Zniżka 20%

Lipa liść 250g

Masa netto: 250g

Lipa (Tilia) to pospolite, szeroko rozpowszechnione w Polsce i w strefie umiarkowanej drzewo z rodziny lipowatych. Lipa jest powszechnie znana z właściwości przeciwgorączkowych, moczopędnych i napotnych. Lipę stosuje się w leczeniu przeziębienia, w łagodzeniu kaszlu.

Cena brutto  Cena podstawowa 20,50 16,40 zł

najniższa cena z ostatnich 30 dni: 20,50 zł

Wybierz wariant

3-4 dni robocze
14 dni
od 249 zł

Lipa liść

250 g netto

Lipa (Tilia) to pospolite, szeroko rozpowszechnione w Polsce i w strefie umiarkowanej drzewo z rodziny lipowatych. 

Surowcem leczniczym jest najczęściej kwiatostan lipy cieszący się wielką popularnością wśród fitoterapeutów. Jednak także i liście lipy wykazują działanie prozdrowotne, więc można wykorzystać je do różnych terapii. Liście lipy mają właściwości podobne do kwiatów, przy czym surowiec jest tańszy od kwiatów, co dziś jest istotnym parametrem.

Liście lipy zawdzięczają swoją aktywność farmakologiczną obecnym w nich flawonoidom, szczególnie kaempferolowi i kwercetynie, liście zawierają także olejek eteryczny, kwasy organiczne (kawowy, galusowy, ferulowy, chlorogenowy i prokatechinowy), rutynę, śluzy, garbniki, kumarynę, glikozyd tiliacynę oraz sole mineralne (miedź, mangan). Związki te mają wysokość biologiczną, dzięki czemu lipa należy roślin o działaniu antyoksydacyjnym, przeciwzapalnym, przeciwwirusowym, a nawet przeciwnowotworowym. 

Lipa jest powszechnie znana z właściwości przeciwgorączkowych, moczopędnych i napotnych. Lipę stosuje się w leczeniu przeziębienia, w łagodzeniu kaszlu.

Nie tylko kwiaty, ale i liście lipy wykazują właściwości uspokajające i przeciwlękowe. Brazylijskie badania na gryzoniach wykazały, że ekstrakty z lipy hamują lęk podobnie jak diazepam. 

Ciekawostki

W slangu młodzieżowym „lipa“ oznacza porażkę, coś nieudanego. 

Liście lipy wykorzystywano w czasie głodu na Pogórzu Karpackim – dodawało się je do polewki albo suszono i dodawano do mąki służącej do wypieku podpłomyków lub placków.

Inspiracje

Zmiel w młynku do kawy suszone liście lipy i dodaj je do mąki, z której wypieczesz chleb lub inne pieczywo.

Składniki: 100% liście lipy

Opinie (0)

Dodaj opinię