Serdecznik pospolity – roślina o nieprzypadkowej nazwie

Serdecznik pospolity – roślina o nieprzypadkowej nazwie


Serdecznik pospolity już w starożytności był wykorzystywany w celach leczniczych przez medycynę chińską. Roślina ta zawiera wiele cennych substancji, które korzystnie wpływają na serce, zapewniając mu dobre funkcjonowanie. Zioło to poprawia krążenie, koi nerwy i obniża tętnicze ciśnienie krwi. Jakie jeszcze właściwości wykazuje serdecznik pospolity?   

 
Serdecznik pospolity (Leonurus cardiaca L.) określany też w medycynie ludowej jako: „lwie serce“, „gęsia stopa“ oraz „lisi ogon“ jest wieloletnią rośliną należącą do rodziny jasnotowatych. Pochodzi z Europy oraz z Turcji. Obecnie występuje również w Australii oraz Północnej i Południowej Ameryce. Dziko rośnie na obszarach o dobrym nasłonecznieniu. Preferuje gleby wapienne. Porasta suche pastwiska, skraje dróg i pasy ciągnące się przy nich.    


Roślina ma drobne grzbieciste kwiaty, gdzie górna warga jest koloru różowego, a dolna – purpurowo-biała w żółtym odcieniu. Owoce to tzw. rozłupnie. Po zbiorze pędy są suszone. Dawniej serdecznik pospolity był wykorzystywany do barwienia tkanin. Znajduje zastosowanie w ziołolecznictwie już od czasów antycznych. Jest ziołem miododajnym.


Serdecznik pospolity zawiera wiele cennych substancji, które korzystnie działają na organizm ludzki

W składzie serdecznika pospolitego znajdują się: glikozydy nasercowe (bufadienolidowe),  flawonoidy, garbniki, alkaloidy, antocyjany, a także sterole. Jest też leonutyna oraz cholina. Występują również: żywice, olejki eteryczne, saponiny, trójterpeny i kwasy organiczne. Nie brakuje w nim biopierwiastków, takich jak: krzem, wapń czy potas. Warto też wspomnieć o związkach irydowych i aminowym.To warto wiedzieć

Kiedyś kobiety karmiące piersią spożywały serdecznika pospolitego w celu wytworzenia większej ilości pokarmu.


Serdecznik pospolity ma korzystny wpływ na serce


Substancje zawarte w serdeczniku pospolitym (a zwłaszcza glikozydy bufadienolidowe) sprawiają, że zdecydowanie poprawia się funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego.  Wpływają one na lepszą pracę serca i powodują lepsze napięcia tego ważnego dla organizmu mięśnia. Mogą też hamować jego bóle oraz zmniejszać zbyt intensywne bicie. Skutecznie też wpływają na obniżenie ciśnienia krwi.


Napar z serdecznika pospolitego warto spożywać przy różnego rodzaju chorobach, zaburzeniach i schorzeniach układu sercowo-naczyniowego. Jest zalecany przy chorobie wieńcowej. Działa rozkurczowo na naczynia krwionośne i zwiększa przepływ krwi. Poleca się go do spożycia w przypadku miażdżycy oraz nadciśnienia.   


Serdecznik pospolity ma właściwości uspokajające   


Badania wykazują, że serdecznik pospolity ma dwukrotnie silniejsze działanie uspokajające od kozłka lekarskiego. Jest też stosowany przy leczeniu bezsenności. Doskonale nadaje się dla osób wykazujących: nadmierne pobudzenie, nerwowość, rozdrażnienie, a także niepokój i lęki. Jest zalecany przy dużym stresie i wyczerpaniu nerwowym. Przynosi ulgę osobom cierpiącym na nerwice wegetatywne oraz depresję.


Serdecznik pospolity na kobiece dolegliwości


W okresie przekwitania kobieta może przeżywać: huśtawki nastroju, niepokój, wykazywać zachowania histeryczne czy skłonności do płaczu. Czasami również mogą wystąpić u niej nagłe duszności. Nierzadko cierpi na zawroty i ból głowy oraz migreny. Warto, żeby w tym czasie systematycznie sięgała po napar czy nalewkę z serdecznika pospolitego. Przyniesie on zmniejszenie lub zahamowanie skutków ubocznych okresu menopauzy, zapewni  uspokojenie, pogodniejszy nastrój, uregulowanie emocji, a także spokojniejszy sen. Ziele to wykazuje się niewielkimi właściwościami przeciwskurczowymi, dlatego w pewnym stopniu może łagodzić również dolegliwości związane z zespołem napięcia przedmiesiączkowego oraz bóle menstruacyjne.


Serdecznik pospolity sprawdza się jako środek zaradczy na dolegliwości żołądkowe


Jedną z zalet serdecznika pospolitego jest działanie żółciopędnie. Dzięki temu normuje się praca układu trawiennego. Napar z ziela pomaga przy bólach brzucha i zaburzeniach żołądkowych. Przynosi też ulgę w razie wystąpienia zaparć oraz biegunek. Jest dobrym i skutecznym środkiem na wzdęcia. Działa wiatropędnie. Pomaga pozbyć się z organizmu szkodliwych substancji dzięki właściwościom moczopędnym. 

 

Serdecznik pospolity może pomóc na wiele przykrych dolegliwości


Napar z serdecznika pospolitego pomaga wzmocnić organizm przy zmęczeniu i osłabieniu. Stosuje się go też przy wystąpieniu skurczów mięśni. Warto go przyjmować na wzmocnienie układu odpornościowego, a także w okresie jesienno-zimowym jako zabezpieczenie przed infekcjami wirusowymi. Wykazuje się bowiem właściwościami przeciwzapalnymi oraz przeciwbakteryjnymi. Pomaga złagodzić kaszel, a także dobroczynnie wpływa na niedomaganie układu oddechowego. Ziele to zaleca się osobom, które zmagają się z astmą.


Serdecznik pospolity ma właściwości przeciwgrzybicze. Wykazuje się również działaniem ściągającym, dlatego może być stosowany na rany, podrażnienia skórne, a także oparzenia. Pomaga łagodzić dolegliwości związane z infekcją i chorobą nerek.


Przepis na nalewkę z serdecznika pospolitego


Jedną łyżeczkę suszu należy zalać ok. 150 mililitrami wrzącej wody. Następnie pod przykryciem mikstura musi się zaparzać przez ok. 10 minut. Po tym czasie napój odcedzić i spożywać kilka razy dziennie przed posiłkiem.


To warto wiedzieć


Stosując leki przeciwzakrzepowe, należy mieć świadomość, że serdecznik pospolity może  spowodować zwiększenie ich działania. Przedawkowanie spożycia serdecznika pospolitego często prowadzi do skutków ubocznych: biegunki, podrażnienia żołądka i bólu głowy. W drastycznych przypadkach pojawia się nawet  krwawienie z macicy. Nie zaleca się spożywać ziela, gdy chce się prowadzić pojazdy mechaniczne, a także przyjmować go razem z napojami alkoholowymi, gdyż zawarta w roślinie leonuryna może wpływać na zmianę świadomości. Szczególną ostrożność powinny zachować kobiety będące w ciąży oraz karmiące piersią.  
   
Opracował Jarosław Cieśla  


Inne wpisy w tej kategorii

Festiwal Kultury Zdrowia - Pełnia Zdrowia bez Leków już 2.03.2024 w Katowicach

2024-02-14

Festiwal Kultury Zdrowia - Pełnia Zdrowia bez Leków już 2.03.2024 w Katowicach

Festiwal Kultury Zdrowia Pełnia Zdrowia bez Leków to największe w Polsce spotkanie poświęcone medycynie naturalnej, klasycznej, ziołolecznictwu i profilaktyce prozdrowotnej. Zapraszamy!

Czytaj dalej

Tłuszcze trans – czym są i jak wpływają na nasze zdrowie

2024-02-09

Tłuszcze trans – czym są i jak wpływają na nasze zdrowie

Tłuszcze trans od lat wzbudzają kontrowersje, a badania naukowe potwierdzają ich negatywny wpływ na zdrowie. W związku z tym ważne jest, abyśmy mieli świadomość ich obecności w produktach, które jemy.

Czytaj dalej

Dieta ketogeniczna - w jakich przypadkach znajduje szczególne zastosowanie?

2024-01-30

Dieta ketogeniczna - w jakich przypadkach znajduje szczególne zastosowanie?

W ostatnich latach dieta ketogeniczna, stała się bardzo popularnym sposobem na odchudzanie oraz na terapię różnych schorzeń. Jednak nie w każdym przypadku jest ona skuteczna. Wyjaśniamy dlaczego.

Czytaj dalej

Nadwaga i otyłość ważną przyczyną powstawania nowotworów. Jak schudnąć?

2024-02-06

Nadwaga i otyłość ważną przyczyną powstawania nowotworów. Jak schudnąć?

W jaki sposób nadmierna ilość tkanki tłuszczowej może prowadzić do rozwoju nowotworu u człowieka? Jak poradzić sobie z nadwagą oraz otyłością?

Czytaj dalej

Przechowywanie warzyw i owoców. Sprawdź czy robisz to dobrze

2024-01-23

Przechowywanie warzyw i owoców. Sprawdź czy robisz to dobrze

W tym artykule podpowiadamy jak należy przechowywać warzywa i owoce. Czy lodówka to faktycznie dobre rozwiązanie? Zobacz jakie warzywa lubią chłód a jakie nie przepadają za zimnem.

Czytaj dalej

Kompleks ziołowy Carska w profilaktyce zdrowia

2024-01-18

Kompleks ziołowy Carska w profilaktyce zdrowia

Obecnie dużo się mówi o jakości soków żołądkowych, mało jednak wskazuje się na ich ilości, jakie organizm powinien produkować. W ciągu dnia człowiek powinien wytwarzać 10–12 litrów soków żołądkow [...]

Czytaj dalej