydalane wraz z moczem, co może doprowadzić do zaburzeń funkcjonowania organizmu, schorzeń i chorób. Kobiety powinny wypijać ponad 2 litry płynów dziennie, natomiast mężczyźni ok. 3 litrów. 


•    Pamiętajmy, że nawadniać organizm najlepiej jest wodą bez gazu i mineralizowaną lub przegotowaną. Natomiast nadmierne picie napojów alkoholowych powoduje gromadzenie się w organizmie toksyn, które rujnują ciało. Nerki nie są w stanie usuwać szkodliwych substancji, które wpływają na uszkodzenie tego ważnego narządu, jak również innych organów. 


•    Częste popijanie wpływa na nagromadzenie się płynów w pęcherzu. Należy ,,słuchać" organizmu i korzystać z toalety przy pierwszych sygnałach. Zbyt długie przetrzymywanie moczu czasami skutkuje zapaleniem dróg moczowych i ma bardzo negatywny wpływ również na nerki. 


•    Dbając o nerki, nie powinniśmy dopuścić do nadwagi. Powoduje ona nie tylko ograniczenia mobilności i gorsze samopoczucie. Może również prowadzić do upośledzenia funkcjonowania wielu narządów. Otyłość sprawia, że osocze w większej ilości przepływa przez nerki. Poza tym swoją objętość powiększają tzw. kłębuszki nerkowe. Dochodzi też do nasilenia białkomoczu. Nadwaga zwiększa ryzyko wystąpienia schorzeń i chorób nerek, stanów zapalnych, a nawet nowotworów. 


•    Spożywając posiłki, dobrze jest wybierać produkty, które mają pozytywny wpływ na nerki. Ochronę przed kamicą nerkową może zapewnić spożywanie warzyw, które hamują powstawanie kamieni. Są to np.: pietruszka, seler, a także ogórki. Warto także sięgać po owoce o właściwościach moczopędnych. Są to: arbuzy, agrest, truskawki, czarne porzeczki i żurawina, która zabezpiecza pęcherz przed drobnoustrojami. Należy też pamiętać, że nadmierne spożywanie np. szpinaku czy szczawiu sprzyja powstawaniu kamieni w nerkach – przez występowanie szczawianów.


•    Sporządzając posiłki, warto ograniczać korzystanie z soli, gdyż wpływa ona na wzrost ciśnienia krwi. Spożywanie mięsa może negatywnie wpływać na nerki, jednak jeśli już się na nie decydujemy, to należy wybierać to jak najmniej tłuste. Warto zrezygnować z cukru i słodyczy, a także produktów wysoko przetworzonych. Unikajmy smażenia i jedzenia w popularnych fast foodach. Lepiej jest poddawać produkty gotowaniu oraz pieczeniu. Zamiast śmieciowego pożywienia zdecydujmy się na zdrową i zbilansowaną dietę.


•    Dla dobrego zdrowia i kondycji narządów wewnętrznych ważne jest odpowiednie stymulowanie organizmu. Jednym ze sposobów może być uprawianie aktywności fizycznej. Umiarkowana wpływa na lepsze krążenie, szybką przemianę materii i poprawia odporność. Systematyczny ruch jest wskazany dla efektywniejszego funkcjonowania nerek.


•    Należy pamiętać, że podczas aktywności na powietrzu w okresach, kiedy panuje chłód, trzeba odpowiednio się ubierać. Nie można dopuścić do przewiania czy wychłodzenia nerek, które są bardzo wrażliwe na zimno. Gdy podczas treningu chcemy się zatrzymać, żeby np.  wykonać jakieś ćwiczenia w miejscu, np. rozciąganie, to pamiętajmy, żeby założyć kurtkę,  która będzie chroniła od wyziębienia, powiewów wiatru i opadów deszczu lub śniegu.


•    Toksyny wprowadzane do organizmu szkodzą wszystkim narządom, nerkom również. Osoba, która sięga po wyroby nikotynowe czy też narkotyki, powinna natychmiast porzucić ten zgubny nałóg. Palenie może doprowadzić do miażdżycy, a także nowotworu nerki. Należy też unikać bycia biernym palaczem, bo to także działa szkodliwie na organizm.


•    Przyjmowanie niektórych leków może działać destrukcyjnie na komórki nerek (nefrotoksyczność). Bywa, że dochodzi do  uszkodzenia tzw. kłębuszków nerkowych. Nadmierne zażywanie farmaceutyków przeciwbólowych może spowodować mniejszy przepływ krwi, co czasami skutkuje śródmiąższowym zapaleniem nerek. Toksyczne działanie mogą wywołać zwłaszcza: antybiotyki, inhibitory konwertazy angiotensyny, diuretyki, leki stosowane przy leczeniu nowotworów oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne.


•    Konieczne jest leczenie wszelkich infekcji. Bagatelizowanie objawów – np. przeziębienia – może doprowadzić do nasilenia się choroby. Jeśli wirusy się rozprzestrzenią, to dość szybko mogą zaatakować cały organizm. Nie oszczędzają organów ważnych dla prawidłowego funkcjonowania. Warto zatem dbać o całkowite wyleczenie nawet z pozoru niegroźnych chorób, jak też oczywiście tych uznanych za przewlekłe. Istotna jest zatem profilaktyka prozdrowotna, wykonywanie okresowych badań, a także uczęszczanie do stomatologa. Dzięki temu zadbamy także o nasze nerki.    

Opracował Jarosław Cieśla

Inne wpisy w tej kategorii

Festiwal Kultury Zdrowia - Pełnia Zdrowia bez Leków już 2.03.2024 w Katowicach

2024-02-14

Festiwal Kultury Zdrowia - Pełnia Zdrowia bez Leków już 2.03.2024 w Katowicach

Festiwal Kultury Zdrowia Pełnia Zdrowia bez Leków to największe w Polsce spotkanie poświęcone medycynie naturalnej, klasycznej, ziołolecznictwu i profilaktyce prozdrowotnej. Zapraszamy!

Czytaj dalej

Tłuszcze trans – czym są i jak wpływają na nasze zdrowie

2024-02-09

Tłuszcze trans – czym są i jak wpływają na nasze zdrowie

Tłuszcze trans od lat wzbudzają kontrowersje, a badania naukowe potwierdzają ich negatywny wpływ na zdrowie. W związku z tym ważne jest, abyśmy mieli świadomość ich obecności w produktach, które jemy.

Czytaj dalej

Bądź aktywny fizycznie niezależnie od pory roku

2024-02-08

Bądź aktywny fizycznie niezależnie od pory roku

W miejscu, w którym na co dzień przebywasz, możesz stworzyć własną oazę ruchu. Ściany naszego mieszkania skrywają wiele wspierających możliwości w utrzymaniu formy i dobrego samopoczucia. Sprawdź sam.

Czytaj dalej

Czy karma wraca?

2024-02-02

Czy karma wraca?

W artykule przybliżamy pojęcie karmy. Nikt z nas nie ucieknie przed konsekwencjami swoich czynów, a więc skoro tak, to czym są konsekwencje? Czy może być dobra karma i zła karma? Zapraszamy do lektury

Czytaj dalej

Dieta ketogeniczna - w jakich przypadkach znajduje szczególne zastosowanie?

2024-01-30

Dieta ketogeniczna - w jakich przypadkach znajduje szczególne zastosowanie?

W ostatnich latach dieta ketogeniczna, stała się bardzo popularnym sposobem na odchudzanie oraz na terapię różnych schorzeń. Jednak nie w każdym przypadku jest ona skuteczna. Wyjaśniamy dlaczego.

Czytaj dalej