Izabela

Izabela

Pływanie na lepsze zdrowie fizyczne i psychiczne

Pływanie na lepsze zdrowie fizyczne i psychicznePływanie jest doskonałą formą aktywności nie tylko w aspekcie sportowym, wyczynowym, ale również rekreacyjnym. Poprawia formę fizyczną i sprawia, że podnosi się poziom wydolności. Poza tym pływanie wzmacnia siłę mięśni oraz odciąża kręgosłup, nawet przy dużym wysiłku. Doskonale też wpływa na psychikę. Odpręża, relaksuje i studzi emocje, pozwalając delektować się aktywnością. Warto zatem systematycznie uprawiać pływanie dla lepszego samopoczucia i poprawy sprawności ciała.


Zmniejszenie ryzyka odniesienia kontuzji


Korzystając z basenu, czy też z akwenu otwartego można nie tylko pływać, ale wykonywać różne ćwiczenia. Wyporność wody powoduje, że obciążenie jest mniejsze. Nie ma wtedy ryzyka odniesienia kontuzji czy przeciążenia mięśni. Stawy są dzięki temu zabezpieczone przed urazami, które często pojawiają się podczas ćwiczeń na siłowni czy na sali gimnastycznej. Z tego względu pływanie jak też stosowanie aqua-aerobiku i innych form ćwiczeń jest bezpieczniejsze dla ciała.

Wzmocnienie wszystkich partii ciała


Opór, jaki stawia woda podczas wykonywania ćwiczeń czy samego pływania, powoduje bardzo dobre wzmacnianie mięśni: grzbietu, ramion, dłoni, ud, łydek, stóp, pośladków, a także brzucha. To tak jakby trenować z obciążeniem czy hantlami. Poprawia się siła
i wytrzymałość różnych partii ciała. Dodatkowo, gdy ćwiczenia wykonywane są w pozycji stojącej, zwiększa się stabilizacja. Na akwenach otwartych nawet niewielkie fale wymuszają utrzymanie równowagi. Wpływa to na lepszą koordynację ruchową i umiejętność panowania nad własnym ciałem, które staje się bardziej wygimnastykowane i elastyczniejsze. Ćwiczenia jakie można wykonywać to np. podskoki, marsze, skipy, a także trucht w miejscu. Taki trening dadzą radę zrobić nawet osoby nie umiejące pływać.


Pływanie pozwala szybciej zrzucić zbędne kilogramy


Podczas pływania spala się dużą ilość tkanki tłuszczowej. Opór wody sprawia, że wykonując ruchy kończynami, trzeba włożyć sporo wysiłku, żeby pokonać dany dystans. Poza tym nawet nie pływając, tylko próbując utrzymać się w miejscu na powierzchni wody (gdy nie ma gruntu pod nogami), należy mocno pracować całym ciałem. Taki wysiłek powoduje, że dość szybko ,,podkręca się” metabolizm, co pozwala na szybsze pozbycie się zbędnych kilogramów. Pływanie jest też zalecane na: zlikwidowanie cellulitu, kształtniejszą figurę oraz lepszy wygląd skóry.  


Dobroczynne działanie na zesztywniałe mięśnie


Pływanie jest właściwą aktywnością dla osób, które mają siedzącą pracę. Zesztywniałe mięśnie często dają o sobie znać bolesnością przy wykonywaniu różnych czynności codziennych, a dolegliwości kręgosłupa utrudniają normalną egzystencję. Warto zatem wybrać się na basen, żeby popływać i zniwelować napięcie partii mięśniowych. Można też skorzystać z masaży pod strumieniem wody, które bezboleśnie rozbiją zrosty.  


Odprężenie psychiczne


Przebywanie w wodzie uspokaja. Odprężenie fizyczne mięśni i relaks dla ciała pozytywnie rzutuje także na samopoczucie. Pojawia się uczucie błogości, rozluźnienia i spokoju. Podczas aktywności jaką jest pływanie myśli swobodnie przepływają niwelując negatywne emocje. Następuje ukojenie nerwów i redukcja stresu. Tak na psychikę wpływa wysiłek fizyczny połączony z oddziaływaniem wody. Bardzo skutecznie wszystkie zmysły stymuluje pływanie w morzu. Szum fal i odległy horyzont oraz duża przestrzeń sprawiają, że problemy stają się nieistotne i – choć na moment – zapomniane.  

Na problemy psychiczne


Podczas aktywności fizycznej, jaką jest pływanie, wysiłek powoduje wydzielanie większej ilości hormonów, które pozytywnie oddziałują na psychikę. Im dłuższy czas trwania aktywności, tym bardziej wzrasta poziom noradrenaliny. Następuje duży ,,zastrzyk“ energii i pojawia się chęć do działania. To również zasługa dopaminy określanej jako „neuroprzekaźnik wzmocnienia” oraz „hormon motywacji”. Jej większe stężenie poprawia relacje z innymi osobami. Człowiek pod wpływem tego hormonu jest zadowolony i spełniony. Natomiast po zakończonym wysiłku uwalniana jest serotonina, która podtrzymuje dobry humor i powoduje, że nie odczuwa się głodu. Wydzielają się także endorfiny. Są one nazywane „hormonami szczęścia”, ponieważ doskonale radzą sobie z niwelowaniem stresu. Pod ich wpływem poprawia się też nastrój i pojawia się pogoda ducha. Zmniejszają się też dolegliwości związane z dużym wysiłkiem fizycznym.

Pływanie zaleca się osobom cierpiącym na problemy psychiczne, zaburzenia nerwowe i depresję. Taka aktywność nie wyczerpuje, a dodaje energii i poprawia humor.  


Pływanie jako forma rehabilitacji


Pływanie to doskonała aktywność dla osób po zabiegach medycznych, kontuzjach i operacjach. Bez większego obciążania stawów i ścięgien pozwala łatwiej powrócić do wcześniejszej sprawności ruchowej. Poprawia krążenie, co wpływa na szybszą regenerację komórek. Zmniejsza też odczuwanie dolegliwości w trakcie wysiłku. Wzmacnia mięśnie wszystkich partii ciała i zbawiennie działa na kręgosłup.


Systematyczna aktywność


Korzyści, jakie daje pływanie, są zauważalne w krótkim czasie. Istotna jest jednak regularność. Taką aktywność warto uprawiać trzy razy
w tygodniu. Godzina czy nawet dłuższy czas spędzone w wodzie pozwolą: poprawić wydolność, usprawnić układ oddechowy i wzmocnić mięśnie. Wpłynie też pozytywnie na samopoczucie psychiczne, rozładuje napięcie, emocje i ukoi nerwy. Będzie odprężeniem, które pozwoli na naładowanie wewnętrznych ,,akumulatorów”, a także efektywniejszą pracę mózgu.


Jarosław Cieśla

Inne wpisy w tej kategorii

Astaksantyna

2021-10-15

Astaksantyna

Astaksantyna to substancja pochodząca z grupy związków chemicznych zwanych karotenoidami (karoteny i ksantofile). Są to naturalne barwniki występujące w roślinach. Dzięki wielu cennym właściw [...]

Czytaj dalej

Morwa biała – moc zdrowia

2021-10-15

Morwa biała – moc zdrowia

Morwa biała od wielu wieków była uprawiana w Chinach, gdyż jej liście stanowiły pożywienie dla jedwabnika morwowego. Wysoko ceniono tę roślinę ze względu na właściwości lecznicze i prozdrowotne. [...]

Czytaj dalej

Jabłka – czy wiesz o nich wszystko?

2021-10-15

Jabłka – czy wiesz o nich wszystko?

Jabłko to owoc chętnie spożywany jako przekąska, a także dodatek do wielu różnych potraw oraz ciast. Wyrabia się z niego: kompoty, soki, ocet, a także przetwory na zimę. Jest popularny nie tylko [...]

Czytaj dalej

Jak przejść bezboleśnie przez menopauzę

2021-10-14

Jak przejść bezboleśnie przez menopauzę

Menopauza, czasami nazywana „drugim okresem dojrzewania“, jest krytycznym etapem w życiu każdej kobiety. Pewne aspekty tego procesu wpływają na jakość życia i narażają na wysokie ryzyko rozwoju p [...]

Czytaj dalej