Wim Hof – Człowiek Lodu – i jego niezwykłe możliwości

Wim Hof – Człowiek Lodu – i jego niezwykłe możliwości

Morsowanie w ostatnich latach staje się coraz bardziej popularne – w całym kraju powstają lokalne kluby morsów, do których zapisują się ludzie w różnym wieku. Wiadomo od dawna, że hartowanie organizmu w lodowatej wodzie pobudza krążenie, wzmacnia układ immunologiczny i poprawia ogólny stan zdrowia. Co jeszcze dzieje się z naszym ciałem podczas takich kąpieli? Jak oswoić się z zimnem i pokonać ograniczenia własnego umysłu?

Urodzony w Holandii 60-letni Wim Hof, znany jako Człowiek Lodu (The Iceman), jest kimś więcej niż tylko morsem i doskonale zna odpowiedzi na powyższe pytania. Ten niezwykły poszukiwacz przygód nabył wyjątkowych umiejętności, dzięki którym własnym umysłem potrafi kontrolować temperaturę swojego ciała oraz układ odpornościowy bez względu na warunki zewnętrzne. Jest również niezwykle odporny na ekstremalne zimno. Holender przyznaje, że każdy człowiek ma w sobie takie zdolności. Wymagają one jedynie zastosowania odpowiednich technik oddechowych, przygotowania i treningu. 

Wim Hof – osiągnięcia

Człowiek Lodu ma na swoim koncie 21 rekordów Guinnessa – są to między innymi: 

  • najdłuższa kąpiel w lodzie (cała powierzchnia ciała od szyi w dół) – rekord ten bił wielokrotnie pod okiem lekarzy, obecnie jest to 1 godzina 52 minuty;
  • zimą 2009 roku Człowiek Lodu wdrapał się w ciągu dwóch dni na szczyt Kilimandżaro (5895 m n.p.m.) ubrany jedynie w szorty; 
  • tego samego roku w Finlandii, za kołem podbiegunowym, gdzie panująca temperatura sięgała -20°C, Hof ukończył pomyślnie maraton (5 godzin 25 minut), również ubrany tylko w szorty; 
  • w 2007 roku Wim wspinał się na Mount Everest (znów w samych szortach), jednak z powodu kontuzji stopy musiał zakończyć podejście na wysokości 7400 m n.p.m.

Przełamanie stereotypów

Rosnąca liczba chorób w ostatnim czasie doprowadziła do znacznego ograniczenia aktywności fizycznej – zwłaszcza wśród osób po 50. roku życia. Choroby serca, zapalenia stawów oraz inne przewlekłe dolegliwości sprawiają, że zwykły spacer do lokalnego sklepu bywa dla nich sporym wyzwaniem, nie wspominając o górskich wycieczkach. Jak się okazuje, Człowiek Lodu przełamuje wszelkie stereotypy związane ze zdrowiem i pokazuje, że żadne choroby nie są w stanie ograniczać potęgi ludzkiego umysłu. Wiele osób obserwujących jego niezwykłe wyczyny zadaje sobie pytanie: „Jak on to robi?”. Hof twierdzi, że nie robi nic nadzwyczajnego i nie są to żadne nadprzyrodzone zdolności, lecz naturalne mechanizmy, które ma każdy człowiek. Zorganizował wyprawę dla osiemnastu ochotników na szczyt Kilimandżaro – odbyła się ona w styczniu 2015. Śmiałkowie nie mieli żadnego wyszkolenia, a najstarszy uczestnik liczył sobie 65 lat. Kilku z nich miało różne dolegliwości: astmę, reumatyczny artretyzm, zapalenie jelit. Pod dowództwem Człowieka Lodu ludzie ci odbyli zaledwie 4 dni treningu z zamiarem zdobycia 6-tysięcznego szczytu w 3 dni. Należy podkreślić, że wszyscy mieli na sobie jedynie krótkie spodenki i buty. Trasa Marangu, jaką obrali, o tej porze roku nie należy do najłatwiejszych i zazwyczaj jest planowana na 5–6 dni drogi. Przyszli alpiniści wraz ze swoim przewodnikiem pokonali górę w 2 dni, i to bez większych trudności. Czterodniowy trening ochotników obejmował głównie ćwiczenia odpowiedniej techniki oddychania oraz kąpiele w zimnej wodzie, innymi słowy – ekstremalne hartowanie organizmu. Wim Hof odkrył swoje umiejętności w wieku 17 lat – zmieniając sposób oddychania, nauczył się gromadzić w organizmie tlen. Następnie zaczął rozwijać metodę psychicznej kontroli swojego ciała, dzięki czemu obecnie jest w stanie przebywać nawet kilka godzin w ekstremalnych temperaturach. To jednak nie wszystko. W 2011 roku Holender pod okiem lekarzy został poddany serii testów i badań, w których udowodnił, że potrafi również kontrolować własny układ nerwowy oraz układ immunologiczny. Podczas badań pozwolił sobie wstrzyknąć endotoksyny, po czym unieszkodliwił je w swoim ciele, podnosząc poziom kortyzolu. Dokonał tego, używając jedynie siły własnego umysłu i odpowiedniej techniki medytacji. Człowiek Lodu prowadzi szkolenia dla ochotników, podczas których, demonstrując swoje umiejętności, naucza, jak przełamać bariery i rozszerzyć możliwości własnego układu immunologicznego.

Można to wytrenować

Środowiska naukowe oraz koncerny farmaceutyczne nie są zainteresowane badaniem i promowaniem niezwykłych możliwości Holendra. Dlatego też postanowił on na własną rękę dzielić się swoją wiedzą, zakładając w 2010 roku wraz ze swoim najstarszym synem centrum szkoleniowe Innerfire. Obecnie Wim mieszka w urokliwej miejscowości Przesieka u stóp Karkonoszy, gdzie prowadzi kursy oraz treningi. Można go spotkać, kiedy lekko ubrany maszeruje z uczestnikami po zaśnieżonych górskich szczytach. Chętnych na zdobywanie niezwykłych umiejętności stale przybywa. Dlatego Wim wyszkolił kilku swoich podopiecznych, aby zostali mistrzami w tej dziedzinie. Niebawem centra Innerfire będą mogły powstać w kilku miejscach na terenie Europy. Już dziś 4-dniowe kursy pod okiem instruktorów Hofa odbywają się w różnych krajach i kosztują od 500 do 1900 euro. Więcej szczegółowych informacji znajdziemy na jego stronie: www.wimhofmethod.com. Człowiek Lodu twierdzi, że nie posiadł zdolności leczenia chorób, ale pokazuje techniki, dzięki którym człowiek staje się bardziej prężny, by naturalnie móc zwalczać skutki choroby. Jego zdaniem: „ponieważ nosimy ubrania i kontrolujemy temperaturę w domu i w pracy, zmieniliśmy sposób funkcjonowania naszych ciał i uśpiliśmy stare mechanizmy przetrwania”.

Znany amerykański dziennikarz śledczy i antropolog Scott Carney potraktował zdolności Człowieka Lodu bardzo sceptycznie i postanowił przybyć do Polski na szkolenie prowadzone przez Hofa, aby „zdemaskować szarlatana”. Miał powstać artykuł pokazujący światu, że Holender jest oszustem, jednak po ukończeniu szkolenia Scott stał się zagorzałym zwolennikiem metody Hoffa i napisał książkę zatytułowaną Co nas nie zabije. Autor opisuje przygotowania, techniki i przebieg swojej niezwykłej przemiany oraz relację osób, które dzięki tej metodzie poprawiły stan swojego zdrowia, wyleczyły się z chorób i odzyskały utraconą siłę ewolucyjną wspomagającą rozwój świadomości.

Inne wpisy w tej kategorii

Festiwal Kultury Zdrowia - Pełnia Zdrowia bez Leków już 2.03.2024 w Katowicach

2024-02-14

Festiwal Kultury Zdrowia - Pełnia Zdrowia bez Leków już 2.03.2024 w Katowicach

Festiwal Kultury Zdrowia Pełnia Zdrowia bez Leków to największe w Polsce spotkanie poświęcone medycynie naturalnej, klasycznej, ziołolecznictwu i profilaktyce prozdrowotnej. Zapraszamy!

Czytaj dalej

Tłuszcze trans – czym są i jak wpływają na nasze zdrowie

2024-02-09

Tłuszcze trans – czym są i jak wpływają na nasze zdrowie

Tłuszcze trans od lat wzbudzają kontrowersje, a badania naukowe potwierdzają ich negatywny wpływ na zdrowie. W związku z tym ważne jest, abyśmy mieli świadomość ich obecności w produktach, które jemy.

Czytaj dalej

Bądź aktywny fizycznie niezależnie od pory roku

2024-02-08

Bądź aktywny fizycznie niezależnie od pory roku

W miejscu, w którym na co dzień przebywasz, możesz stworzyć własną oazę ruchu. Ściany naszego mieszkania skrywają wiele wspierających możliwości w utrzymaniu formy i dobrego samopoczucia. Sprawdź sam.

Czytaj dalej

Czy karma wraca?

2024-02-02

Czy karma wraca?

W artykule przybliżamy pojęcie karmy. Nikt z nas nie ucieknie przed konsekwencjami swoich czynów, a więc skoro tak, to czym są konsekwencje? Czy może być dobra karma i zła karma? Zapraszamy do lektury

Czytaj dalej

Dieta ketogeniczna - w jakich przypadkach znajduje szczególne zastosowanie?

2024-01-30

Dieta ketogeniczna - w jakich przypadkach znajduje szczególne zastosowanie?

W ostatnich latach dieta ketogeniczna, stała się bardzo popularnym sposobem na odchudzanie oraz na terapię różnych schorzeń. Jednak nie w każdym przypadku jest ona skuteczna. Wyjaśniamy dlaczego.

Czytaj dalej

Nadwaga i otyłość ważną przyczyną powstawania nowotworów. Jak schudnąć?

2024-02-06

Nadwaga i otyłość ważną przyczyną powstawania nowotworów. Jak schudnąć?

W jaki sposób nadmierna ilość tkanki tłuszczowej może prowadzić do rozwoju nowotworu u człowieka? Jak poradzić sobie z nadwagą oraz otyłością?

Czytaj dalej