Legendarny olejek czterech złodziei – skradnie wasze serca i zmysły

Legendarny olejek czterech złodziei – skradnie wasze serca i zmysły

Czytając na temat olejków eterycznych, zapewne spotkali się Państwo z produktem potocznie nazywanym „olejkiem czterech złodziei”. Pod tą nazwą kryje się mieszanka składająca się z kilku olejków eterycznych. Są to najczęściej: olejek cynamonowy,  goździkowy, eukaliptusowy, cytrynowy oraz rozmarynowy. W zależności od producenta mieszanka może się różnić poszczególnymi składnikami, udziałem jakościowym i ilościowym po-szczególnych komponentów.

Stali Czytelnicy miesięcznika „Zdrowie bez Leków”, którzy zdążyli już poznać nasze pro-dukty z serii RawForest™ wiedzą, że to, co je wyróżnia pośród wielu innych produktów na rynku suplementów, to unikalne receptury oparte na wysokiej jakości komponentach, wolne od sztucznych substancji konserwujących i bez substancji wypełniających. I tym razem – zgodnie z naszą filozofią – stworzyliśmy mieszankę organicznych olejków eterycznych. Na bazie klasycznej receptury powstał 4Thieves plus™. Tym, co go różni od klasycznej receptury, to 10-procentowy dodatek organicznego olejku eterycznego z czystka (Cistus), olejku pozyskanego ze świeżego ziela na drodze destylacji z parą wodną. 4Thieves plus Raw Forest™ to połączenie olejków eterycznych: goździka, cytryny, cynamonu, eukaliptusa i rozmarynu. Całość została wzbogacona organicznym olejkiem z czystka.
 
To kompozycja, która wypełni każdą przestrzeń bogatym, korzennym aromatem.

Co mówią badania o olejku czterech złodziei i jak możesz go używać w codziennym życiu?

Nie od dziś ludzie stosują aromaterapię jako metodę wspomagającą klasyczną medycynę. Olejki eteryczne znane są od dawna ze swoich właściwości prozdrowotnych i szerokiego spektrum działania na organizm człowieka.

 • Wzmacniają układ odpornościowy.
 • Pomagają w infekcjach dróg oddechowych.
 • Wykazują działanie przeciwdrobnoustrojowe.
 • Pomagają w dolegliwościach ze strony układu krążenia.
 • Energetyzują, podnoszą na duchu i poprawiają nastrój. Do tej pory przeprowadzono o wiele więcej badań dotyczących działania poszczególnych składników. Przedstawione informacje to jedynie mały wycinek wiedzy. Zastosowanie olejku 4Thieves plus Raw Forest™

Dyfuzja

Dyfuzor to urządzenie, dzięki któremu zapach olejków eterycznych rozchodzi się po całym pomieszczeniu. Zazwyczaj oleje umieszcza się w dyfuzorze wraz z wodą. Dyfuzja może być dobra dla takich rzeczy jak:

 • zapewnienie pozytywnej atmosfery w pomieszczeniu,
 • promowanie czujności,
 • podniesienie nastroju,
 • zmniejszenie uczucia stresu lub niepokoju.

Inhalacja parowa

Inhalacja parowa polega na dodaniu olejków eterycznych do miski z parującą wodą. Gorąca woda odparowuje olej, umożliwiając jego wdychanie wraz z parą. Ta aplikacja może pomóc w problemach z przekrwieniem dróg oddechowych lub zatokami.

Aby użyć olejku do inhalacji parowej, możesz wykonać następujące czynności:

 1. Dodaj kilka kropli olejku do parującej wody. Możesz zacząć od kilku kropli, aby za-pach nie był przytłaczający.
 2. Załóż ręcznik na głowę i pochyl się nad miską z wodą.
 3. Mając zamknięte oczy, oddychaj głęboko przez nos.

Masaż

Możesz również zrobić olejki do masażu przy użyciu olejków eterycznych. Aby tak się stało, olejek należy rozcieńczyć w oleju roślinnym (olej jojoba, olej kokosowy, oliwa z oliwek itd.). Nie nakładaj olejków eterycznych bezpośrednio na skórę, chyba że zostaną rozcieńczone
w oleju nośnikowym. Ogólnie zaleca się, aby całkowity procent olejku eterycznego nie przekraczał 3 proc. całkowitej objętości roztworu (0,5 proc. dla skóry wrażliwej).

Balsamy i kremy

Możesz również dodać olejek do bezzapachowych balsamów i kremów. Preparaty te można następnie stosować do celów takich jak: łagodzenie, oczyszczanie lub wspoma-ganie gojenia się ran.
Podobnie jak w przypadku olejków do masażu, olejek należy rozcieńczyć w kremie lub balsamie przed nałożeniem go na skórę.

Aplikacja natryskowa

Możesz również użyć olejku w sprayu. Może się to przydać do wzmocnienia zapachu pomieszczenia. Możesz też wykorzystać antybakteryjne właściwości olejku i użyć go jako łagodnego środka czyszczącego.

Aby użyć złodziejskiego olejku w sprayu:

 1. Dodaj 10–15 kropli olejku na 200 ml wody.
 2. Dobrze wstrząśnij i spryskaj. Będziesz musiał wstrząsnąć za każdym razem przed rozpylaniem.

Środki ostrożności

Reakcje skórne

Zarówno cynamon, jak i olejek goździkowy mogą podrażniać skórę. Jeśli miejscowe stosowanie olejku powoduje zaczerwienienie, obrzęk lub swędzenie, należy unikać używania go w przyszłości.


Jeśli planujesz miejscowo nakładać złodziejski olejek, najpierw przeprowadź test płatkowy. Aby to zrobić:

 1. Umyj przedramię bezzapachowym mydłem i dokładnie osusz.
 2. Dodaj niewielką ilość rozcieńczonego oleju złodziejskiego na obszar na przedramieniu.
 3. Przykryj bandażem lub gazą.
 4. Pozostaw na co najmniej 24 godziny. Następnie usuń i sprawdź, czy nie ma podrażnień.

Ważne jest również, aby pamiętać, że z czasem możesz rozwinąć wrażliwość na oba te oleje przy wielokrotnym stosowaniu. Nazywa się to uczuleniem.

Światłoczułość

Olejek cytrynowy może prowadzić do nadwrażliwości na światło. Oznacza to, że ekspozycja na słońce lub inne promieniowanie ultrafioletowe może skutkować oparzeniami lub zmianami pigmentacyjnymi. Jeśli stosujesz miejscowo olejek, unikaj wychodzenia na bezpośrednie działanie promieni słonecznych bez odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej.

Ogólne środki ostrożności

Podczas pracy z dowolnym olejkiem eterycznym zawsze postępuj zgodnie z poniższymi wytycznymi dotyczącymi bezpieczeństwa:

 • Zawsze dobrze rozcieńczaj olejki eteryczne przed użyciem. Nigdy nie nakładaj nie-rozcieńczonego olejku bezpośrednio na skórę.
 • Nie jedz ani nie pij olejków eterycznych, chyba że jesteś pod nadzorem wykwalifikowanego specjalisty. W rzeczywistości olejek eukaliptusowy, który jest składnikiem olejku złodziejskiego, może być szkodliwy po spożyciu.
 • Używając olejków eterycznych do aromaterapii, upewnij się, że pomieszczenie, w którym się znajdujesz, ma dobrą wentylację.
 • Zastanów się, kto jeszcze jest w pokoju, gdy stosujesz aromaterapię. Niektóre olejki eteryczne są niebezpieczne dla kobiet w ciąży, dzieci i zwierząt domowych.
 • Trzymaj olejki eteryczne z dala od oczu.
 • Jeśli jesteś w ciąży, karmisz piersią lub próbujesz zajść w ciążę, porozmawiaj z lekarzem przed użyciem olejków eterycznych.
 • Przechowuj olejki eteryczne w miejscu, do którego dzieci i zwierzęta nie mają do-stępu.

Olejki eteryczne i bezpieczeństwo zwierząt

Ważne jest, aby wiedzieć, że niektóre olejki eteryczne mogą być bardzo szkodliwe dla zwierząt, nawet po rozproszeniu i jest to zależne od rozcieńczenia. Jeśli masz pytania lub wątpliwości dotyczące swojego zwierzaka, porozmawiaj z weterynarzem. Więcej informacji w tym temacie na przykład tutaj: https://www.aspca.org/pet-care/animal-poison-control.

Opracował Michał Uroczyński

Inne wpisy w tej kategorii

Festiwal Kultury Zdrowia - Pełnia Zdrowia bez Leków już 2.03.2024 w Katowicach

2024-02-14

Festiwal Kultury Zdrowia - Pełnia Zdrowia bez Leków już 2.03.2024 w Katowicach

Festiwal Kultury Zdrowia Pełnia Zdrowia bez Leków to największe w Polsce spotkanie poświęcone medycynie naturalnej, klasycznej, ziołolecznictwu i profilaktyce prozdrowotnej. Zapraszamy!

Czytaj dalej

Tłuszcze trans – czym są i jak wpływają na nasze zdrowie

2024-02-09

Tłuszcze trans – czym są i jak wpływają na nasze zdrowie

Tłuszcze trans od lat wzbudzają kontrowersje, a badania naukowe potwierdzają ich negatywny wpływ na zdrowie. W związku z tym ważne jest, abyśmy mieli świadomość ich obecności w produktach, które jemy.

Czytaj dalej

Bądź aktywny fizycznie niezależnie od pory roku

2024-02-08

Bądź aktywny fizycznie niezależnie od pory roku

W miejscu, w którym na co dzień przebywasz, możesz stworzyć własną oazę ruchu. Ściany naszego mieszkania skrywają wiele wspierających możliwości w utrzymaniu formy i dobrego samopoczucia. Sprawdź sam.

Czytaj dalej

Czy karma wraca?

2024-02-02

Czy karma wraca?

W artykule przybliżamy pojęcie karmy. Nikt z nas nie ucieknie przed konsekwencjami swoich czynów, a więc skoro tak, to czym są konsekwencje? Czy może być dobra karma i zła karma? Zapraszamy do lektury

Czytaj dalej

Dieta ketogeniczna - w jakich przypadkach znajduje szczególne zastosowanie?

2024-01-30

Dieta ketogeniczna - w jakich przypadkach znajduje szczególne zastosowanie?

W ostatnich latach dieta ketogeniczna, stała się bardzo popularnym sposobem na odchudzanie oraz na terapię różnych schorzeń. Jednak nie w każdym przypadku jest ona skuteczna. Wyjaśniamy dlaczego.

Czytaj dalej