Sławomir

Sławomir

Liposukcja
Liposukcja

Liposukcja to coraz bardziej popularny zabieg medycyny estetycznej polegający na odsysaniu tkanki tłuszczowej. Najczęściej wykonywana jest liposukcja brzucha, ud oraz podbródka, ale można też usunąć w ten sposób tkankę tłuszczową z: bioder, pośladków, podudzi, ramion i tułowia. Odsysanie tłuszczu przeprowadza się w celu wymodelowania ciała i nadaniu mu odpowiednich proporcji. Pobrany w ten sposób tłuszcz może służyć do powiększenia piersi, a nawet do wypełnienia zmarszczek i bruzd na twarzy. Liposukcję wykonuje się metodą chirurgiczną lub laserową.

Zabieg klasyczny polega na wprowadzeniu pod skórę metalowego narzędzia, które rozluźnia i rozbija tkankę tłuszczową, a następnie poprzez zasysanie wydala ją na zewnątrz. Natomiast liposukcja laserowa to wykorzystanie fizycznych właściwości poddźwięków, jakimi są infradźwięki. Zabieg trwa od 1 do 2 godzin i wymaga tygodniowej rekonwalescencji.

Bezpośrednio po zabiegu dochodzi do obrzęku tkanek w obszarze zabiegowym. Proces gojenia trwa do czterech tygodni, po czym dopiero uzyskujemy oczekiwany efekt. Blizny po zabiegu są niewidoczne, natomiast sylwetka ciała osiąga właściwe proporcje. Po zabiegu w celu utrzymania tych proporcji zalecana jest zdrowa dieta i aktywność fizyczna.

Istnieją niestety przeciwwskazania do liposukcji.
Są to między innymi:

  • cukrzyca,
  • choroby serca i układu krążenia,
  • niska krzepliwość krwi,
  • żylaki
  • zmiany zapalne na skórze w obszarze zabiegowym.

Opracował Sławomir Śmiełowski

Sławomir

Sławomir