Rdestowiec japoński – na stany zapalne i infekcje
Rdestowiec japoński – na stany zapalne i infekcjeRdestowiec japoński był od wieków wykorzystywany w tradycyjnej medycynie ludowej w Azji, szczególnie w Japonii, Chinach i Korei. W jego składzie znajduje się wiele cennych składników, które pozytywnie wpływają na funkcjonowanie organizmu człowieka. Znajduje zastosowanie w leczeniu boreliozy, łagodzeniu objawów reumatyzmu oraz wykazuje działanie przeciwzapalne. Jakie jeszcze właściwości posiada rdestowiec japoński?

    
Rdestowiec japoński (Reynoutria japonica) nazywany też  „rdestowcem ostrokończystym“ czy „rdestówką japońską“ to roślina należąca do rodziny rdestowatych. Wywodzi się z terenów górskich położonych na południu Azji: Japonii, Korei, a także Tajwanu, oraz niektórych obszarów Chin.

 
Rośnie w górach, na szczytach i wzgórzach, jak też przy drogach, na obszarach nadrzecznych, miejsc ruderalnych oraz w pobliżu rowów. Potrafi przystosować się do różnych gleb, nawet znajdujących się w okolicy wulkanów. Wypiera inne gatunki roślin i łatwo się mnoży. Obecnie występuje też w krajach europejskich.  Wydaje drobne owoce, a jego kłącza mogą osiągać nawet 5 metrów długości.  
Rdestowiec japoński jest uważany za roślinę miododajną. Bywa wykorzystywany do oczyszczania gleb z substancji toksycznych. Ze względu na składniki znajduje zastosowanie w lecznictwie oraz jako suplement diety prozdrowotnej.  


Składniki rdestowca japońskiego


Właściwości wpływające na poprawę zdrowia rdestowiec japoński zawdzięcza swoim składnikom. Najcenniejszym jest resweratrol, polifenol z grupy flawonoidów, który ma działanie antyoksydacyjne. Rdestowiec japoński jest także źródłem: fitosteroli, luteoliny, polidatyny, kumarynowców, emodyny, garbników, parietyny, kwercetyny, apigeniny, kemferolu, a także chryzofanolu. W jego składzie nie brakuje również kwasów: kumarynowego, galusowego i protokatechowego. Zawiera takie minerały jak: żelazo, selen, miedź, cynk, mangan oraz molibden.


Rdestowiec japoński ma właściwości antyoksydacyjne


Jednym ze składników rdestu japońskiego jest resweratrol. Ten polifenol ma wiele właściwości, które korzystnie wpływają na organizm. Powoduje to zwiększenie odporności komórek na działania wywołane pod wpływem stresu oksydacyjnego i skutecznie niszczy nadmiar wolnych rodników. Pozwala zwalczać choroby oraz im zapobiegać. Związek ten hamuje rozwój stanów zapalnych oraz komórek nowotworowych. Pozwala na wolniejsze starzenie się tkanek. Chroni układ krążenia przed chorobami i zabezpiecza komórki nerwowe w mózgu przed uszkodzeniem.


Rdestwoiec japoński wspomaga funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego


Rdestowiec japoński dzięki swoim składnikom poprawia kondycję naczyń krwionośnych. Zawarty w tej roślinie resweratrol ogranicza wnikanie w ich strukturę cholesterolu LDL, czyli tego ,,złego“. Zapobiega też powstawaniu zakrzepów w żyłach, a także rozszerza naczynia krwionośne. Wpływa również na zahamowanie procesów utleniania lipidów, dzięki czemu nie dochodzi do rozwoju stanów zapalnych, zmian miażdżycowych, chorób i zawałów serca oraz starzenia się komórek i tkanek w obrębie układu sercowo-naczyniowego. Rdestowiec japoński obniża ciśnienie krwi, zapobiega nadciśnieniu oraz ryzyku rozwoju choroby wieńcowej.   


Rdestowiec japoński wykazuje właściwości zwalczania wirusów, bakterii i grzybów


Rdestowiec japoński wykazuje się działaniem przeciwzapalnym. Działa przeciwwirusowo, zapobiegając rozwojowi infekcji i wielu chorób. W badaniach przeprowadzonych na myszach zarażonych wirusem grypy wykazano, że po spożyciu przez nie resweratrolu ich śmiertelność znacznie spadła. Spożywanie rdestowca japońskiego  hamuje też rozwój bakterii, co zapobiega powstaniu groźnych chorób. Ziele wykazuje właściwości przeciwgrzybicze, a także nie dopuszcza do  rozwoju opryszczki. Naukowcy podczas badań in vitro zauważyli, że resweratrol skutecznie ogranicza replikowanie wirusa HIV.     

Rdestowiec japoński może mieć wpływ na zmniejszenie wagi

W badaniach przeprowadzonych na małpach jednej grupie zwierząt podawano paszę z dodatkiem  resweratrolu, a druga nie otrzymywała tego związku. Zwierzęta, które spożywały posiłki z tym polifenolem przytyły 5 razy mniej, niż pozostałe. Miały też dużo mniejszy apetyt, a także lepszą przemianę materii. Wykazały się również większą ruchliwością i aktywnością. 

     
Resweratrol wspomaga leczenie boreliozy


Związki zawarte w rdestowcu japońskim wykazują dużą skuteczność w zwalczaniu bakterii. Co ważne wpływają też na usuwanie z organizmu szkodliwych dla niego substancji. Na uwagę zasługuje zwłaszcza resweratrol, który znajduje się również w rdeście japońskim (Polygonum cuspidatum) należącym do rodziny rdestowatych. Roślina ta jest wykorzystywana w leczeniu boreliozy. W swoich książkach informuje o tym amerykański zielarz Stephen Harold Buhner. Stworzył on metodę zwaną Protokołem Buhnera polegającą na stosowaniu różnych ziół w leczeniu neuroboreliozy. Wśród nich jest właśnie rdest japoński, który wykazuje się działaniem ochronnym na system nerwowy i zapobiega rozwojowi choroby.


Rdestowiec japoński wykazuje wiele działań prozdrowotnych i leczniczych

 
•    Ma właściwości przeciwbólowe.
•    Działa moczopędnie.
•    Wspomaga leczenie bielactwa i atopowego zapalenia skóry. Warto to zioło stosować przy trądziku, wypryskach, a także łuszczycy.
•    Pomaga odmłodzić i poprawić wygląd skóry.
•    Substancje zawarte w rdestowcu japońskim działają przeciwalergicznie.
•    Detoksykacyjne działanie rdestowca japońskiego pozwala na zapobieganie stłuszczeniu i uszkodzeniu wątroby.
•    Łagodzi dolegliwości związane z menopauzą.
•    Można go stosować na złagodzenie dolegliwości w przypadku artretyzmu u reumatyzmu.
•    Zapobiega zwłóknieniu nerek.
•    Skutecznie goi rany.
•    Pomaga oczyścić organizm z toksyn. Zmniejsza poziom glukozy we krwi.
•    Korzystnie wpływa na procesy przemiany materii.
•    Osoby, które przyjmują leki na nadciśnienie powinny spożywać napar z rdestowca japońskiego, dzięki czemu unikną skutków ubocznych mogących wystąpić po zażyciu farmaceutyków.
•    Łagodzi objawy stresu i stanów depresyjnych.
•    Znajduje zastosowanie w leczeniu przerostu krokowego.
•    Zapobiega niszczeniu własnych, zdrowych komórek przez organizm w wyniku procesów agresji immunologicznych.  
•    Pozwala na łagodzenie dolegliwości w przypadku wystąpienia skurczów.
•    Wykazuje działanie przeciwgorączkowe.
•    Wpływa na poprawę pamięci.


Przepis na napar z kłączy rdestowca japońskiego


Dwie stołowe łyżki kłączy rdestowca japońskiego najpierw należy dokładnie rozgnieść lub rozdrobnić. Następnie zagotować 500 ml wody i wrzątkiem zalać zioło. Odstawić pod przykryciem na ok. 40 minut. Po tym czasie napar należy przecedzić.
Można stosować wewnętrznie, czyli pić po pół szklanki 4 razy dziennie. Wywar nadaje się również do użytku zewnętrznego. Warto z niego robić okłady oraz przemywać nim skórę w przypadku wystąpienia: łojotoku, owrzodzeń, trądziku, a także wyprysków oraz ran.Jarosław Cieśla


Inne wpisy w tej kategorii

Oliwa z oliwek – źródło zdrowych tłuszczów i nie tylko

2022-01-24

Oliwa z oliwek – źródło zdrowych tłuszczów i nie tylko

Drzewo oliwne (Olea europaea) to roślina pochodząca z regionu Morza Śródziemnego, której owoce służyły w przeszłości jako podstawa wyżywienia rdzennych populacji zamieszkujących te obszary. Olej [...]

Czytaj dalej

Jak usunąć pestycydy z organizmu

2022-01-24

Jak usunąć pestycydy z organizmu

Bardzo często otrzymuję od moich Czytelników pytania w stylu: „Panie doktorze, jak mogę poradzić sobie z pestycydami, które zawarte są w żywności? Czy istnieje jakakolwiek szansa na to, by zablok [...]

Czytaj dalej

Mocarna sosna

2022-01-21

Mocarna sosna

Sosna, silne drzewo o szerokim spektrum terapeutycznym, już dawno zostało docenione przez światową fitoterapię. Wiele dawnych cywilizacji uznawało sosnę za symbol długowieczności, a nawet (pod wz [...]

Czytaj dalej