Glistnik jaskółcze ziele 250g

Glistnik (jaskółcze ziele) rośnie przy drogach, w lasach i parkach. Roślinę tę można też często spotkać nad brzegami rzek. Jego nazwa nie jest przypadkowa, bowiem (wedle ludowych mądrości), roślina ta kwitnie od momentu, gdy do Polski przylatują jaskółki. Charakterystyczne jest to, że z łodygi i z korzeni wypływa czerwony sok (po ich przełamaniu). To one właśnie są wykorzystywane do celów leczniczych. Zawierają alkaloidy, kwasy organiczne i flawonoidy.

Informacje zaczerpnięte z Internetu i ogólnodostępnej literatury.

Cena brutto  Cena podstawowa 15,20 12,16 zł

najniższa cena z ostatnich 30 dni: 15,20 zł

Wybierz wariant

3-4 dni robocze
14 dni
od 249 zł

Glistnik jaskółcze ziele 250g

Glistnik (jaskółcze ziele) rośnie przy drogach, w lasach i parkach. Roślinę tę można też często spotkać nad brzegami rzek. Jego nazwa nie jest przypadkowa, bowiem (wedle ludowych mądrości), roślina ta kwitnie od momentu, gdy do Polski przylatują jaskółki. Charakterystyczne jest to, że z łodygi i z korzeni wypływa czerwony sok (po ich przełamaniu). To one właśnie są wykorzystywane do celów leczniczych. Zawierają alkaloidy, kwasy organiczne i flawonoidy.

Glistnik według literatury ma właściwości, które były wykorzystywane ze względu na to, że zioło:

  • działa silnie uspokajająco i nasennie,
  • obniża napięcie mięśni gładkich i prążkowanych,
  • zmniejsza pobudliwość mięśni i hamuje skurcze,
  • obniża napięcie mięśni naczyń krwionośnych,
  • rozszerza naczynia krwionośne (także wieńcowe),
  • obniża ciśnienie krwi,
  • ułatwia oddychanie,
  • działa przeciwbólowo,
  • działa przeciwuczuleniowo,
  • znieczula i działa lekko narkotycznie,
  • działa moczopędnie,
  • przeciwobrzękowo,
  • przeciwwirusowo,
  • przeciwpierwotniakowo, przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo,
  • silnie żółciopędnie, żółciotwórczo,
  • przeciwzapalnie,
  • przeciwnowotworowo.

Poza tym nieoceniona jest pomoc jaskółczego ziela w przyspieszeniu przemiany materii, regulacji wypróżnień, odtruciu organizmu, wzmożeniu wydzielania soku żołądkowego i trzustkowego. Łagodzi też zespół napięcia przedmiesiączkowego, a także bolesne krwawienia miesiączkowe.

Przygotowanie: 

Napar – 1 łyżkę ziela zalać 2 szklankami wrzącej wody, a potem odstawić na 30 minut i przecedzić. Należy pić 3–4 razy dziennie po 100 ml. Jeśli chodzi o dzieci powyżej 7 lat, to zgodnie z zaleceniami: 25–30 kg po 35 ml, 35–40 kg po 50 ml, 45–50 kg po 64 ml – także 3–4 razy dziennie. 

Wywar – 1 łyżkę ziela zalać 2 szklankami wody, gotować 5 minut, a potem odstawić na minut 20. Przecedzić. Dawkowanie takie samo jak w przypadku naparu. 

Nalewka (przeciw brodawkom) – 10 g świeżo zmiażdżonego glistnika, 250 ml octu winnego. Składniki należy zmieszać, przelać do szklanego słoja i odstawić w ciemne miejsce na miesiąc. Należy pamiętać o tym, by potrząsać słojem co 2–3 dni. Odcedzić. Płynu nie należy rozcieńczać. Stosować albo bezpośrednio na brodawki, albo nasączyć nalewką tampon i umieścić na kurzajce. Nalewkę można też stosować wewnętrznie w celu oczyszczenia wątroby: 5 kropli na ½ szklanki wody przed trzecim posiłkiem.

Informacje zaczerpnięte z Internetu i ogólnodostępnej literatury.

Dowiedz się więcej...

Nutritarianizm jako koncepcja zdrowego odżywiania

2024-04-08

Nutritarianizm jako koncepcja zdrowego odżywiania

Nutritarianizm to koncepcja zdrowego odżywiania, według której kluczowa jest nie tyle liczba spożywanych kalorii, co jakość składników odżywczych. Zwraca się szczególną uwagę na różnorodność w diecie.

Czytaj więcej

Aromaty z Alembika

2024-04-03

Aromaty z Alembika

Przy pomocy pięknego, połyskującego miedzią alembika można wydobyć aromaty z roślin. Podczas destylacji parą wodną z umieszczonych w nim ziół otrzymujemy bardzo cenne olejki eteryczne oraz hydrolaty.

Czytaj więcej

Kompleks ziołowy Carska w profilaktyce zdrowia

2024-01-18

Kompleks ziołowy Carska w profilaktyce zdrowia

Obecnie dużo się mówi o jakości soków żołądkowych, mało jednak wskazuje się na ich ilości, jakie organizm powinien produkować. W ciągu dnia człowiek powinien wytwarzać 10–12 litrów soków żołądkow [...]

Czytaj więcej

Jak doświadczyć głębokiego relaksu z medytacją uważności

2023-08-04

Jak doświadczyć głębokiego relaksu z medytacją uważności

Codziennie zadręczamy się problemami, obowiązkami i zadaniami, jakie mamy do wykonania. Przytłaczają nas różne sprawy – od prozaicznych do tych bardzo poważnych. Często trudno jest nam z nimi sob [...]

Czytaj więcej

Agawa (Agave) w praktycznej fitoterapii

2023-03-28

Agawa (Agave) w praktycznej fitoterapii

Agawa to ponad 300 gatunków roślin w Ameryce Północnej i Południowej. Wykształcają one mięsiste liście magazynujące wodę. Zaliczane są do grupy ekologicznej sukulentów. Zakwitają po przeżyciu kil [...]

Czytaj więcej

Toksoplazmoza a ciąża – co każda przyszła mama powinna wiedzieć

2023-03-20

Toksoplazmoza a ciąża – co każda przyszła mama powinna wiedzieć

Toksoplazmoza to zakaźna choroba pasożytnicza wywołana przez pierwotniaka o nazwie Toxoplasma gondii – szeroko rozpowszechnionego w środowisku naturalnym. Toksoplazmoza może stanowić poważne za [...]

Czytaj więcej

Pokaż więcej

Opinie (0)

Dodaj opinię

Powiązane artykuły na blogu