Legendarny olejek czterech złodziei – skradnie wasze serca i zmysły
Legendarny olejek czterech złodziei – skradnie wasze serca i zmysły

Czytając na temat olejków eterycznych, zapewne spotkali się Państwo z produktem po-tocznie nazywanym „olejkiem czterech złodziei”. Pod tą nazwą kryje się mieszanka składająca się z kilku olejków eterycznych. Są to najczęściej: olejek cynamonowy,  goździkowy, eukaliptusowy, cytrynowy oraz rozmarynowy. W zależności od producenta mieszanka może się różnić poszczególnymi składnikami, udziałem jakościowym i ilościowym po-szczególnych komponentów.

Stali Czytelnicy miesięcznika „Zdrowie bez Leków”, którzy zdążyli już poznać nasze pro-dukty z serii RawForest™ wiedzą, że to, co je wyróżnia pośród wielu innych produktów na rynku suplementów, to unikalne receptury oparte na wysokiej jakości komponentach, wolne od sztucznych substancji konserwujących i bez substancji wypełniających. I tym razem – zgodnie z naszą filozofią – stworzyliśmy mieszankę organicznych olejków eterycznych. Na bazie klasycznej receptury powstał 4Thieves plus™. Tym, co go różni od klasycznej receptury, to 10-procentowy dodatek organicznego olejku eterycznego z czystka (Cistus), olejku pozyskanego ze świeżego ziela na drodze destylacji z parą wodną. 4Thieves plus Raw Forest™ to połączenie olejków eterycznych: goździka, cytryny, cynamonu, eukaliptusa i rozmarynu. Całość została wzbogacona organicznym olejkiem z czystka.
 
To kompozycja, która wypełni każdą przestrzeń bogatym, korzennym aromatem.

Co mówią badania o olejku czterech złodziei i jak możesz go używać w codziennym życiu?

Nie od dziś ludzie stosują aromaterapię jako metodę wspomagającą klasyczną medycynę. Olejki eteryczne znane są od dawna ze swoich właściwości prozdrowotnych i szerokiego spektrum działania na organizm człowieka.

 • Wzmacniają układ odpornościowy.
 • Pomagają w infekcjach dróg oddechowych.
 • Wykazują działanie przeciwdrobnoustrojowe.
 • Pomagają w dolegliwościach ze strony układu krążenia.
 • Energetyzują, podnoszą na duchu i poprawiają nastrój. Do tej pory przeprowadzono o wiele więcej badań dotyczących działania poszczególnych składników. Przedstawione informacje to jedynie mały wycinek wiedzy. Zastosowanie olejku 4Thieves plus Raw Forest™

Dyfuzja

Dyfuzor to urządzenie, dzięki któremu zapach olejków eterycznych rozchodzi się po całym pomieszczeniu. Zazwyczaj oleje umieszcza się w dyfuzorze wraz z wodą. Dyfuzja może być dobra dla takich rzeczy jak:

 • zapewnienie pozytywnej atmosfery w pomieszczeniu,
 • promowanie czujności,
 • podniesienie nastroju,
 • zmniejszenie uczucia stresu lub niepokoju.

Inhalacja parowa

Inhalacja parowa polega na dodaniu olejków eterycznych do miski z parującą wodą. Gorąca woda odparowuje olej, umożliwiając jego wdychanie wraz z parą. Ta aplikacja może pomóc w problemach z przekrwieniem dróg oddechowych lub zatokami.

Aby użyć olejku do inhalacji parowej, możesz wykonać następujące czynności:

 1. Dodaj kilka kropli olejku do parującej wody. Możesz zacząć od kilku kropli, aby za-pach nie był przytłaczający.
 2. Załóż ręcznik na głowę i pochyl się nad miską z wodą.
 3. Mając zamknięte oczy, oddychaj głęboko przez nos.

Masaż

Możesz również zrobić olejki do masażu przy użyciu olejków eterycznych. Aby tak się stało, olejek należy rozcieńczyć w oleju roślinnym (olej jojoba, olej kokosowy, oliwa z oliwek itd.). Nie nakładaj olejków eterycznych bezpośrednio na skórę, chyba że zostaną rozcieńczone
w oleju nośnikowym. Ogólnie zaleca się, aby całkowity procent olejku eterycznego nie przekraczał 3 proc. całkowitej objętości roztworu (0,5 proc. dla skóry wrażliwej).

Balsamy i kremy

Możesz również dodać olejek do bezzapachowych balsamów i kremów. Preparaty te można następnie stosować do celów takich jak: łagodzenie, oczyszczanie lub wspoma-ganie gojenia się ran.
Podobnie jak w przypadku olejków do masażu, olejek należy rozcieńczyć w kremie lub balsamie przed nałożeniem go na skórę.

Aplikacja natryskowa

Możesz również użyć olejku w sprayu. Może się to przydać do wzmocnienia zapachu pomieszczenia. Możesz też wykorzystać antybakteryjne właściwości olejku i użyć go jako łagodnego środka czyszczącego.

Aby użyć złodziejskiego olejku w sprayu:

 1. Dodaj 10–15 kropli olejku na 200 ml wody.
 2. Dobrze wstrząśnij i spryskaj. Będziesz musiał wstrząsnąć za każdym razem przed rozpylaniem.

Środki ostrożności

Reakcje skórne

Zarówno cynamon, jak i olejek goździkowy mogą podrażniać skórę. Jeśli miejscowe stosowanie olejku powoduje zaczerwienienie, obrzęk lub swędzenie, należy unikać używania go w przyszłości.


Jeśli planujesz miejscowo nakładać złodziejski olejek, najpierw przeprowadź test płatkowy. Aby to zrobić:

 1. Umyj przedramię bezzapachowym mydłem i dokładnie osusz.
 2. Dodaj niewielką ilość rozcieńczonego oleju złodziejskiego na obszar na przedramieniu.
 3. Przykryj bandażem lub gazą.
 4. Pozostaw na co najmniej 24 godziny. Następnie usuń i sprawdź, czy nie ma podrażnień.

Ważne jest również, aby pamiętać, że z czasem możesz rozwinąć wrażliwość na oba te oleje przy wielokrotnym stosowaniu. Nazywa się to uczuleniem.

Światłoczułość

Olejek cytrynowy może prowadzić do nadwrażliwości na światło. Oznacza to, że ekspozycja na słońce lub inne promieniowanie ultrafioletowe może skutkować oparzeniami lub zmianami pigmentacyjnymi. Jeśli stosujesz miejscowo olejek, unikaj wychodzenia na bezpośrednie działanie promieni słonecznych bez odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej.

Ogólne środki ostrożności

Podczas pracy z dowolnym olejkiem eterycznym zawsze postępuj zgodnie z poniższymi wytycznymi dotyczącymi bezpieczeństwa:

 • Zawsze dobrze rozcieńczaj olejki eteryczne przed użyciem. Nigdy nie nakładaj nie-rozcieńczonego olejku bezpośrednio na skórę.
 • Nie jedz ani nie pij olejków eterycznych, chyba że jesteś pod nadzorem wykwalifikowanego specjalisty. W rzeczywistości olejek eukaliptusowy, który jest składnikiem olejku złodziejskiego, może być szkodliwy po spożyciu.
 • Używając olejków eterycznych do aromaterapii, upewnij się, że pomieszczenie, w którym się znajdujesz, ma dobrą wentylację.
 • Zastanów się, kto jeszcze jest w pokoju, gdy stosujesz aromaterapię. Niektóre olejki eteryczne są niebezpieczne dla kobiet w ciąży, dzieci i zwierząt domowych.
 • Trzymaj olejki eteryczne z dala od oczu.
 • Jeśli jesteś w ciąży, karmisz piersią lub próbujesz zajść w ciążę, porozmawiaj z lekarzem przed użyciem olejków eterycznych.
 • Przechowuj olejki eteryczne w miejscu, do którego dzieci i zwierzęta nie mają do-stępu.

Olejki eteryczne i bezpieczeństwo zwierząt

Ważne jest, aby wiedzieć, że niektóre olejki eteryczne mogą być bardzo szkodliwe dla zwierząt, nawet po rozproszeniu i jest to zależne od rozcieńczenia. Jeśli masz pytania lub wątpliwości dotyczące swojego zwierzaka, porozmawiaj z weterynarzem. Więcej informacji w tym temacie na przykład tutaj: https://www.aspca.org/pet-care/animal-poison-control.

Opracował Michał Uroczyński

Inne wpisy w tej kategorii

Ziołowy detoks organizmu według Jana Kubiaka – najstarszego polskiego zielarza

2022-08-12

Ziołowy detoks organizmu według Jana Kubiaka – najstarszego polskiego zielarza

Ostatnimi czasy coraz częściej zgłaszają się do mnie pacjenci, którzy proszą o zioła oczyszczające krew. Nierzadko są to osoby mieszkające na stałe poza granicami naszego kraju. Robią one imponuj [...]

Czytaj dalej

Pan Jan od ziół

2022-08-12

Pan Jan od ziół

– Panie Janie, a skąd pan wie, jakie zioła połączyć ze sobą i jak skomponować mieszankę na konkretny przypadek? – pytam. A on uśmiecha się tylko i odpowiada: – Lata praktyki. Sama przecież wiem [...]

Czytaj dalej

 Węgiel z łupin kokosa – naturalne oczyszczanie i detoksykacja

2022-08-12

Węgiel z łupin kokosa – naturalne oczyszczanie i detoksykacja

Wiele dziś mówi się o ekologii, ochronie środowiska i szkodliwości spalania węgla. Wszystko jednak zależy od rodzaju węgla, jego postaci oraz sposobie użycia, albowiem może on również działać na [...]

Czytaj dalej

 Znasz magnez pochodzący z wód morskich?

2022-08-12

Znasz magnez pochodzący z wód morskich?

MAGNEZ PREMIUM – Marine Complex – 76 pierwiastków śladowych to minerał, który został pozyskany z czystych wód Morza Irlandzkiego. Oprócz tego, że sam magnez (mający formę cytrynianu) określany [...]

Czytaj dalej