Złogów mniej, wątrobie lżej

Złogów mniej, wątrobie lżejWątroba odgrywa zasadniczą rolę w prawidłowym działaniu całego organizmu. Jej funkcje można podzielić na cztery główne kategorie: detoksykacyjną, metaboliczną, filtracyjną i magazynującą. Jest ona odpowiedzialna za neutralizację toksyn, filtrowanie krwi, regulowanie poziomu glukozy, wytwarzanie żółci, produkcję i magazynowanie enzymów.


Ponadto organ ten uczestniczy w procesie termoregulacji oraz zapewnia prawidłową krzepliwość krwi. Magazynuje także żelazo i witaminy, które uwalnia w razie potrzeby. Oczyszczanie wątroby ma na celu zapewnienie optymalnych warunków jej działania, co prowadzi do wzmocnienia systemu immunologicznego, usprawnienia trawienia, poprawy wyglądu skóry, wyszczuplenia sylwetki. Ponadto kuracja wpływa korzystnie na ogólne samopoczucie.

Kuracja na oczyszczenie wątroby wzorowana jest na przepisie dr Huldy Clark i trwa dwa dni. Przed pierwszym oczyszczaniem wątroby wskazane jest oczyszczenie jelit. Do tego zabiegu polecam ekstrakt z zielonego orzecha, piołunu i goździków firmy Medi-Flowery.
Składniki potrzebne do oczyszczenia wątroby to: sól gorzka (siarczan magnezu), sok z czerwonego grejpfruta, oliwa z oliwek i L-Ornityna firmy Medi-Flowery.

Sól gorzka usprawnia perystaltykę jelit. Ułatwia wypróżnienie. Rozkurcza i udrażnia przewody żółciowe. Zmiękcza złogi i przyspiesza ich wydalanie.

L-Ornityna należy do aminokwasów niezmiernie ważnych dla metabolizmu: wspomaga usuwanie szkodliwego amoniaku z organizmu, przyspiesza i poprawia detoksykacyjne procesy wątrobowe, korzystnie wpływa na przemianę białek, tłuszczów i węglowodanów.

Działa też regenerująco na uszkodzone komórki wątroby. Badania wykazały, że L-Ornityna efektywizuje zużycie energii i zapobiega uczuciu zmęczenia przy wysiłku fizycznym (1). Zmniejsza stres i poprawia jakość snu (2). Proces oczyszczania nie sprawia bólu, ponieważ sól gorzka rozszerza drogi żółciowe na tyle, że nie odczuwa się wydalania kamieni i złogów, natomiast są one widoczne w kale jako brunatno-żółto-zielone „kuleczki” – bo takiego właśnie koloru jest żółć wątrobowa.

Obecność tych miękkich kuleczek świadczy o pozbywaniu się przez organizm złogów z wątroby i pęcherzyka żółciowego.

Kuracja ta oczyszcza także drogi żółciowe z zalegającego w nich cholesterolu. Kamienie żółciowe po kuracji oczyszczania wątroby. Po zakończeniu dwudniowej kuracji na wątrobę proces samooczyszczania organizmu trwa jeszcze około pięć tygodni. W tym okresie u niektórych osób może pojawić się uczucie lekkiego zmęczenia, wykrztuśny kaszel lub wysięk z nosa. Zdarzają się również przypadki wahania nastroju – od radości do smutku lub nadwrażliwości emocjonalnej.

Ważne jest, by oczyszczanie wątroby powtarzać aż do całkowitego uwolnienia od złogów. Przerwa między kolejnymi procesami oczyszczającymi musi wynosić minimum dwa tygodnie, ale nie więcej niż pięć tygodni.

Oczyszczania wątroby nie wolno przeprowadzać przy zdiagnozowanych torbielach, cystach lub guzach na wątrobie, a także przy przeziębieniu lub grypie oraz w okresie miesiączkowania, ciąży oraz karmienia piersią.
Nie należy także kuracji stosować u dzieci do lat 12. Osoby cierpiące na niewydolność krążenia, choroby nerek czy problemy z sercem powinny przed ewentualnym rozpoczęciem kuracji skonsultować się z lekarzem
specjalistą.

Dość popularne stało się picie przed kuracją oczyszczania wątroby soku jabłkowego, co według teorii Andreasa Moritza miałoby zmiękczać kamienie żółciowe. Zgodnie tym przepisem trzeba jednak wypijać litr soku dziennie przez sześć kolejnych dni przed rozpoczęciem oczyszczania wątroby. Nie polecam tego, ponieważ: po pierwsze – nie ma żadnych naukowych dowodów potwierdzających tę teorię, a po drugie – picie soku jabłkowego w takich ilościach może zaburzać prawidłowe ciśnienie krwi i nadmiernie zwiększać poziom cukru. A to z kolei może prowadzić do namnażania się drożdżaków Candidy.Bibliografia:


1. Sugino T, Shirai T, Kajimoto Y, Kajimoto O, L-ornithine supplementation attenuates physical fatigue in healthy volunteers by modulating lipid and amino acid metabolism, 2008.
2. M. Miyake, T. Kirisako, T. Kokubo, Y. Miura, K. Morishita, H. Okamura, A. Tsuda, Randomised controlled trial of the effects of L-ornithine on stress markers and sleep quality in healthy workers, 2014.

Liliann Kristinn Elmborg


 

Inne wpisy w tej kategorii

Suszone pomidory

2021-09-24

Suszone pomidory

Suszone owoce i warzywa cieszą się dużą popularnością. Można je dłużej przechowywać, niż świeże, jednak co ważniejsze posiadają zwiększoną ilość składników odżywczych, dzięki czemu mają silniejsz [...]

Czytaj dalej

Skuteczne sposoby na wypadające włosy

2021-09-24

Skuteczne sposoby na wypadające włosy

Wypadanie włosów nie jest niczym niezwykłym. Zdarza się to każdego dnia i nie musi oznaczać, że dzieje się coś niedobrego. Czasami jest to związane z jakimiś zmianami w naszym organizmie i po jak [...]

Czytaj dalej

Pistacje – źródło zdrowia (nie tylko) dla aktywnych

2021-09-21

Pistacje – źródło zdrowia (nie tylko) dla aktywnych

Pistacje, czyli orzechy pistacjowe, zawierają wiele cennych składników odżywczych. Są znane ze swych właściwości poprawiających zdrowie. Mimo sporej kaloryczności mogą je spożywać osoby, które si [...]

Czytaj dalej

Sposoby na reumatyzm

2021-09-21

Sposoby na reumatyzm

Często można usłyszeć, że komuś ,,strzyka w stawach”. Bóle w tych częściach ciała najczęściej związane są ze schorzeniami reumatoidalnymi, co popularnie określa się po prostu reumatyzmem. Dolegli [...]

Czytaj dalej