Izabela

Izabela

Odciski – utrapienie letnich wędrówek

Odciski – utrapienie letnich wędrówek

Ładna, bezdeszczowa, wakacyjna pogoda zachęca do wielogodzinnych wędrówek. Planujemy nie tylko trasę i przybliżony czas przejścia, ale również prowiant, dobieramy odpowiedni ubiór i obuwie. Przy założeniu, że obuwie sportowe i skarpetki będą dobrane niemal idealnie, ryzyko powstania odcisków także powinno być minimalne. Co ciekawe, nawet buty sportowe, które pasują jak ulał, potrafią odcisnąć swe piętno w postaci bolesnych odcisków. Dlaczego tak się dzieje i jak temu zaradzić? O tym w dalszej części artykułu.

Czym są odciski na stopach i dlaczego powstają?

Odciski na stopach  to powszechna przypadłość dermatologiczna. Odciski powstają na skutek długotrwałego, mechanicznego oddziaływania na konkretny obszar na skórze. Warstwa rogowa naskórka poddawana jest naciskowi i wytwarza jądro odcisku, które, uciskając na skórę właściwą, powoduje ból, gdy nowe komórki docierają do unerwionych warstw skóry.

Powodem odcisku może być źle dobrane obuwie, narażenie skóry na permanentny nacisk lub tarcie, ale powodem mogą być także anatomiczne nieprawidłowości. Wyobraźmy sobie, co się dzieje w bucie, gdy z godziny na godzinę uwięziona stopa jest poddawana coraz to większemu oddziaływaniu wilgoci i ciepła – na skutek takich warunków skóra na stopie staje się coraz bardziej delikatna i coraz bardziej miękka. To sprawia, że skóra będzie się bronić, wytwarzając barierę w postaci jądra odcisku rogowej warstwy naskórka. Pod pęcherzem często wytwarza się płynna wydzielina – efekt pojawienia się stanu zapalnego.

Jak rozpoznać odciski?

Typowe objawy dla odcisków to twarde zgrubienie na skórze narażonych na chroniczne tarcie różnych części ciała (ale najczęściej będą to stopy) oraz dyskomfort lub ból podczas chodzenia. Odciski bywają często mylone z modzelami lub brodawkami.

Jak pozbyć się odcisków na stopach?

Pierwsza pomoc w przypadku odcisków

Gdy odcisk zaskoczył nas w terenie i musimy dojść do celu, ale nie mamy ze sobą apteczki, najlepszym rozwiązaniem będzie próba przynajmniej półgodzinnego odpoczynku, podczas którego, jeśli jest taka możliwość, moczymy nogi (np. w potoku). Można też je polać wodą z butelki. Nie mając pod ręką plastra, zawsze warto sięgnąć po sprawdzone od wieków surwiwalowe metody, czyli zerwać kilka liści babki lekarskiej i przyłożyć w bolące miejsce to kojące i łagodzące ziele, które nie tylko odseparuje od skarpety świeży uraz, ale także nieco zregeneruje i zaleczy powstały odcisk. Jeśli mamy do dyspozycji plaster, należy go przykleić pionowo, gdyż w kierunku pionowym przesuwa się stopa w bucie.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć

Miejsce narażone na tarcie warto zawczasu posmarować Sudocremem lub Pudrem Bałtyckim dostępnym w sklepie „ZbL”. Puder jest doskonałym rozwiązaniem na odciski, które już się pojawiły. Nawodnienie to kolejny element, o który powinniśmy się zatroszczyć. Niedobór płynów pogarsza stan skóry, zwiększając ryzyko pojawienia się odcisków, ponieważ pot nie odparowuje, tylko zamienia się w drobne kryształki soli, które zwiększają podatność tarcia na skórze.
Założenie drugiej pary skarpet daje szansę na zminimalizowanie nacisku na drażliwe miejsce. Dobrym pomysłem jest założenie cienkiej skarpety, a na wierzch grubszej, która zamortyzuje otarcia.

Co może zaproponować farmaceuta

W aptece można kupić bez recepty preparaty o działaniu keratolitycznym (złuszczającym naskórek) zawierające kwas salicylowy. Miejscowe zastosowanie kwasu salicylowego przynosi podobny efekt jak usunięcie odcisków za pomocą skalpela. Oprócz kwasu salicylowego farmaceuta może doradzić użycie płynu na odciski, który ma w składzie kwas mlekowy, a także maści i kremy na odciski z kwasem salicylowym i mlekowym. Ja osobiście jestem zadowolona z efektów po plastrach, które nazywam „sztuczną skórą”. Działanie tego typu opatrunków hydrokoloidowych polega na tym, że plaster po przyklejeniu na zmieniony obszar integruje się ze skórą, dzięki czemu zaleczenie jest niemal błyskawiczne.
Odciski na stopach mogą dosłownie dać popalić i zepsuć całą wycieczkę. Jednak znając różne metody zapobiegawcze, będziemy mogli się cieszyć spacerami bez bólu.

Agata Majcher

Inne wpisy w tej kategorii

Suszone pomidory

2021-09-24

Suszone pomidory

Suszone owoce i warzywa cieszą się dużą popularnością. Można je dłużej przechowywać, niż świeże, jednak co ważniejsze posiadają zwiększoną ilość składników odżywczych, dzięki czemu mają silniejsz [...]

Czytaj dalej

Skuteczne sposoby na wypadające włosy

2021-09-24

Skuteczne sposoby na wypadające włosy

Wypadanie włosów nie jest niczym niezwykłym. Zdarza się to każdego dnia i nie musi oznaczać, że dzieje się coś niedobrego. Czasami jest to związane z jakimiś zmianami w naszym organizmie i po jak [...]

Czytaj dalej

Sposoby na reumatyzm

2021-09-21

Sposoby na reumatyzm

Często można usłyszeć, że komuś ,,strzyka w stawach”. Bóle w tych częściach ciała najczęściej związane są ze schorzeniami reumatoidalnymi, co popularnie określa się po prostu reumatyzmem. Dolegli [...]

Czytaj dalej

Naturalne produkty obniżające poziom cholestrolu

2021-09-21

Naturalne produkty obniżające poziom cholestrolu

Na temat cholesterolu i jego wpływie na nasze zdrowie można dziś znaleźć wiele – jakże sprzecznych ze sobą – opinii. Nie jestem naukowcem, więc nie zamierzam wdawać się w dywagacje na ten temat. [...]

Czytaj dalej

Ananas

2021-09-20

Ananas

Ananas to owoc tropikalny, który jest ceniony nie tylko ze względu na swoje walory smakowe. Roślina ta jest także wykorzystywana w lecznictwie. Substancje w niej zawarte wykazują się działaniem p [...]

Czytaj dalej

Czarny czosnek – słodsza alternatywa

2021-09-16

Czarny czosnek – słodsza alternatywa

Czosnek czarny to nic innego jak biały czosnek, który dobrze znamy. Uzyskuje się go ze świeżego czosnku (Allium sativum L.), który poddawany był przez dłuższy czas „fermentacji” w kontrolowanej w [...]

Czytaj dalej